چالش‌های نوسانات نرخ ارز برای ایرلاین ها

با توجه به اینکه هزینه های مرتبط با هواپیما بر مبنای دلار است، ایرلاین ها با تغییرات نرخ ارز دچار مشکل می شوند. از طرفی تحریم باعث شده که مشکلات صنایع هوایی دو چندان شود، چرا که تهیه قطعات هواپیمایی با وجود تحریم مشکل است.

به گزارش اکونگار، به نقل از انتخاب، افزایش هزینه استفاده از هواپیما، باعث شده بخش‌هایی از جامعه سفرهوایی را به کلی فراموش کنند؛ هرچند به صورت موردی بلیط‌های ارزان قیمت برای سفر‌های داخلی پیدا می‌شود، اما به طور کلی با توجه به تداوم تحریم و تورم، سفرهوایی در حال لوکس شدن است.

چند ایرانی «جت شخصی» دارند؟ / قیمت این جت‌ها چند است؟

امیرپویان رفیعی شاد، رئیس هیئت مدیره انجمن صنفی دفاتر سفرهوایی تهران، درباره احتمال افزایش قیمت بلیط هواپیما در سال ۱۴۰۳ به «انتخاب» گفت: ما در کشور یک تورم متداوم داریم و بر روی هزینه حمل و نقل از مترو تا هواپیما اثر گذاشته است. ایرلاین‌ها در مقابل تورم توان دفاع ندارند و باید هزینه‌های دلاری بپردازند. ۲۹ درصد افزایش قیمت بلیط برای امسال مطرح بود، اما هنوز مشخص نیست چه تصمیمی گرفته شود. ما هنوز منتظر اعلام سازمان هواپیمایی کشوری برای افزایش نرخ هستیم. در هر حال هزینه‌های هواپیمایی با دلار است و ناچار به افزایش قیمت هستند.

وی در ادامه درباره لوکس شدن استفاده از هواپیما بیان کرد: من احساس می‌کنم ما یک مسأله را فراموش کردیم. میزان درآمد مردم با توجه به هزینه‌های روزمره‌شان، هواپیما را به یک پدیده لوکس تبدیل کرده است. البته ما بلیط را در زمان تعطیلی بیشتر می‌بینیم در حالیکه هفته گذشته تعداد زیادی بلیط از تهران به کیش به قیمت ۳۰۰ هزار تومان وجود داشت.

رفیعی شاد درباره تأثیر تحریم‌ها بر عدم ورود هواپیما‌های جدید گفت: تا زمانیکه تحریم‌ها وجود دارد، چالش هواپیما و تعمیرات وجود دارد. اگر هواپیما‌های جدیدشان با عمر ۲۵ سال بیاید هم فایده ندارد. در دنیا یک استاندارد برای عمر هواپیما وجود دارد که با استاندارد‌های ایران خیلی تفاوت دارد. سال گذشته عمر ناوگان هواپیما ایران ۲۶ سال است و فرودگاه خیلی از کشور‌ها از جمله عربستان، اجازه ورود هواپیما بالا ۱۵ سال را نمی‌دهد. در معیار‌های جهانی هم میانگین ۱۵ تا ۲۰ سال است. شرایط در کل سخت است و یک قطعه کوچک هواپیما را با ۵ رابط می‌خریم و قیمت چندبرابر قیمت جهانی پول می‌دهیم.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان