وعده تامین آب پایدار فولاد سرمد

مدیرعامل شرکت فولاد سرمد با اشاره به برنامه های توسعه ای مجموعه گفت: در راستای تکمیل زنجیره محصولات خود در منطقه، سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰۰ میلیون یورو برای اجرای سه طرح توسعه ای همزمان انجام داده ایم.

به گزارش اکونگار به نقل از بازار؛ شرکت صنایع آهن و فولاد سرمد ابرکوه در واقع از شرکت های زیر مجموعه چادرملو و مجموعه سرمایه گذاری معادن فلزات است که از سال ۹۵ بهره برداری را در حوزه تولید میلگرد آغاز کرده است.

به گفته علیرضا رحیم، مدیرعامل این مجموعه فولادی، از سال ۱۳۹۵ که فعالیت شرکت شروع شده ظرفیت حدود ۴۵۰ هزار تن بوده که انواع میلگرد در سایز ۸ تا ۳۲ را تولید می کنیم و کل محصولات را در بورس عرضه می کنیم.

او می گوید: در واقع به عنوان یکی از عرضه کننده های اصلی عرضه میلگرد در بورس کالا هستیم. ضمن اینکه به واسطه تکنولوژی خط تولید مجموعه، از نظر کیفی یکی از محصولات کیفی بازار را عرضه می کنیم.

آنچه در ادامه می خوانید حاصل گفتگوی رسانه‌ای با «علیرضا رحیم» مدیر عامل شرکت فولاد سرمد است.

با توجه به اینکه پروژه انتقال آب از خلیج فارس را آغاز کرده اید، اصولا با چه هدفی بوده و انتظار رقم خوردن چه نتایجی را از این طرح دارید؟

همانطور که می دانید مساله فولاد به عنوان یک صنعت آب بر در کشور برای همه تعریف شده است و بخش عمده طرح های فولادی ما در کنار دریا و کنار آب های آزاد قرار نگرفته اند و این تبدیل به یک مساله جدی در کشور شده است. از سوی دیگر یک راهکار در سالیان گذشته برنامه ریزی شده تحت عنوان انتقال آب به مرکز ایران که به طور خاص برای پروژه های صنعتی و فولادی بوده است.

در واقع اگر صنعت می خواهد فعالیت خود را ادامه دهد، آب پایدار هم داشته باشد و در عین حال جنس کار مسئولیت اجتماعی هم داشته باشد و مشکلی برای شهرستان ها و مناطق همجوار ایجاد نکند در حال حاضر به عنوان تامین آب پایدار فقط می توانیم به آب خلیج فارس فکر کنیم. لذا ما نیز در همین راستا گام برداشتیم و در واقع از خطی که از منطقه خلیج فارس به استان فارس و سپس به استان یزد می آید انشعابی را از این خط گرفتیم و تا دو سال آینده این آب به کارخانه منتقل خواهد شد. در حقیقت یک قرارداد ۳۰ ساله تنظیم کردیم که ۳۰ سال آب پایدار کارخانه را بتواند تامین کند.

با این تفاسیر اصلی ترین برنامه های توسعه ای مجموعه فولاد سرمد شامل کدام موارد می شود؟

در ابتدا باید بدانید که مجموعه فولاد سرمد علاوه بر اینکه به عنوان تولید کننده میلگرد است سه طرح توسعه ای همزمان هم اجرا می کند که در این راستا سرمایه گذاری بالغ بر ۳۰۰ میلیون یورو انجام می دهیم تا زنجیره محصولات خود را در منطقه کامل کنیم. تولید کلاف در واقع یکی از طرح های بسیار جدی ما است که امروز ۷۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و امیدواریم تا پایان سال بتوانیم این خط را به مدار بیاوریم. همچنین پروژه تولید شمش به ظرفیت ۶۰۰ هزار تن را داریم و آهن اسفنجی به ظرفیت یک میلیون و ۲۰۰ هزار تن که حدود ۳۰ درصد و پروژه فولاد ما حدود ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد. در واقع توانسته ایم از معدود شرکت هایی باشیم که سه پروژه بزرگ را همزمان در این مقیاس اجرا می کنیم.

به توجه به اینکه محصولات تولیدی شما در بورس عرضه می شود، ارزیابی شما از عرضه این محصولات در بورس چیست؟

بنده اعتقاد دارم به اینکه هر فرایندی که باعث شفاف سازی فروش شود اعتبار دارد و اولویت من تولید کننده این است که در این مسیر گام برداریم. آن هم در شرایطی که ما هر دو را تجربه کرده ایم هم فروش در بورس و هم در غیر از بورس و فروش در غیر بورس به ما نشان داد که این سازو کار منجر به ایجاد یکسری منوپل ها در فروش می شود و در واقع رانت هایی را برای یکسری ممکن است ایجاد کند.

با این وجود به نظر بنده فروش در بورس می تواند بسیار ارزشمند باشد اگر روی بحث قیمت گذاری مساله است قابل بررسی است اما اینکه شکل کامل را زیر سوال ببریم از شفافیت خارج کنیم به نظر من فرایند مناسبی نیست.

به طور کلی این صنعت از چه مسائل و مشکلاتی آسیب می بیند؟

در حوزه تولید فولاد دغدغه اصلی در تابستان قطعی برق و در زمستان هم قطعی گاز است. این یک مساله است که به عنوان یک تولید کننده میلگرد به صورت مستقیم و غیر مستقیم با این مساله مواجه هستیم؛ چون زمانی که گاز قطع می شود تولید شمش با مشکل مواجه می شود و زمانی که برق قطع می شود با مشکل تامین شمش مواجه هستیم و طبیعتا مجموعه تولید میلگرد هم تحت تاثیر مستقیم قرار می گیرد. بنابراین این یک چالش جدی برای صنعت فولاد است البته برنامه ریزی های خوبی برای حل مساله انجام شده اما زمانبر است و نباید انتظار داشته باشیم در یک زمان کوتاه بتوان مساله را حل کرد. با این وجود حرکت به سمت احداث نیروگاه های خورشیدی می تواند بخشی از این موضوع را رفع و رجوع کند.

در پایان بازار فولاد را چگونه تحلیل و ارزیابی می کنید و فکر می کنید به کدام سمت و سو برود؟

حوزه بازار فولاد در کشور متاثر از قیمت گذاری دستوری است و امروز که در مورد قیمت گذاری دستوری صحبت می کنیم از آن طرف هم صنعت فولاد محکوم به این است که از یکسری سوبسید استفاده می کند و لذا قیمت گذاری دستوری انجام می شود. این زمانی حل می شود که سوبسید بخش فولادی حذف شود و قیمت آزاد شود که رخ دادن چنین اتفاقی باز مسیر خود را دارد که به زودی این اتفاق نمی تواند رخ دهد.

همچنین بازارهای جهانی فولاد متاثر از بسیاری اتفاقات است که در دنیا رخ می دهد؛ بر فرض اگر امروز جنگ چین و تایوان آغاز شود اثرات بسیار افزایشی در حوزه فولاد خواهیم داشت و در واقع کف قیمتی جهانی فولاد تغییر می کند. ضمن اینکه در کشور همواره تلاش شده قیمت جهانی و داخلی را تقریبا به هم نزدیک کنیم که امروز این قیمت تقریبا به هم رسیده است و یک مقدار جاذبه برای مجموعه ها ایجاد کنند که در حوزه صادرات وارد شوند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان