سهم محصولات با ارزش افزوده بالا در تولید امسال ذوب آهن اصفهان

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان اعلام کرد: برنامه‌ریزی شده که تا پایان سال ۳ میلیون تن محصول در ذوب آهن تولید شود که ۲۰ درصد آن محصولات با ارزش افزوده بالا و فولادهای آلیاژی خواهد بود.

به گزارش اکونگار به نقل از معدن۲۴؛ مهدی کوهی، مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان در دهمین کنفرانس بین‌المللی استیل پرایس در هتل المپیک تهران گفت: در ۵۲ سال گذشته بیش از ۱۰۰ هزار تن محصول در ذوب آهن اصفهان تولید شده است که عمده مصرف آن در صنعت ساختمان بوده است.

او ادامه داد: آمارهای پیش از انقلاب این شرکت نشان دهنده  رکورد ۵۰۰ هزار تنی است، اما برنامه امسال ما تولید ۳ میلیون تن محصول است که فقط ۲۰ درصد آن محصولات آلیاژی و با ارزش افزوده بالا خواهد بود.

کوهی با بیان اینکه ذوب آهن پیشران صنعت فولاد کشور است، افزود: بر اساس تدابیر اندیشه شده در گذشته در این شرکت ما به فناوری تولید ریل با دانش فنی آلمان‌ها دست یافتیم.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: تاکنون بیش از ۱۴۵ هزار تن ریل تولیدی این شرکت تحویل شرکت راه آهن جمهوری اسلامی و مترو شده است؛ موضوعی که اگر در دوره تحریم‌ها اتفاق نمی‌افتاد صنعت ریلی به طور قطع با مشکل مواجه می‌شد.

او گفت: متروی مشهد، تبریز، اصفهان و تهران به استفاده از محصولات ریلی ذوب آهن روی آورده‌اند و مشتری این شرکت هستند.

کوهی اتفاق دیگر حادث شده در این شرکت را تولید تیرآهن بال پهن برشمرد و افزود: امروز صنعت ساختمان سازی در جهان از گچ و خاک عبور کرده و ساخت و سازها با استفاده از بال پهن‌ها انجام می‌شود.

او یادآور شد: نخستین ساختمان بلند منطقه که به این سبک در کشور ساخته شد، ساختمان فعلی بانک مرکزی است و از همان سال‌ها ذوب آهن روی تولید محصولات با ارزش افزوده بالا کار کرد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان خاطرنشان کرد: امروز تیرآهن بال پهن تا سایز ۲۴ در ذوب آهن تولید  می‌شود و تا پایان سال سایزهای ۲۶، ۲۸ و ۳۰ را هم تولید خواهیم کرد.

کوهی گفت: بال پهن‌ها نیاز به سیستم جوش و برش ندارند بلکه با پیچ و مهره مونتاژ می‌شوند؛ بر این اساس سرعت در ساخت و سازها اتفاق خواهد افتاد.

او افزود: ایمن سازی و مقاومت در برابر زلزله دیگر خاصیت بال پهن‌ها است، به طوری که ساختمان‌های ساخته شده از این طریق در برابر زلزله بین ۸ تا ۱۲ ریشتری مقاوم خواهند بود.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان ادامه داد: امروز در مراسمی با حضور معاون وزیر راه محصول جدید این شرکت تولید و به بازار عرضه خواهد شد.

مدیرعامل شرکت ذوب آهن اصفهان تصریح کرد: امروز تولید آرک‌های فولادی که برای توسعه معدنکاری و ارتقاء ایمنی و سلامت کاربرد دارد، رونمایی خواهد شد.

او گفت: امروز عراق در همسایگی ما به تولید تیراهن پرداخته و از ابتدای اردیبهشت عوارض ۲۰ درصدی بر محصولات صادراتی ما بسته است و بر این اساس باید حتماً به سمت تولید محصولات با ارزش افزوده بالا آلیاژی و دانش بنیان برویم.

کوهی یادآور شد: امروز کیفیت با مسایل ایمنی گره خورده است و رفتن به سمت فولادهای آلیاژی می‌تواند در ایمنی و توسعه سازه‌ها موثر باشد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه