ثبت نام نهضت ملی مسکن برای متقاضیان جدید ممکن می‌شود؟

معاون وزیر راه و شهرسازی گفت: سیاست وزارت راه این است که فعلا افرادی که ثبت نام کرده‌اند ساماندهی شوند و پس از آن، سایت برای متقاضیان جدید باز می‌شود.

به گزارش اکونگار، در آبان‌ماه سال جاری عضو هیات عامل صندوق توسعه ملی گفت: صندوق توسعه ملی می‌تواند در بخش های مختلف سرمایه پذیر، اقدام به سرمایه‌گذاری کند و حضور در نهضت ملی مسکن هم یک کار تجاری طبق اساسنامه صندوق است که ضمانت پرداخت این تسهیلات، دریافت اوراق نفتی است.

به گفته وی، صندوق توسعه ملی تسهیلات با نرخ صفر درصد ندارد و سود ارزی یک ساله، ۵ تا ۶ درصد در نظر گرفته می شود که منابع آن، در اختیار وزارت راه و شهرسازی قرار می گیرد و از سوی دیگر، نفت دریافت می‌ شود که باید آن را تبدیل به منابع ارزی کرده و جایگزین منابع ارزی صندوق نماییم تا همچنان قدرت تسهیلات دهی صندوق توسعه ملی در فضاهای دارای توجیه اقتصادی برای صندوق حفظ شود.

جزییات مشارکت صندوق توسعه ملی در نهضت ملی مسکن

وعده کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن

به گزارش تجارت‌نیوز، هادی عباسی اصل، در حاشیه امضای قرارداد پرداخت دو میلیارد دلار از سوی صندوق توسعه ملی به بانک مسکن اظهار کرد: یکی از بحث‌های مهم در دولت کاهش نرخ سود تسهیلات مسکن از ٢٣ درصد به ١٨ درصد بود که با ابلاغ و تاکید اخیر بانک مرکزی به شبکه بانکی این نرخ سود ١٨ درصد در پروژه‌هاس نهضت ملی مسکن که در اراضی ٩٩ ساله ساخته می‌شوند، تثبیت شد و مابه تفاوت این سود از ١٨ به ٢٣ درصد از محل مختلفی تامین می‌شود که بخشی از آن ازمحل قرارداد سپرده‌گذاری ارزی صندوق توسعه ملی است.

وی افزود: موضوع دوم پلکانی کردن اقساط بود و بانک مرکزی مصوبه‌ای در این باره داشت تا کسانی تمایل دارند، اقساط نهضت ملی مسکن را به صورت پلکانی پرداخت کنند و در  دو سال اول اقساط پنج میلیون و ٩٠٠ هزار تومان و در سال سوم اقساط افزایش پیدا می‌کند و این عدد پیش بینی شده که براساس حداقل حقوق کارگر قابل پرداخت باشد.

معاون مسکن وزارت راه و شهرسازی گفت: در بخش مسکن روستایی هم وام را از ٢٠٠ تومان به ٣۵٠ میلیون تومان افزایش دادیم  و ٢٠٠ هزار فقره وام را به ٣۵٠ هزار فقره بالا بردیم و وام نوسازی مسکن روستایی جهش پیدا کرده‌ که در شهرهای زیر ٢۵ هزار نفر این شرایط حاکم است.

جزئیات تامین زمین پروژه نهضت ملی مسکن

عباسی با اشاره به تامین زمین پروژه نهضت ملی مسکن ادامه داد: ساخت دو میلیون واحد مسکونی را آغاز کردیم که هر یک از این واحدها در مراحل مختلفی هستند که از تامین زمین گرفته تا آغاز ساخت روی زمین با میزان پیشرفت فیزیکی متفاوت. به استعداد دو میلیون واحد مسکونی پروژه‌های ساخت شروع شده‌اند البته علمیات ساخت برخی از این پروژه‌ها به اتمام رسیده‌است.

وی درباره باز شدن دوباره سایت نهضت ملی مسکن برای ثبت نام متقاضیان تاکید کرد: سیاست وزارت راه و شهرسازی این است که فعلا افرادی که ثبت نام کرده‌اند ساماندهی شوند و بعد از ساماندهی این افراد، سایت برای متقاضیان جدید باز می‌شود.

عباسی همچنین درباره احتمال حذف متقاضیانی که در واریز آورده اولیه تاخیر داشتند، گفت: ترجیح این است که به متقاضیانی که هنوز آورده اولیه را واریز نکرده‌اند، مهلت دهیم اما در پروژه‌ها با پیشرفت فیزیکی کمتری قرار می‌گیرند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان