فعالان فرش دستباف، ارز دولتی نمی‌گیرند اما باید ارز به دولت بدهند

عضو اتاق بازرگانی ایران از تضعیف روزافزون صنعت فرش دستباف کشور در پی سیاست‌های نادرست دولتی گفت و تصریح کرد که دولت این صنعت تحریم‌شده را به حال خود رها کرده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایلنا؛ احد عظیم‌زاده، عضو اتاق بازرگانی ایران و رئیس اتحادیه فرش‌فروشان تبریز با تاکید بر مظلومیت فرش دستباف ایران گفت: عرصه به قدری بر فعالان این صنعت تنگ شده که گویا فرش دستباف صنعت ملی کشور نیست، در حالی که امروز  2 میلیون و 57 هزار بافنده در این صنعت مشغول هستند، این افراد به همراه اعضای خانواده‌شان جمعیتی حدود یک دهم کل جمعیت کشور را تشکیل می‌دهند که از این صنعت ارتزاق می‌کنند.

او افزود: با این وجود دولت این صنعت را به حال خود رها کرده و امور آن را به یکی از معاونان رده پایین وزارت صنعت معدن تجارت واگذار کرده است، ما به این وضعیت معترضیم و انتظار داریم صنعت فرش ایران زیر نظر نهاد ریاست جمهوری یا وزارت صمت اداره شود. نمایندگان تبریز در مجلس نیز هیچ‌گاه جویای مشکلات این صنعت نبودند.  

عظیم‌زاده تصریح کرد: صادرکنندگان فرش در شرایطی ملزم به بازگشت ارز حاصل از صادرات هستند که در جریان تولید هیچ ارزی از دولت دریافت نمی‌کنند.

رئیس اتحادیه فرش‌فروشان تبریز ادامه داد: رفوگران فرش ایرانی در ترکیه مشغول به کار شده‌اند و به تعمیر فرش اشتغال دارند، این اتفاق برآمده از سیاست‌های نادرستی است که در این صنعت اعمال شده است.

او خاطرنشان کرد: آمریکا صنعت فرش ایران را تحریم کرده و با این کار 10 میلیون ایرانی را در درآمدزایی از صنعت با مشکل روبه‌رو کرده با این حال تحریم‌های داخلی بیشتر از تحریم‌های امریکایی صنعت فرش ایران را در تنگنا قرار داده است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه