پرداخت اقساط وام مسکن ملی پلکانی شد/بازپرداخت پلکانی به ضرر یا به نفع متقاضی؟

معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی از پلکانی شدن پرداخت اقساط وام مسکن ملی خبر داد و گفت: علیرغم کاهش نرخ سود در حال پیگیری برای پلکانی اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن هستیم، بطوریکه اقساط در سالهای اول کمتر و در سالهای پایانی بیشتر خواهد شد.

به گزارش اکونگار به نقل از بازار، در حالیکه وام ۴ دهک نخست در طرح نهضت ملی مسکن به ۲.۵ میلیون تومان رسیده دولت تلاش دارد تا با پلکانی کردن باز پرداخت اقساط کمک خوبی به این دهک ها کند.

دولت سیزدهم در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و کاهش هزینه تمام شده برای اقشار محروم، نرخ سود تسهیلات را از ٢٣ درصد به ١٨ درصد کاهش داد تا به عبارتی هم در بازپرداخت اقساط و هم در میزان سود بازگشتی به دهک های کم درآمد جامعه کمک کند.

سقف وام نهضت ملی مسکن در حالی چند وقتی است که به ۵۵۰ میلیون تومان افزایش یافته که به گفته معاون مسکن و ساختمان وزیر راه و شهرسازی قرار است بازپرداخت این تسهیلات به‌صورت پلکانی محاسبه شود.

سه‌شنبه گذشته شورای پول و اعتبار پس از بررسی نامه شماره ۲۴۳۹۳ مورخ ۱۷ اردیبهشت ۱۴۰۲ با موضوع مصوبه ششمین جلسه شورای عالی مسکن، سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده ۴ قانون جهش تولید مسکن را معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهرهای کشور به‌صورت یکسان تعیین کرد.

پیش از این سقف وام مذکور برای استان تهران ۴۵۰ میلیون، شهرهای بالای یک‌میلیون نفر جمعیت ۴۰۰ میلیون تومان، مراکز استان‌ها ۳۵۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۳۰۰ میلیون تومان بود. سقف وام نهضت ملی مسکن معادل ۵۵۰ میلیون تومان در تمامی شهرهای کشور به‌صورت یکسان تعیین شده است.

محاسبه سود و اقساط تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن نشان می‌دهد کل سود وام مذکور ۲ میلیارد و ۵۰۸ میلیون تومان خواهد بود. در مجموع نیز متقاضی باید ۳ میلیارد و ۵۸ میلیون و ۵۵۶ هزار تومان برای وام ۵۵۰ میلیون تومانی پرداخت کند.

لازم به ذکر است که در بازپرداخت پلکانی تسهیلات، قسط ماهانه دوره دهم (سال دهم) بالغ بر ۱۲ میلیون و ۳۷۰ هزار تومان است. قسط دوره ۱۵ (سال ۱۴۱۷ در صورت آغاز پرداخت تسهیلات از سال جاری) نیز ۱۴ میلیون و ۴۷۳ هزار تومان خواهد بود.

در دوره بازپرداخت ۲۰ ساله تسهیلات مذکور به روش ساده، مبلغ اقساط ماهانه معادل ۱۰ میلیون و ۶۵۳ هزار تومان خواهد بود. کل بازپرداخت این وام در ماه ۱۲ سال بیستم ۲ میلیارد و ۵۵۶ میلیون و ۸۴۴ هزار تومان است. به‌عبارت دیگر سود تسهیلات ۵۵۰ میلیون تومانی نهضت ملی مسکن ۲ میلیارد و ۶۸ میلیون و ۴۴۳ هزار تومان است.

هادی عباسی، معاون امور مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی با بیان اینکه در سطح روستاهای کشور ٢ میلیون واحد روستایی فرسوده در سطح کشور وجود دارد، اظهار داشت: کلیات افزایش وام روستایی به سقف ٣۵٠ میلیون تومان اخیرا تصویب شد و با افزایش سقف وام می‌توان روند مقاوم‌سازی، بازسازی و نوسازی مسکن روستایی را افزایش داد و می‌تواند گشایشی در این زمینه ایجاد کند.

وی از پلکانی شدن پرداخت اقساط وام مسکن ملی خبر داد و گفت: علیرغم کاهش نرخ سود در حال پیگیری برای پلکانی اقساط تسهیلات نهضت ملی مسکن هستیم، بطوریکه اقساط در سالهای اول کمتر و در سالهای پایانی بیشتر خواهد شد.

دولت سیزدهم در راستای اجرای طرح نهضت ملی مسکن و کاهش هزینه تمام شده برای اقشار محروم، سال گذشته نرخ سود وام بانکی ۴۰۰ و ۳۰۰ میلیون تومانی دهک‌های یک تا چهار در این طرح را با سود ۲ درصد تعیین کرد که با این اقدام بازپرداخت اقساط برای این دهک می تواند تا ۲.۵ میلیون تومان باشد.

حال باید دید با این پیشنهاد دولت و موافقت احتمالی شورای پول و اعتبار، بازپرداخت اقساط به شکل پلکانی می تواند به نفع متقاضیان مسکن ملی با این شرایط تورمی باشد یا خیر؟

از دیگر رسانه ها
دیدگاه