رییس هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران در گفت‌وگو با «اکونگار»:

انصراف برخی متقاضیان از طرح نهضت ملی مسکن/ خانوار توان پرداخت اقساط را ندارند

ایرج رهبر، رییس هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران گفت: برخی متقاضیان طرح مسکن ملی به دلیل عدم توان در پرداخت اقساط از این طرح انصراف دادند.

به گزارش اکونگار، در اسفندماه سال گذشته شرایط جدیدی برای وام نهضت ملی مسکن در نظر گرفته شد. پیش از آن وام نهضت ملی مسکن 550میلیون تومان در 240قسط در نظر گرفته شده بود که میزان اقساط آن ماهیانه بیش از 8میلیون تومان بود، اما بر اساس شرایط جدید، اقساط به صورت پلکانی درآمد و به حدود 5میلیون و 900هزار تومان در ماه رسید. 

چرا نیمی از متقاضیان مسکن ملی از خانه دار شدن منصرف شدند؟

درحالی که وام 550میلیون تومانی در سال 1400 به تصویب رسیده بود، بسیاری از فعالان حوزه مسکن معتقدند که این وام کفاف هزینه‌های لازم را نمی‌دهد و دولت باید شرایط جدیدی برای وام نهضت ملی مسکن در نظر بگیرد. 

وام نهضت ملی مسکن 700 میلیونی می‌شود؟

در اردیبهشت ماه سال جاری، صندوق ملی مسکن به دولت پیشنهاد داد تا وام نهضت ملی مسکن را به 700میلیون تومان برساند. در صورت افزایش میزان وام بدون شک اقساط نیز افزایشی خواهد شد،  اقساط وام نهضت ملی مسکن  در دو سال ابتدایی با روش پلکانی اجرا خواهد شد. با این حال با توجه به محاسبه بازپرداخت تسهیلات 700 میلیون تومانی به روش ساده، متقاضی باید در دوره 20ساله ماهانه 10 میلیون و 803 هزار تومان قسط پرداخت کند.

کارگران توان پرداخت اقساط 10میلیونی نهضت ملی مسکن را دارند؟

با وجود اینکه نهضت ملی مسکن در راستای حمایت از اقشار ضعیف جامعه و برای خانه دار شدن این گروه در نظر گرفته شد است، اما باید دید که جامعه کارگری با حقوق 11 میلیون تومان توان پرداخت اقساط 10میلیونی را دارند. 

انصراف اقشار پایین جامعه از نهضت ملی مسکن

ایرج رهبر، رییس هیات مدیره انجمن انبوه سازان تهران در این رابطه به اکونگار، گفت: برخی متقاضیان طرح مسکن ملی به دلیل عدم توان در پرداخت اقساط از این طرح انصراف دادند. 

وی افزود: در حال حاضر در قراردادهای ساخت با پیمانکاران تهران، قیمت ساخت هر مترمربع واحد مسکونی طرح نهضت ملی مسکن هشت میلیون و ۲۵۰ هزار تومان است که البته مشمول نرخ تعدیل هم می شود و در صورت افزایش نرخ تورم و افزایش هزینه‌های ساخت مابه التفاوت آن از متقاضیان دریافت می‌شود.

مشروح این گفت‌وگو را اینجا بخوانید. 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد