«تاصیکو» کام سهامدارانش را شیرین کرد

مجمع عمومی شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین با حضور ۸۴ درصدی سهامداران برگزار و با تقسیم سود ۲۲۵ تومانی پایان یافت.

به گزارش اکونگار و به نقل از فردای اقتصاد، در روز جاری مجمع عمومی عادی سالیانه برای سال مالی منتهی به ۳۱ اردیبهشت ماه سال ۱۴۰۲ شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین با حضور اکثریت سهامداران برگزار شد.

در ارائه گزارش این مجمع آمده است، شرکت صدر تامین در سال ۱۳۷۸ تاسیس و در سال ۱۳۹۷ به شرکت سهامی عام تبدیل شد. در نهم اردیبهشت سال ۱۳۹۸ شرکت با نماد معاملاتی «تاصیکو» در بورس درج و مورد معامله قرار گرفت. صدر تامین از بدو تاسیس طی ۴ مرحله افزایش سرمایه داشت و در آخرین مرحله، سرمایه شرکت از ۳ هزار و ۱۰۰ میلیارد تومان به ۶ هزار و ۷۵۰ میلیارد تومان افزایش پیدا کرد.

پذیره‌نویسی سهام نیز اکنون به اتمام رسیده و تا ۱۰ روز آینده مابقی سهام استفاده نشده به صورت حراج عملیاتی می‌شود. از دیگر نکات حائز اهمیت می‌توان به عرضه اولیه شرکت صنایع کاشی و سرامیک سرام آرام (کارام) اشاره کرد. تحلیل مقایسه‌ای نرخ بازده هلدینگ با نرخ بازده بازارهای موازی  در ۱۲ ماهه منتهی به سال ۱۴۰۱ نشان می‌دهد؛ بازدهی سکه ۱۵۲ درصد و بازدهی «تاصیکو» ۱۱۱ درصد بوده است. گفتنی است این میزان از بازدهی شرکت در مقایسه با دلار، تورم و بورس در ارقام بالاتری قرار دارد.

ابراهیم بازیان، رییس مجمع با حضور اکثریت سهامداران صورت‌های مالی را به تصویب رساند. وی گفت: حسابرس و بازرس قانونی شرکت همچنان سازمان حسابرسی انتخاب می‌شود. حق حضور اعضای غیر موظف ماهانه به شرح ۸۰ میلیون ریال ناخالص (پرداخت به شرط تشکیل حداقل تشکیل یک جلسه در ماه) اعلام کرد. حق حضور اعضای غیر موظف کمیته‌های حاکمیت شرکتی از جمله کمیته حسابرسی ۶۰ درصد خواهد بود.

بازیان تصریح کرد: رقم قرارداد سازمان حسابرسی ۸۵۰ میلیون تومان در سال قبل ذکر شد و در سال جاری تا رقم یک میلیارد و ۱۰۰ میلیون تومان شرکت مجاز خواهد بود که به رقمی در این بازه دست پیدا کند. از سویی انتخاب اعضای حقوقی هیات مدیره برای ۲ سال به شرح شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، شرکت سرمایه‌گذاری صبا تامین، شرکت سرمایه‌گذاری نفت و گاز پتروشیمی تامین، شرکت سرمایه‌گذاری دارویی تامین و شرکت سرمایه‌گذاری سیمان تامین خواهد بود.

 

مهمترین نکات مجمع تاصیکو

از مهمترین نکات طرح شده در این مجمع توسط امیرحسین نادری، مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدر تامین می‌توان به بهره برداری از پروژه ۵۰۰ کیلوگرم طلا توسعه معادن پارس تامین در نیمه دوم سال جاری، بهره‌برداری از توسعه معادن طلای کردستان در سال ۱۴۰۳، برنامه ریزی برای عرضه اولیه توسعه معادن پارس تامین در سال جاری، دریافت شمش طلای در توسعه معادن پارس تامین در ماه‌های آینده و استقرار نیمی از ناوگان اکتشاف تاصیکو در سیستان و بلوچستان اشاره کرد.

وی در خصوص عرضه اولیه عنوان شده گفت: در حال اخذ مجوز درج و پذیرش از بورس هستیم و تا کنون موافقت‌های اولیه کسب شده است. بعد از توافق در حوزه ارزیابی با بورس، عرضه اولیه صورت خواهد گرفت، هر چند اختلافی در موضوع نحوه ارزش‌گذاری ایجاد شد اما این مهم قابل رفع است.

به گفته مدیرعامل شرکت سرمایه‌گذاری صدرتامین، در خاش ۱۰۰ کیلومتر ذخیره اکتشافی وجود دارد. از طرفی ۷۰ میلیون تن ذخیره اثبات شده نیز موجود است. همچنین تا کنون تقریبا ۳۰ هزار متر حفاری پودری و مغزی انجام شده است و  تا پایان سال به ۴۰ هزار متر خواهد رسید.

در این مجمع عنوان شد: در ۱۰ سال گذشته ۱۴۰ میلیارد تومان هزینه احداث و راه‌اندازی کارخانه طلا بوده و در یک سال اخیر رقم هزینه به ۸۰۰ میلیارد تومان رسید.

نادری افزود: ۱۲ میلیارد تن ذخایر شناخته شده در حوزه زغال سنگ در کشور وجود دارد. میزان آلودگی زغال سنگ در حوزه تولید برق نیروگاه‌ها موضوع حائز اهمیتی است. نیمی از پتروشیمی‌های چین از زغال سنگ مایع استفاده می‌کنند.

در ادامه این مجمع مهدی عابدینی، مدیرعامل شرکت اکتشاف حفاری صدر تامین نیز عنوان کرد: از مجموع قیمت تمام شده طلا حدود ۷۰ تا ۷۵ درصد سود است. ۵۰ درصد ظرفیت شرکت در حال انجام عملیات حفاری در محدوده اکتشافی پارس تأمین بوده و در ۳ منطقه عملیات حفاری در حال انجام است. مشکلاتی در حوزه زمین شناختی وجود دارد که در حال رفع است. این قبیل اقدامات با راهبرد افزایش راندمان کار صورت می‌گیرد. راندمان حفاری در منطقه با افزایش ۱۲۰ درصدی ظرفیت همراه است. زیان ۱۸ میلیاردی سال ۱۴۰۱ به دلیل قرارداد درون گروهی صورت گرفت که دلیل آن هم انعقاد قراردادی با ۷۰ درصد پایین‌تر از قیمت بود.

به گفته عابدینی هر چند بسیاری از شرکت‌ها به دلیل شرایط سخت اقدام به ترک منطقه کرده‌اند اما همچنان عملیات حفر توسط شرکت در حال انجام است.

 

مروری بر عملکرد تاصیکو

در ادامه محسن پروان درباره عملکرد شرکت فرآورده‌های نسوز ایران بیان کرد: ۹ مردادماه قراردادی با کارخانه ذوب آهن اصفهان مبنی بر اجاره ۴ کارگاه تولید نسوز، منعقد و نخستین آجر نسوز نیز تولید شد. در فاز اول ۱۵ هزار تن آجر نسوز تولید می‌شود که ۶۰ درصد سود در این بخش اتفاق می‌افتد. فاز دوم به ۳۰ هزار تن می‌رسد. حتی در صورتی که در فاز اول ۱۰هزار تن تولید شود، حدود ۱۰۰ میلیارد تومان سود پیش بینی می‌شود.

همچنین تاکید شد: در صورت اضافه کردن مازاد ارزش اکسین و طلای پارس تامین، خالص ارزش دارایی‌های تاصیکو به ارزش بیش از ۱۰۰ همت خواهد رسید. پروژه طلای سقز شروع شده و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد. باطی شماره دو ذوب‌آهن اصفهان نیز در حال راه‌اندازی بوده و سرمایه‌گذاری صدرتامین در ۱۳ پروژه در دست اجرا است.

در مجمع سالانه شرکت سرمایه گذاری صدرتامین عنوان شد: در صورت اضافه کردن مازاد ارزش اکسین و طلای پارس تأمین، خالص ارزش دارایی‌های تاصیکو به بیش از ۱۰۰ همت می‌رسد. ضمن اینکه پروژه طلا سقز شروع شده و سال آینده به بهره‌برداری می‌رسد.

باطری شماره ۲ ذوب‌آهن در حال راه‌اندازی است و سرمایه‌گذاری صدر تأمین ۱۳ پروژه در دست اجرا دارد. در سال مالی مورد گزارش، تفاهم‌نامه همکاری میان تاپیکو و تاصیکو به منظور تولید تسمه نوار نقاله معادن زغال سنگ منعقد شد. در سال ۱۴۰۱ تفاهم‌نامه همکاری میان کزغال و هپکو به منظور تولید ناو زنجیری منعقد شد. ۱۰ دستگاه به مبلغ ۱۶۰ میلیارد تومان به هپکو سفارش داده شده است. در سال مالی مورد گزارش، مجوزهای اولیه جهت ایجاد صندوق پروژه سهامی عام با محوریت عناصر گران‌بها اخذ شده است.

 

برنامه‌های آتی تاصیکو

آنطور که در مجمع امروز شرکت سرمایه گذاری صدرتامین عنوان شد بهره‌برداری از کارخانه ۵۰۰ کیلوگرم طلا و شروع عملیات اجرایی فاز ساخته ۵۰۰۰ کیلوگرم شمش طلا، برنامه‌ریزی افزایش ظرفیت کنسانتره زغالسنگ در منطقه طبس و توسعه صادرات در معادن تحت تملک زغالسنگ پرورده طبس، برنامه‌ریزی جهت اخذ معادن فلزات و عناصر گران‌بها و استحصال تکنولوژی تولید عناصر حیاتی مانند طلا، نقره، لیتیوم و ... و تکمیل زنجیره زغال و کک در شرکت زغالسنگ پرورده طبس و ذوب آهن از برنامه های در دست اجرای تاصیکو است.

همچنین تکمیل زنجیره زغال و کک در شرکت زغالسنگ پرورده طبس و ذوب آهن برای ایجاد ارزش افزوده و جلوگیری از خروج ارز و خام فروشی پیشنهاد شده که به شرح زیر است:

زغالسنگ پرورده طبس: افزایش ظرفیت کارخانه زغال‌شویی به ظرفیت ۱.۲۰۰ میلیون تن کنسانتره، خرید واحد کک‌سازی و احداث نیروگاه حرارتی زغال سوز طبس.

ذوب آهن: افزایش ظرفیت قطران و احداث پارک کربن و توسعه صنایع پایین دستی قطران.

تکمیل زنجیره سیلیکون متال و تولید الیاف شیشه، تکمیل زنجیره زغال‌سنگ در حوزه‌های مختلف، مشارکت و توسعه سرمایه‌گذاری در شورابه‌ها و احداث پارک نمک، برنامه‌ریزی جهت تأسیس شرکت مهندسی برای تدوین دانش فنی، طراحی، مهندسی و تولید بومی‌سازی و سرمایه‌گذاری مشترک در معادن کشورهای همسایه مانند عمان، قطر، افغانستان، ارمنستان و یمن از اقدامات برنامه‌ریزی شده ۱۴۰۲ است.

 

در پاسخ به پرسش سهامداران

فروش سرمایه‌گذاری‌ معادن فلزات تابع این است که مشتری داشته باشد. مذاکراتی انجام شده و شرکت تاصیکو درصدد به انجام رساندن این کار است. عرضه محصولات فولاد اکسین در بورس انجام شده و خود شرکت فولاد اکسین هم در حال آماده‌سازی برای عرضه اولیه است. به گفته مدیرعامل شاملا، کوره دوم تا ۲۵ شهریورماه وارد مدار می‌شود. شاملا در حال ایجاد کارخانه برای معدن کردستان بوده که محل آن در سقز است. براساس توضیحات مدیرعامل فولاد کردستان، تاکنون ۲۰هزار متر اکتشاف انجام شده و ۱۰هزار متر دیگر هم تا پایان آذرماه انجام می‌شود.

در انتهای مجمع با تصویب صورت‌های مالی، ۲۲۵ تومان به ازای هر سهم (معادل ۹۹.۵ درصد) سود تقسیم شد و روزنامه اطلاعات به عنوان روزنامه رسمی این شرکت اعلام شد.

 

دیدگاه