سود سرسام‌آور وام۸۰۰میلیونی مسکن/ متقاضیان توان بازپرداخت اقساط را دارند؟

درحالی شورای‌ عالی مسکن وام نهضت ملی مسکن را به ۸۰۰میلیون تومان افزایش داده است که سود این تسهیلات در دوره بازپرداخت ۲۰ساله بیش از ۲.۱میلیارد تومان خواهد بود.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، چهارشنبه هفته گذشته در هجدهمین جلسه شورای‌عالی مسکن با افزایش سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن در شهرها به 800 میلیون تومان موافقت شد، بر این اساس متقاضیان طرح مذکور می‌توانند پس از تصویب هیئت عالی بانک مرکزی و ابلاغ آن تا سقف 800 میلیون تومان تسهیلات دریافت کنند.

اقساط وام ۸۰۰ میلیونی مسکن چقدر است؟

پیش از این دولت سیزدهم سقف تسهیلات نهضت ملی مسکن را در سراسر کشور 550 میلیون تومان تعیین کرده بود. اردیبهشت ماه سال قبل شورای سابق پول و اعتبار پس از بررسی نامه شماره 24393 مورخ 17 اردیبهشت 1402 با موضوع مصوبه ششمین جلسه شورای‌عالی مسکن، سقف فردی تسهیلات پروژه‌های حمایتی مسکن موضوع ماده 4 قانون جهش تولید مسکن را معادل 550 میلیون تومان در تمامی شهرهای کشور به‌صورت یکسان تعیین کرد.

در ابتدا اعلام شد بازپرداخت وام 550 میلیون تومانی به‌صورت پلکانی خواهد بود، در این صورت متقاضیان بایستی در یک دوره 20ساله برای وام 550 میلیون تومانی 2 میلیارد و 372 میلیون و 455 هزار تومان پرداخت می‌کردند، از این رقم حدود یک میلیارد و 822 میلیون تومان سود تسهیلات بود.

دی‌ماه سال گذشته و پس از انتقادها به اقساط بالای این وام، مدیرعامل صندوق ملی مسکن از کاهش اقساط ماهانه وام نهضت ملی مسکن به 5میلیون تومان خبر داد.

محمدرضا مهدیار اسماعیلی افزود: قرار بر این شده است که اقساط وام نهضت ملی مسکن پلکانی شود؛‌ در این صورت وام‌گیرنده در ماه‌ها و سال‌های ابتدای دوره بازپرداخت تحت فشار ـ اقساط بالا ـ قرار نمی‌گیرد، بر این اساس در دو سال ابتدایی بازپرداخت، اقساط حداکثر ماهانه 5 میلیون تومان است تا در توان متقاضیان نهضت ملی مسکن باشد. پس از دو سال نیز، اقساط به‌صورت پلکانی دریافت خواهد شد.

به گزارش تسنیم، همان‌گونه که اشاره شد در آخرین جلسه شورای‌عالی مسکن به‌ریاست محمد مخبر سرپرست ریاست‌جمهوری وام 800 میلیون تومانی نهضت ملی مسکن مصوب شد. با اجرایی شدن این مصوبه اقساط وام در دوره 20ساله و بازپرداخت ساده ماهانه حدود 12 میلیون و 350 هزار تومان خواهد بود.

کل بازپرداخت وام مذکور نیز حدود 3 میلیارد تومان خواهد بود. در پایان قسط دویست و چهلم (ماه 12 سال بیستم) متقاضی 2 میلیارد و 163 میلیون و 158 هزار تومان سود تسهیلات را پرداخت کرده است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد