انتقاد از سنگ‌اندازی دولتی‌ها در مسیر اکتشاف معادن کشور

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی گفت: یکی از معضلات صنعت فولاد کشور این است که سازمان‌های مختلف برای اکتشافات مواد معدنی مانع ایجاد می‌کنند.

به گزارش اکونگار به نقل از معدن۲۴؛ بهرام شکوری، رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران، در نشست مشترک کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی ایران گفت: فولاد مبارکه مجموعه پیشرانی است که باعث افتخار کشور است.

استنباط غلطی درخصوص مسئولیت‌های اجتماعی در کشور رواج پیدا کرده که نیازمند اطلاع‌رسانی است. مسئولیت‌های اجتماعی صنایع شامل محافظت از محیط زیست، ارتقای بهره‌وری و توانمندسازی‌هاست. اقدامات خوبی در فولاد مبارکه و دیگر بنگاه‌های اقتصادی بزرگ کشور انجام شده که نباید از صنایع براساس سود آن‌ها انتظارات بی‌جایی ایجاد شود.

او افزود: فولاد مبارکه در کنار کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی ایران باید کمک کند تا تفکر غلط انتظار از صنایع سودآور در کشور اصلاح شود. شرکتی مثل فولاد مبارکه که قیمت تمام‌شده خود را کاهش می‌دهد ناشی از مدیریت خوب آن است و باید تشویق شود، نه اینکه مالیات بیشتری از آن گرفته شود.

شکوری ادامه داد: حمایت از ایده‌های دانشگاهی و استفاده از ظرفیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان‌ از دیگر مواردی است که باید در دستور کار صنایع قرار گیرد. ناترازی انرژی آسیب جدی به صنایع وارد کرده و دولت در این زمینه نباید به بنگاه‌های اقتصادی فشار وارد کند. شاید صنایعی همچون فولاد مبارکه بتوانند برای تأمین بخشی از نیاز خود نیروگاه احداث کنند اما صنایع کوچک‌تر چنین امکانی را ندارند.

او تصریح کرد: مدیریت زنجیره فولاد کشور دارای مشکل است چراکه نیاز صنایع فولادی به مواد اولیه همچنان برطرف نشده است. یکی از معضلات صنعت فولاد کشور این است که سازمان‌های مختلف برای اکتشافات مواد معدنی مانع ایجاد می‌کنند. امروز صنعت فولاد جهان در حال حرکت به سمت فولاد سبز و کم‌کربن است و اگر ایران به این سمت حرکت نکند در آینده امکان صادرات محصولات خود را نخواهد داشت.

رئیس کمیسیون معادن و صنایع معدنی اتاق بازرگانی در پایان گفت: بسیاری از صنایع و ارگان‌های دولتی با تفکر بخش خصوصی اداره می‌شود که یکی از آن‌ها فولاد مبارکه است. اگر موفقیت‌هایی در صنایعی همچون فولاد مبارکه حاصل شده به واسطه مدیریت خوب این شرکت‌هاست.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان