مدیرعامل مرکز تخصصی داوری صنعت و معدن کشور در گفت‌وگو با «اکونگار» بررسی کرد

چالش‌های استعلام معدن‌کاران از دولتی‌ها، دشوارتر از اکتشاف

مدیرعامل مرکز تخصصی داوری صنعت و معدن کشور گفت: چالش‌های استعلام معدن‌کاران از دولتی‌ها، دشوارتر از اکتشاف معدن است و باید قوانین معدن تسهیل شود.

به گزارش اکونگار، عباسعلی دریانی، مدیرعامل مرکز تخصصی داوری صنعت و معدن کشور، گفت: اگر صنعت معدن به درستی در کشور مدیریت شود، می‌تواند به اقتصاد کشور کمک قابل توجهی کند. خانه معدن ایران در این سال‌ها تلاش کرده است که کمک‌های علمی و حقوقی مثمر ثمری به صنعت معدن داخل کشور داشته باشد.

او اضافه کرد: ما تلاش کردیم تا بخش خدمات حقوقی و داوری منصفانه عرضه شود. مهم این است که بتوانیم به معدن‌کاران یک امنیت قضایی شایسته با صیانت از حقوقشان ارائه دهیم. آن‌ها باید به جایی برسند تا بتوانند دفاعیه خوبی از خود و فعالیتشان داشته باشند، به تعبیری دیگر باید مطالبه‎گر حقوق خود باشند.

وی افزود: یکی از بزرگترین چالش‌های صنعت معدن در این روزها موضوع اکتشاف است؛ که باید با قدرت بیشتری انجام پذیرد. اکتشاف هم به ماشین آلات جدید و دستگاه‌های اکتشافی نیاز دارد. همچنین بدنه علمی باید تقویت شود.

دریانی اضافه کرد: معدن‌کار در یک مسیر مشخص و زمان محدود باید به مراجع قانونی مراجعه کند و در کمترین زمان ممکن به نتیجه برسد؛ اما این اتفاق نمی‎‌افتد. این اتلاف وقت و انرژی است که به یک چالش بزرگ تبدیل می‌شود. در مشکل قانون‌گذاری ما مبانی داریم که گاهی نمی‌تواند با مشکلات روز خود را وقف دهد.

او گفت: زمانی کار معدن به درستی انجام می‌شود که پروانه بهره‌برداری داشته باشیم؛ زمانی می‌توانیم پروانه بهره‌برداری داشته باشیم که قوه اکتشاف داشته باشیم و زمانی می‌توانیم قوه اکتشاف داشته باشیم که قانون ما را به رسمیت بشناسد. با تسهیلات قانونی این سیر سریع‎تر و صنعت بیشتر پیشرفت می‌کند.

مدیرعامل مرکز تخصصی داوری صنعت و معدن گفت: کارهای اکتشافی ماشین آلات و علوم تخصصی می‌خواهد. علوم معدنی در ایران همیشه قوی است؛ اگر مسیر قانون هم هموار شود خروجی قابل توجهی خواهیم داشت. باید ناشناخته‌های دل زمین شناسایی شود و بدانیم مواد معدنی را در کدام قسمت می‌توانیم راحتتر پیدا کنیم. اگر علوم تخصصی وجود داشته باشد، تجهیزات هم تامین شود مطمئن باشیم صنعت معدن توسعه پیدا می‌کند.

او در پایان افزود: یک معدن‌کار نباید علاوه بر چالش‌های زیرساختی درگیر چالش‌های استعلامی زمان‎بر مثل سازمان محیط‌زیست و سازمان منابع طبیعی هم بشود. باید شاکله‌ای تعریف بشود که ما در این مسیر میان‌بر بزنیم. اگر معدن‌کاری می‌خواهد واقعا کار کند، دیگر نباید گیر استعلامات و مشکلات ناظر و مالک بیفتد. در تمام دنیا این مسیر را تسهیل کرده‌اند.  ما هم باید بتوانیم مسیر درخواست تا صدور پروانه را سهل، کوتاه و چابک کنیم.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه