شناسه خبر: ۹۰۳
لینک کوتاه کپی شد

علت ارزان‌‌‌تر بودن برخی لوازم‌خانگی خارجی از داخلی‌‌‌ چیست؟

دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران گفت: علت اینکه برخی کالاهای قاچاق ارزان‌تر از کالاهای تولید داخل شده این است که مسوولیتی پای آن نیست؛ برای مثال مدتی که ارز دولتی به برخی کالاها اختصاص پیدا می‌کرد، کالاهای اساسی قاچاق و ارزان فروشی می‌شد و بعد به جای آن برخی کالاهای قاچاق به کشور وارد و زیر قیمت تولید داخل فروخته می‌‌‌شد.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ عباس هاشمی، دبیرکل انجمن صنایع لوازم خانگی ایران با بیان اینکه هر روش مقابله با قاچاق روش خوبی‌‌‌ است و تولیدکنندگان با آن همراهی می‌کنند، اظهار کرد: بحث‌‌‌های مربوط به شناسه کالا، کد رهگیری، سامانه جامع گارانتی و سامانه جامع تجارت برای شفاف‌‌‌سازی در دستور کار است. نماد شفافیت را نیز انجمن پیشنهاد داده که باید با سامانه‌‌‌های موجود ارتباط پیدا کند.

او با بیان اینکه برای مقابله با قاچاق باید هزینه قاچاق افزایش پیدا کند، تصریح کرد: علت اینکه برخی کالاهای قاچاق ارزان‌تر از تولید داخل شده این است که مسوولیتی پای آن نیست. برای مثال مدتی که ارز دولتی به برخی کالاها اختصاص پیدا می‌کرد، کالاهای اساسی قاچاق و ارزان فروشی می‌شد و بعد به جای آن برخی کالاهای قاچاق به کشور وارد می‌شد و قاچاقچی از هر دو سود می‌‌‌برد. بنابراین کالا را زیر قیمت تولید داخل که با موانع زیادی مواجه است می‌‌‌فروختند.

هاشمی با اینکه کالای قاچاق یکی از رقبای تولید داخل است، گفت: حتی برخی کالاهای قاچاق با بیمه و خدمات فروخته می‌شود. بنابراین باید عزم جدی برای مقابله با آنها وجود داشته باشد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر