ساخت مسکن چینی در مرحله قرارداد/ ساخت خانه توسط چینی‌ها به دولت چهاردهم موکول می‌شود؟

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه شرکت بازآفرینی شهری هیچگاه به موضوع ساخت مسکن چینی ها ورود نکرد گفت: مدت زمان صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده تهران از ۶ ماه به ۳ ماه کاهش یافته است.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصاد آنلاین؛ شهرداری تهران در حالی اقدام به انعقاد قرارداد با شرکتهای چینی در حوزه مسکن کرده است که به گفته زاکانی شهردار تهران این قرارداد به زودی وارد فاز اجرایی می شود. البته اگر چه گفته شده است که ورود چینی ها به بازار مسکن با شرط و شروط همراه خواهد بود اما از اظهارات اخیر شهردار تهران این نکته قابل مشاهده است که تلاش بر این است تا قبل از استقرار دولت چهاردهم این قرارداد نهایی و به مرحله اجرا برسد.

سید محمد آیینی معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که آیا از روند نوسازی بافت فرسوده در دولت سیزدهم راضی هستید؟ گفت: در دولت سیزدهم و در دو سال و نیم گذشته عرصه رکوردشکنی های متعدد در نوسازی بافت فرسوده بود.

صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده به بیش از ۹۶ هزار واحد مسکونی

و ادامه داد: مهمترین اقداماتی که جای تشکر هم دارد همراهی شهرداری و شورای شهر در سال ۱۴۰۲ بود که به صدور پروانه ساختمانی در بافت فرسوده به بیش از ۹۶ هزار واحد مسکونی رسیدیم. این اقدام در تاریخ نوسازی کشور بالاترین است و البته با دولت های گذشته نیز مقایسه نمی شود.

مدیر عامل شرکت بازآفرینی شهری ایران تاکید کرد: مهمترین نکته این است که برای بالغ بر ۲۹۰ هزار واحد مسکونی شروع عملیات نوسازی شد که در مقایسه با دوران مشابه در دوره های گذشته این بالاترین عدد است. و مهمتر از آن تلاش مردم بود که این پروژه ها زود به سرانجام برسد به دلیل اینکه سرمایه آنها درگیر بود.

تا همین الان ۱۰۴ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده به بهره برداری رسیده است

وی افزود: تا همین الان ۱۰۴ هزار واحد مسکونی در بافت فرسوده به بهره برداری رسیده است که آخرین آن واحدهای مسکونی در جلسه هیجدهم شورای عالی مسکن با حضور مخبر سرپرست ریاست جمهوری ۱۹ هزار و ۲۵۶ واحد مسکونی به بهره برداری رسید که پیشتر در برنامه یادگار ابراهیم ۴ هزار واحد مسکونی در خراسان رضوی و در برنامه های مختلف به طور سر جمع ۱۰۳ هزار واحد مسکونی به بهره برداری رسید که در نوع خود رکورد است.

آیینی با اشاره به اینکه آنچه که برای ما مهم است کاهش بنای ناپایدار است گفت: در قالب بیش از ۸۵ هزار پروانه با احتساب تجمیع واحدهای مسکونی، بنای فرسوده و ناپایدار بیش از ۱۰۰ هزار واحد مسکونی برچیده شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی خاطر نشان کرد: این سقف های لرزان تخریب شد و به جای آن ۲۹۰ هزار واحد مسکونی در حال ساخت است که ۱۰۴ هزار واحد مسکونی به بهره برداری رسید. آن چه که راهبرد ما است این است که بافت فرسوده از آن مردم است. هم زمین از آن مردم است و هم ساخت مسکن توسط مردم انجام می شود. ما تلاش کردیم که دولت را به جایگاه حمایتی و تشویقی خود باز گردانیم.

ترغیب سازنده ها با حذف هزینه های صدور پروانه و همینطور کاهش زمان صدور پروانه

آیینی در پاسخ به این پرسش که چه اقدماتی می تواند سایر ذینفعان در بافت فرسوده مثل سازنده ها را ترغیب به ورود به بافت فرسوده برای نوسازی کند؟ گفت: یکی از محورهای مهمی که می تواند سازنده ها را ترغیب کند حذف هزینه های صدور پروانه و همینطور کاهش زمان صدور پروانه است.

وی افزود: در ابتدای دولت سیزدهم میانگین زمان صدور پروانه ساختمانی در کشور ۸ ماه بود و در تهران ۶ ماه بود. اما با تمهیداتی که در برنامه هفتم توسعه اندیشیده شد این زمان صدور پروانه قرار است به سه ماه کاهش یابد و تلاش داریم که به دو ماه برسانیم.

آیینی ادامه داد: خیلی از شهرداری ها در این زمینه همکاری می کنند مثل شهرداری سقز و شهررضا و اصفهان است. هم اینکه به سمت الکترونیکی کردن صدور پروانه پیش رفته اند و هم اینکه به سمت کاهش زمان پیش رفته اند. در خیلی از شهرداری ها زمان صدور پروانه ساخت به دو هفته هم رسیده است و برخی از شهرهای کوچک با همراهی نظام مهندسی و بخش های دیگر شهرداری مثل آتش نشانی و فضای سبز زمان را می توان بیش از این هم کاهش داد.

معاون وزیر راه و شهرسازی در پاسخ به این پرسش که از ورود چینی ها به عرصه نوسازی بافت فرسوده چه خبر؟ آیا استارت زده اند؟ گفت: در حوزه بازآفرینی شهری هیچگاه به این موضوع ورود نکردیم و ما اطلاعاتی در این زمینه ندارم.

آیینی افزود: بنده معتقد هستم که از سرمایه خارجی می توان برای نوسازی و ساخت مسکن کمک گرفت اما توان داخلی فراهم است چرا که ما توان داخلی داریم اما مشکل مسکن در تامین مالی و سرمایه است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد