شناسه خبر: ۲۳۶۰
لینک کوتاه کپی شد

فروشنده‌ها در انتظار جهش قیمت‌ مسکن در سال جدید

بازار معاملات مسکن در روزهای پایانی سال با افزایش تقاضای خرید، افت محسوس عرضه فایل، قفل معاملات به واسطه خروج فروشنده‌‌‌ها از بازار و ناپایداری شدید در سطح قیمت‌ها مواجه شده است.

فروشنده‌ها در انتظار جهش قیمت‌ مسکن در سال جدید

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این شرایط یک طیف از عرضه‌‌‌کننده‌‌‌های بازار فروش خانه، اقدام به قیمت‌گذاری با نرخ آتی کرده‌‌‌اند.

این دسته از فروشنده‌‌‌ها که مالکان واحدهای نوساز یا همان سازنده‌‌‌ها هستند در اصل تمایلی به فروش واحدها قبل از سال جدید ندارند. علت نیز مشخص است. عمده آنها منابع حاصل از فروش واحدهای آماده را برای ساخت واحدهای جدید و استارت پروژه‌‌‌های تازه نیاز خواهند داشت. از آنجاکه به دلیل قرار گرفتن در روزهای پایانی سال و همچنین ماه نیمه تعطیل فروردین عملا استارت فعالیت سازنده‌‌‌ها در ماه‌‌‌های بعد خواهد بود، بنابراین این گروه از عرضه‌‌‌کننده‌‌‌ها تمایلی به فروش واحد قبل از سال جدید ندارند. به‌خصوص در شرایط تورمی فعلی که هزینه‌‌‌های ساخت هم روز به‌روز افزایش یافته و تورم مستمر به‌خصوص در نرخ مصالح ساختمانی فعالیت سازنده‌‌‌ها را دشوار کرده است.

با این حال، برخی از این سازنده‌‌‌ها، به صورت محدود و با در نظر گرفتن برآوردی از قیمت آتی آپارتمان خود در نیمه اول سال بعد، حاضر به فروش هستند. یعنی نرخی که آنها هم‌‌‌اکنون برای فروش واحدهای خود اعلام می‌کنند با نرخ‌های متعارف و روز بازار فاصله دارد و این فاصله نیز در بسیاری موارد قابل‌توجه است. آنها با در نظر گرفتن هزینه ساخت مسکن در سال آینده (از ناحیه تغییرات دستمزدها، قیمت زمین و مصالح)، تورم ماه‌‌‌های اخیر بازار مسکن و همچنین انتظارات تورمی، معدل قیمت در فایل‌‌‌های فروش را تعیین کرده و در صورت وجود تقاضا با قیمت تعیین شده حاضر به فروش یک یا تعداد محدودی از واحدهای آماده خود و نه کل واحدها، هستند. این در حالی است که به دلیل فاصله زیاد این قیمت‌ها با عرف منطقه، عملا در بسیاری از موارد این آپارتمان‌‌‌ها در بازار معامله نمی‌‌‌شوند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر