تکذیب کاهش قیمت مسکن / قدرت خرید آپارتمان متری ۷۵میلیونی وجود ندارد

دبیر اتحادیه مشاوران املاک با تاکید براینکه آمارهای اعلام شده از کاهش قیمت مسکن فقط بازی با اعداد است، تصریح کرد:موضوع این است اگر بپذیریم قیمت مسکن کاهش هم پیدا کرده اما طبق گزارش رسمی منتشر شده متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران بیش از ۷۴ میلیون تومان است آیا با این قیمت‌ها مردم توان خرید دارند؟

به گزارش اکونگار، بر اساس آخرین آمار ارایه شده از سوی بانک مرکزی، معاملات در منطقه 20 و 13 همسو با روند کاهشی قیمت مسکن، مسیری نزولی داشته است. درحالی که بانک مرکزی آمارهای مناسبی از وضعیت بازار مسکن ارایه می‌کند، همچنان قدرت خرید آپارتمان در شهر تهران چندان بالا نیست. 

به گزارش ایلنا، دبیر اتحادیه مشاوران املاک اظهار داشت: در این گزارش‌ها با اعداد بازی می‌شود تا به مردم بگویند قیمت‌ها کاهش پیدا کرده، وگرنه این کاهش 2 درصدی قیمت مسکن در آذر ماه نسبت به آبان ماه را نشان می‌دهد. چرا در این گزارش تغییر قیمتی آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال گذشته اعلام نمی‌شود؟ چرا تغییر قیمت‌ها در دو سال گذشته را اعلام نمی‌کنند؟

مسکن تهران

سعید لطفی، دبیر اتحادیه مشاوران املاک با بیان اینکه رکود کامل در بازار مسکن حاکم است، اظهار داشت: در حالی که در سال‌های گذشته در ماه‌های پایانی سال خرید و فروش مسکن افزایش پیدا می‌کرد اما حالا که حدود دو ماه مانده به پایان سال خرید و فروشی نداریم.

وی ادامه داد: نرخ دلار تقریبا ثابت مانده و طبق گزارش دولت هم که نرخ مسکن از تیر ماه رو به کاهش است بنابراین چرا بازار مسکن باید راکد بماند؟ موضوع این است اگر بپذیریم قیمت مسکن کاهش هم پیدا کرده اما طبق گزارش رسمی منتشر شده متوسط قیمت هر مترمربع مسکن در تهران بیش از 74 میلیون تومان است آیا با این قیمت‌ها مردم توان خرید دارند؟

دبیر اتحادیه مشاوران املاک تاکید کرد: در این گزارش‌ها با اعداد بازی می‌شود تا به مردم بگویند قیمت‌ها کاهش پیدا کرده، وگرنه این کاهش 2 درصدی قیمت مسکن در آذر ماه نسبت به آبان ماه را نشان می‌دهد. چرا در این گزارش تغییر قیمتی آذر ماه امسال نسبت به آذر ماه سال گذشته اعلام نمی‌شود؟ چرا تغییر قیمت‌ها در دو سال گذشته را اعلام نمی‌کنند؟

بیشتر بخوانید:

تداوم رکود شدید در بازار مسکن / کوچ سازندگان به بازارهای موازی

لطفی با تاکید بر اینکه در بازار مسکن هیچ معامله‌ای برای خانه اولی‌ها انجام نمی‌شود یا تعداد معاملات بسیار اندک و جزئی است، گفت: همین میزان معاملات محدود هم درباره معاملات تبدیل به احسن یا تهاتر است یعنی کسانی که دارایی از قبل داشتند می‌توانند با تهاتر یا فروش آن وارد معامله دیگری شوند و معامله خرید مسکن اول و خانه اولی نداریم. با این روند شرایط رکود در بازار مسکن ادامه‌‍دار خواهد بود. 

وی ادامه داد: همچنان بیشترین معامله مربوط به معاملات منطقه 5 تهران است چراکه وسعت منطقه 5 زیاد و متراژ واحدهای مسکونی در این منطقه بسیار متفاوت و متنوع است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان