پیشبرد نهضت ملی مسکن با شیوه امروزی شدنی نیست

رئیس انجمن صنفی مسکن و ساختمان گلستان اساساً پیشبرد نهضت ملی مسکن با شیوه امروزی تامین منابع مالی از سوی خریداران روش ثمربخشی نبوده و امکان برخورداری از مسکن حمایتی یا خانه‌دار شدن متقاضیان میسر نیست.

به گزارش اکونگار به نقل از بازار، سید محمد مرتضوی با تاکید بر ضرورت تغییر روشها، گفت: نمایان شدن قیمت تمام شده مسکن‌های حمایتی سبب شده تا تعدادی از متقاضیان از خرید واحدهای مسکن ملی انصراف دهند.

وی اظهار کرد: از همان آغاز اجرای قانون نهضت ملی مسکن مواردی را در قالب نقد، پیشنهاد و یا دغدغه و نگرانی مطرح کردیم که هرچه در این مسیر جلوتر رفتیم اشکالات و ابهامات نمایان‌تر شد.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان افزود: مهم ترین موضوع الگوی مالی نهضت ملی مسکن بود؛ تعدادی از خانواده‌ها و زوج‌های کم بضاعت و افرادی که توانایی خرید مسکن از بازار معاملات مسکن را نداشتند، برای خانه‌دار شدن به سراغ مسکن‌های حمایتی رفتند، واحدهایی که قرار بود با حمایت دولت ساخته شوند.

وی گفت: حق السهم و آورده‌ای که برای این متقاضیان پیش بینی شده بود، از توان و بنیه مالی این افراد خارج بود؛ افرادی که فاقد توانایی لازم برای تامین معیشت خودشان هستند پرداخت اقساط وام ۴۰۰ یا ۵۰۰ میلیون برایشان امری محال و این فرایند امکان‌پذیر نیست.

مرتضوی ادامه داد: خانواده‌ها و زوج‌هایی که در نهضت ملی مسکن ثبت نام کرده‌اند و حتی یک یا چند قسمت از حق السهم خود را پرداخت کرده‌اند، اساساً از قیمت تمام شده مسکن بی‌ اطلاع هستند.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان گفت: با گذشت زمان و به تدریج، هر چقدر ارقام و اعداد برای آنها آشکارتر می‌شود به همان اندازه ناتوانی در تامین منابع مالی مشهودتر خواهد شد.

وی بیان کرد: در ادامه مسیر و به ناچار تعدادی از این متقاضیان انصراف داده یا امتیاز خود را به دیگران واگذار می‌کنند که این امر بر خلاف قانون است.

مرتضوی عنوان کرد: اساساً پیشبرد نهضت ملی مسکن با شیوه امروزی تامین منابع مالی از سوی خریداران روش ثمربخشی نبوده و امکان برخورداری از مسکن حمایتی یا خانه‌دار شدن متقاضیان میسر نیست.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان گفت: ما نمی‌توانیم این امید را داشته باشیم که گروه‌های هدف با این شیوه تامین منابع مالی خانه‌دار شوند.

وی ادامه داد: در موضوع تسهیلات بانکی هم اشکالات متعددی وجود دارد و نرخ سود تسهیلات بانکی همچنان ۲۳ درصد است.

مرتضوی توضیح داد: با وجود همه فشارها و رایزنی‌ها و دستورات تکلیفی که دولت مدعی است که این دستورات را صادر کرده است بانک‌ها تمرد می‌کنند و تسهیلات را با نرخ ۲۳ درصد تقسیط می‌کنند.

رئیس انجمن انبوه سازان گلستان بیان کرد: هم اینک اقساط وام ۳۵۰ میلیون تومانی مسکن رقمی بین ۱۰ تا ۱۲ میلیون تومان و اقساط تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی بیش از ۱۵ میلیون تومان است.

وی ادامه داد: مگر درآمد سرانه مردم کشور چه میزان است یا حداقل حقوق کارگر چند میلیون تومان است؟ امکان پرداخت سودهای کلان و پرداخت چنین اقساطی توسط مردم وجود ندارد.

مرتضوی گفت: واقعیت‌های بازار مسکن بیانگر آن است که حرف و وعده‌های دولت مبنی بر کاهش سود اتفاق نیفتاده است؛ ابتدا باید از طریق صندوق ملی مسکن بودجه‌ها جذب شود تا یارانه تخصیص و در ادامه امکان کاهش نرخ سود و کاهش اقساط فراهم شود.

این فعال صنعت ساختمان ادامه داد: در شرایط کنونی بانک‌ها از این امکانات برخوردار نیستند که بخواهند سود ۲۳ درصد را کمتر کنند.

وی عنوان کرد: رئیس جمهور وعده سود ۱۸ درصدی داده بودند که بانک‌ها باید این کار را انجام دهند؛ هیچ اثری از اجرای موضوع دیده نمی‌شود و بانک‌ها کار خود را می‌کنند.

مرتضوی بیان کرد: تلاش‌ها برای اصلاح فرایند تسهیلات عقیم مانده و ناتوانی در پرداخت تسهیلات و یا بازپرداخت اقساط تسهیلات کاملاً مشهود است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه