شناسه خبر: ۶۵۴
لینک کوتاه کپی شد

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت:

قیمت لوازم خانگی به نرخ قبل بازگردانده می‌شود

در حال حاضر قیمت حدود ۹۰‌ درصد بازار و محصولات پرفروش لوازم خانگی تنظیم‌‌‌شده و در سطح تولیدکننده رشد نداشته‌‌‌اند.

به گزارش اکونگار به نقل از خبرآنلاین؛ محمدمهدی برادران معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: البته در سطح فروشنده‌‌‌ها ممکن است بین پنج تا ۱۰‌درصد، نوسانات بازار داشته باشیم که طبیعی است.

او ضمن اشاره به نگرانی‌های مردم در رابطه با سطح کیفیت لوازم‌‌‌خانگی در کشور، این نگرانی مردم را تا حدودی بجا دانسته و اظهار کرد: سابقه‌‌‌ بسیاری از صنایع نشان می‌دهد که صنعت مدنظر به آن سطح رضایت مشتری نرسیده باشد؛ از همین رو در رویکردی که در حوزه سیاستگذاری، تعامل و هدایت‌‌‌گری با صنایع به‌‌‌ویژه در حوزه صنایع لوازم‌‌‌خانگی دنبال می‌شود، قرار بر حمایت از تولیدکننده‌‌‌ای شده است که تولید آن رقابتی و دارای کیفیت و مورد رضایت مردم باشد؛ در حقیقت حمایت از تولید نباید منتج به تولید بدون کیفیت، غیررقابتی و گران شود. این موضوع را مجموعه صنایع که بدون احتساب قطعه‌‌‌سازان لوازم‌‌‌خانگی حداقل ۱۲۰ واحد فعال هستند، پذیرفته‌‌‌اند.

معاون صنایع عمومی وزارت صنعت، معدن و تجارت در پاسخ به اینکه بازار رقابتی کامل نیست و برندی خاص یا یک گروه صنعتی، یک‌سوم سهم بازار را در دست دارد که خود نوعی رهبری کردن بازار است، تصریح کرد: چنانچه به مقیاس تولید در سطح انبوه نرسیم، ممکن است نتوانیم رقابت کنیم یا کیفیت و خدمات پس از فروش را افزایش دهیم به همین علت ما هم از اینکه سهم تولیدکنندگان در بازار داخلی بالا باشد استقبال کرده و تلاش می‌‌‌کنیم که راه‌‌‌های بسته شدن کالای قاچاق را حداکثر کنیم؛ اما از سوی دیگر دائما در حال نظارت در قالب تعامل و گفت‌‌‌وگو هستیم و به آنها گوشزد می‌‌‌کنیم که روند آنها رو به رشد است یا خیر. 

او افزود: افزایش قیمتی در سال‌های گذشته صورت گرفت که معقول نبود و تولیدکننده به سمت تولید بیشتر نمی‌‌‌رفت، بلکه مسیر حرکت به سوی فروش با حداکثر سود را دنبال می‌کرد؛ بنابراین برای رقابتی شدن فضا تلاش شد و امکانات ویژه‌‌‌ای در اختیار تولیدکنندگان قرار گرفت که بر اساس آن در سال گذشته روند رو به رشدی در حوزه تولید داشتیم؛ هر زمان که تولید افزایش یابد، طبیعتا تبلیغات برای فروش هم بیشتر خواهد شد؛ بنابراین تولید و بازاریابی صورت گرفته، سود خوبی ایجاد خواهد کرد. تولیدکنندگان باید به سمت رضایت مشتری بروند.

معاون وزیر صمت با بیان اینکه در ماه‌‌‌های اخیر از تولیدکنندگان خواسته‌‌‌ایم برای بازگشت اطمینان به بازار، قیمت‌ها در حد امکان تثبیت شود، گفت: براین اساس قیمت ۲۲۰۰ قلم کالایی که اکنون می‌تواند در اختیار مردم قرار گیرد همچون یخچال، یخچال‌‌‌فریزر، لباسشویی و تلویزیون به پیش از دولت سیزدهم برمی‌‌‌گردد و افزایش اندک قیمت‌ها نیز دوباره و به‌‌‌صورت داوطلبانه و تعاملی به نرخ قبل بازگردانده شده است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر