۱۰‌ هزار فرصت شغلی خالی در صنعت فرش ماشینی

رئیس هیات‌مدیره اتحادیه ملی تولیدکنندگان فرش ماشینی با تاکید بر اینکه صنعت فرش ماشینی ۱۰‌هزار فرصت شغلی خالی دارد گفت: هیچ فرش ماشینی در جهان قادر به رقابت با فرش ایرانی نیست و شاید بتوانم بگویم فرش ماشینی تنها کالا از مجموع کالاهای لوازم خانگی است که در کنار تامین نیاز داخلی امکان صادرات دارد.

به گزارش اکونگار به نقل از خبرآنلاین؛ محمود تولایی، رئیس هیات‌مدیره اتحادیه ملی تولیدکنندگان فرش ماشینی با اشاره به اینکه نه تنها صنعت فرش ماشینی که حتی سایر صنایع و در شهرک‌‌‌های صنعتی و... با کمبود کارگر مواجه هستند، گفت: در منطقه‌‌ کاشان و بسیاری دیگر از شهرستان‌‌‌ها کمبود نیروی انسانی بسیار محسوس است این در حالی است که نرخ بیکاری در برخی مناطق کشور بالاست و همین امر نشان می‌دهد برنامه‌‌‌ریزی برای توزیع متوازن نیروی کار ضروری است.

او یکی از ضرورت‌‌‌های مهم را اصلاح قانون کار دانست و افزود: ۳۰ سال پیش قانون فعلی کار بر مبنای شرایط آن روز تدوین شده است. در آن دوره نیروی کار بیش از فرصت‌‌‌های شغلی بود و بیکاری نرخ بالایی داشت اما امروزه با توجه به کمبود نیروی انسانی باید اصلاح این قانون در دستور کار قرار گیرد.

این فعال صنعت در توضیح این مطلب ادامه داد: اصلاح قانون با شرایط فعلی می‌تواند مشکلات کنونی را برطرف کند.

تولایی در پاسخ به این سوال که با وجود فرصت‌‌‌های خالی شغلی چرا نرخ بیکاری در ایران همچنان بالاست؟ گفت: شاید باید از وضعیت آموزش در دانشگاه‌‌‌ها گلایه کنیم که بدون تخصص و مهارت به افراد مدرک می‌دهند. وقتی صنعت جای خالی برای جذب نیروی کار دارد اما جوان ما بیکار می‌‌‌ماند، در حقیقت این آموزش عالی است که مقصر است و باید سیاستگذار تدبیری برای این هماهنگی بیندیشد.

نایب رئیس اتاق کاشان در پاسخ به این سوال که آیا با توجه به کمبود نیروی کار، واحدهای تولیدی فرش دستباف از کارگران اتباع و... بهره می‌‌‌برند یا خیر؟ توضیح داد: تنها کارگران مجوزدار اتباع امکان فعالیت در صنعت را دارند. من امروز با صدای بلند اعلام می‌‌‌کنم که صنعت ما ۱۰‌ هزار فرصت شغلی خالی دارد اما برنامه‌‌‌ای برای پر کردن این فرصت‌‌‌های خالی نیست.

او  در پایان در جواب این سوال که با توجه به افزایش قابل‌توجه قیمت فرش ماشینی در سال‌های اخیر، آیا میزان فروش این محصول دستخوش تغییر شده است؟ افزود: دلیل رشد قیمت این کالا افزایش نرخ ارز و رشد تورم بوده است، البته میزان افزایش قیمت فرش دستباف بسیار کمتر از میزان رشد مواد اولیه است. در همین شرایط هیچ فرش ماشینی در جهان قادر به رقابت با فرش ایرانی نیست و شاید بتوانم بگویم فرش ماشینی تنها کالا از مجموع کالاهای لوازم خانگی است که در کنار تامین نیاز داخلی امکان صادرات دارد.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه