پیشنهاد مسکنی به دولت چهاردهم/ نهضت ملی مسکن ۱۰ درصد بر رشد ساخت و ساز تاثیر داشت

عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران گفت: واگذاری زمین از سوی دولت اقدام خوبی است، اما باید آن را به سازندگان واگذار و از آن‌ها تعهد بگیرد که در مدت مشخصی این واحدهای مسکونی به اتمام برسد.​

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصاد آنلاین؛ تا چند روز آینده و با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری و انتخاب رئیس جمهور می توان گفت که دولت چهاردهم تا یک ماه آینده با تعیین کابینه فعالیت خود را آغاز خواهد کرد. وعده دولت سیزدهم برای ساخت سالانه یک میلیون واحد مسکونی اگر چه با تاخیر استارت خورد اما به هر حال آمارهای وزارت راه و شهرسازی نشان می دهد که تولید مسکن در طرح نهضت ملی مسکن می تواند سر آغاز روزهای بهتری برای بخش مسکن باشد.

چرا که طبق اعلام وزارت راه و شهرسازی تاکنون دو میلیون و ۶۵۲ هزار واحد نهضت ملی مسکن به مرحله ساخت رسیده است. منابع جذب شده به این طرح نیز بیش از ۴۰۰ هزار میلیارد تومان است و همانطور که رئیس هیئت عامل صندوق ملی مسکن اعلام کرده پیشنهاد افزایش وام طرح نهضت ملی مسکن به ۷۰۰ میلیون تومان به شورای پول و اعتبار ارائه شده است تا سرعت تکمیل این واحدهای مسکونی بیشتر از قبل شود.

اما به واقع با تشکیل دولت چهاردهم و احتمال تغییر در کابینه به خصوص در وزارت راه و شهرسازی، به احتمال قوی برخی اقدامات و برنامه های تولید مسکن از سوی دولت نیز با شکل و شمایل دیگری حرکت خواهد کرد. اما سوال این است که آیا دولت چهاردهم همان برنامه های دولت سیزدهم را پیش خواهد برد یا اینکه برنامه های متفاوتی برای سامان دادن به بخش مسکن، حل مشکل خانه دار شدن خانه اولی ها و مستاجران ارائه خواهد کرد؟​

حسن محتشم عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران در پاسخ به این پرسش که چه پیشنهادی برای دولت چهاردهم برای بخش مسکن می توان ارائه کرد؟ گفت: موضوعی که بارها به آن اشاره شده و تاکید کرده ایم این است که دولت باید با انبوه سازان حرفه ای تعامل بیشتری داشته باشد و آنها را باور کند. پس اولین پیشنهاد ما به دولت این است که دولت با مجموعه‌های حرفه‌ای انبوه‌ساز و سازنده ها تعامل مناسب و برنامه‌ریزی شده برقرار کند.

انتقاد از وعده‌های بی‌اعتبار نامزدهای انتخاباتی در حوزه مسکن/ساخت مسکن قانون دارد

زمین به سازندگان واگذار و از آن‌ها تعهد گرفته شود

او با اشاره به ساخت یک میلیون مسکن در سال و اعطای زمین رایگان از سوی دولت سیزدهم ادامه داد: اعطای زمین رایگان از سوی دولت اقدام خوبی است، اما باید این زمین به سازندگان واگذار و از آن‌ها تعهد گرفته شود که در مدت معین واحدهای مسکونی ساخته شده و به اتمام برسد. نه اینکه زمین داده شود اما بعد از مدت مقرر بنا به هر دلیلی ساخت مسکن آغاز نشده و تکمیل پروژه به پایان نرسد.

محتشم در پاسخ به این پرسش که دولت زمین را به مردم واگذار کرده است تا خود مردم مسکن خود را احداث کنند؟ تاکید کرد: به هر حال انبوه‌سازان حرفه ای به دلیل سال ها فعالیت دارای تخصص شده و منابع مالی نیز در اختیار دارند. اما اگر توجه کنید متوجه خواهید شد که برخی از طرح های نهضت ملی مسکن به مردم عادی واگذار شده و چون تخصص و منابع مالی لازم را در اختیار ندارند پروژه‌ها نیمه کاره باقی مانده اند و تکمیل نشده اند.

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران اضافه کرد: همین نکته مهم را اگر در نظر بگیریم متوجه خواهیم شد که وقتی مردم پولی برای ساخت ندارند، زمین رایگان مشکلی از آنها حل نخواهد کرد.

محتشم خاطر نشان کرد: برخی متقاضیان نهضت ملی مسکن هم که زمین دریافت نکرده اند به امید خانه دار شدن اقدام به ثبت‌نام کردند. در این برنامه مقرر شد تا هر سه ماه ۴۰ میلیون تومان واریز شود. اما سوال این است که این افراد که جزو دهک های کم درآمد هستند توانایی اینکه هر سه ماه ۴۰ میلیون تومان تامین کنند داشتند؟ پس مجبور شدند تا امتیاز خود را به دلالان واگذار کنند.

وی با تاکید بر اینکه با این اقدام در واقع تقاضای واقعی مسکن بدون پاسخ مانده و سفته‌بازی و دلالی همچنان پابرجا ماند به این پرسش که آیا نهضت ملی مسکن توانست بر افزایش ساخت و ساز تاثیر مثبت بگذارد؟ اینطور پاسخ داد: به هر حال در دولت سیزدهم طرح نهضت ملی مسکن مدنظر قرار گرفت و قرار شد سالانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود اما در ادامه دیدیم که در اجرا با چالش‌هایی مواجه شد.

محتشم خاطر نشان کرد: اینکه وزارت راه و شهرسازی نتوانست زیرساخت‌های لازم را برای اجرای پروژه فراهم کند یک موضع مهم بود که بارها و بارها مقامات مسئول این وزارتخانه به آن اشاره کردند. اما به هر حال در ادامه مسیر هموارتر شد و چند مرحله ثبت‌نام صورت گرفت و حدود ۶ میلیون نفر ثبت‌نام کرده و ۴.۵ میلیون نفر واجد شرایط شناخته شدند.

نهضت ملی مسکن حدود ۱۰ درصد بر روی افزایش ساخت‌وساز تاثیرگذار بود

او افزود: حال دولت سیزدهم باید تلاش می کرد تا این تعداد از متقاضیان مسکن را که اتفاقا واجد شرایط هم شناخته شده بودند را با وعده ای که داده بود خانه دار کند. پس تلاش خود را بیشتر کرد اما مانعی به نام سیستم بانکی سرعت ساخت و ساز را در طرح نهضت ملی کاهش داد. اگر چه بنده معتقد هستم که نهضت ملی مسکن حدود ۱۰ درصد بر روی افزایش ساخت‌وساز تاثیرگذار بود.

دولت چهاردهم شرایط ساخت‌وساز را تسهیل و تولید مسکن را افزایش دهد

عضو هیات مدیره انجمن انبوه سازان مسکن استان تهران یادآوری کرد: دولت چهاردهم برای ساماندهی بخش مسکن چه در حوزه عرضه و چه در حوزه تقاضا باید شرایط ساخت‌وساز را تسهیل و تولید مسکن را افزایش دهد. پس برای رسیدن به این هدف زمین ارزان قیمت به شرط ساخت در اختیار انبوه‌سازان و سازندگان قرار دهد، انبوه‌سازان با منابع مالی خود طرح‌ها را تکمیل کنند و دولت از آن‌ها تعهد بگیرد که خانه‌ها را به افراد واجد شرایط واگذار کنند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد