چراغ‌های نمایشگاه لوستر خاموش شد

دوازدهمین لوستر و چراغ‌های تزئینی و یازدهمین نمایشگاه تخصصی منسوجات خانگی و فرش در حالی پایان یافت که مردم سعی کردند با خرید اجناس ساخت داخل از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند و غرفه داران نیز محصولات خود را با تخفیف و تسهیلات ویژه به مشتریان ارائه کردند.

به گزارش اکونگار به نقل از ایمنا؛ دوازدهمین نمایشگاه لوستر و منسوجات خانگی از ساعت پانزده روز پنجشنبه، شانزدهم شهریورماه کار خود را در نمایشگاه بین‌المللی اصفهان آغاز کرد.

در این نمایشگاه لوستر و چراغ‌های تزئینی همزمان با یازدهمین نمایشگاه فرش ماشینی و منسوجات خانگی نیز محصولات خودشان را در نمایشگاه عرضه می‌کنند؛ در این نمایشگاه بیش از ۶۲ تولید کننده اصلی لوستر و منسوجات خانگی در این حضور فعال دارند.

همچنین مراسم افتتاحیه و آغاز به کار رسمی این دو رویداد نمایشگاهی با حضور مسئولان اتحادیه لوستر، معاونت اتاق اصناف، مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان و تعدادی از فعالان اقتصادی برگزار شد و قرار است امروز و در ساعت ۲۱ به کار خود پایان دهد.

در نمایشگاه لوستر و منسوجات خانگی امسال محصولاتی مانند انواع لوستر، چراغ‌های آویز، روشنایی مدرن و کلاسیک، فرش ماشینی، کالای خواب و منسوجات خانگی برای فروش به نمایش گذاشته شد و فرصتی ایجاد شد تا شرکت‌ها علاوه بر ارائه کالاها و خدمات در فضای نمایشگاه، بتوانند در زمینه یافتن بازارهای جدید از طریق برندسازی و شبکه سازی دارد.

درواقع یک غرفه دار باید بتواند در کمتر از چند دقیقه نیاز هر مشتری را به طور جداگانه تشخیص دهد و از طریق مهارت‌هایی که در زمینه بازاریابی دارد آن‌ها را به خرید ترغیب کند حتی اگر آن‌ها به قصد خرید نیامده‌اند و صرفاً با هدف بازدید آمده‌اند. بنابر این یک غرفه دار زمان محدودی دارد تا علاوه بر معرفی محصولات خود، مشتریان ثابتی بدست آورده که می‌تواند بستری باشد تا آن‌ها کانال فروش خود را تشکیل دهند.

به طور خلاصه می‌توان گفت هیچ موقعیتی بهتر از بستر نمایشگاه برای فعالان تولیدی و اقتصادی وجود ندارد.

با افتتاح و شروع این دوره از نمایشگاه افرادی چون طحانیان، مدیر عامل نمایشگاه بین‌المللی اصفهان، بروجردی رئیس اتحادیه چینی، بلور و لوستر اصفهان به همراه نماینده اتاق اصناف به تعدادی از غرفه‌ها سر زدند و حتی در مواردی قیمت محصولات را برای جلوگیری از گران فروشی بررسی کردند.

ایران در صنعت لوستر پیشتاز است

احمدرضا طحانیان، مدیر عامل نمایشگاه بین المللی اصفهان گفت: ایران در صنعت لوستر در مرحله‌ای قرار دارد که تولیدکننده‌های اصلی این صنعت در کشور وجود دارند و اصفهان نیز به عنوان یک قطب صنعتی در این محصول شناخته می‌شود.

او اضافه کرد: از شش استان دیگر از جمله تهران، تبریز و یزد در این نمایشگاه بین‌المللی اصفهان حضور دارند اما با این وجود بیشترین شرکت کننده از اصفهان بودند و این موضوع نیز به این خاطر بود که بزرگترین تولیدکنندگان لوستر و منسوجات خانگی در خود اصفهان فعالیت می‌کنند.

مدیر عامل نمایشگاه بین المللی اصفهان ادامه داد: در این دوره از نمایشگاه بیش از ۶۲ تولید کننده اصلی لوستر و منسوجات خانگی حضور فعال دارند و این نمایشگاه در زمینه خرید و بازدید می‌تواند برای شهروندان مفید واقع شود. همچنین در چند روزی که نمایشگاه برپا است امیدواریم بازدیدکنندگان استقبال خوبی داشته باشند.

نمایشگاه لوستر اصفهان

قیمت پایین علت استقبال از محصولات داخلی

مسئول یکی از غرفه‌های لوستر حاضر در نمایشگاه، گفت: در این غرفه علاوه بر لوسترهای ایرانی محصولات و نمونه‌های چینی نیز عرضه می‌شود که مردم از هردو جنس استقبال می‌شود. اما مزیتی که محصولات ساخت ایران نسبت به دیگر محصولات دارد، پایین بودن قیمت آن بوده و باعث می‌شود تا مخاطب بیشتری راغب به خرید کالای ایرانی باشند.

او اضافه کرد: اگر در سطح شهر تبلیغات بیشتری برای معرفی نمایشگاه انجام شود، قاعدتاً استقبال از نمایشگاه بیشتر خواهد بود و حتی ارزش این را دارد که هزینه این تبلیغات را از غرفه داران بگیرند.

کاظمی، مسئول یکی از غرفه‌های فروش کالای خواب در نمایشگاه در مورد وضعیت این غرفه گفت: مشکلی که وجود دارد کوتاه بودن ساعت نمایشگاه است. درواقع ساعت تعطیلی نمایشگاه به ده یا یازده شب افزایش پیدا کند زیرا با توجه به مسافتی که این نمایشگاه نسبت به مرکز شهر دارد نیاز است تا بازه زمانی نمایشگاه بیشتر شود. اصولاً فرد کاسبی که در ساعت ۹ کارش را تعطیل می‌کند نمی‌تواند در ساعات نمایشگاه حاضر شود. تنها مشکلی که در نمایشگاه وجود دارد، همین کم بودن زمان نمایشگاه است.

او افزود: تفاوتی که خرید از نمایشگاه برای بازدیدکنندگان دارد این است که یک ماه گارانتی قابل تعویض برای خریداران در نظر گرفته شده است. همچنین برخی شرایط پرداخت از جمله اقساط بدون بهره نیز در هنگام خرید ارائه می‌شود.

در ادامه بازدید مسئول یکی از بزرگترین غرفه‌های حاضر در نمایشگاه که در ضلع جنوبی قرار داشت، با بیان اینکه امتیاز ویژه‌ای برای خریداران نمایشگاه در نظر گرفته شده است، گفت: برای خریداران از نمایشگاه اقساط بدون بهره و همچنین تخفیف ۱۰ درصدی برای اقساط در نظر گرفته شده است.

این مسئول غرفه خاطر نشان کرد: نمایشگاه امسال قوی بود به ویژه در صنعت لوستر که غرفه‌داران درجه یکی در نمایشگاه حاضر شدند.

استقبال از نمایشگاه در سطح قابل قبولی بود

رضا یراقی، نایب رئیس اتحادیه چینی، بلور و لوستر اصفهان در خصوص شرایط نمایشگاه گفت: استقبال از نمایشگاه در سطح قابل قبولی است.

اوافزود: از ۸ هزار متر فضای سالن، پنج هزار متر آن توسط حدود ۷۰ غرفه در اختیار لوستر فروشان قرار گرفت که بیشتر افراد شرکت کننده در نمایشگاه خود تولیدکننده هستند و سعی کردند تا محصولات متنوع‌تری را در نمایشگاه امسال عرضه کنند.

نایب رئیس اتحادیه با بیان اینکه با وجود اینکه مسافت نمایشگاه نسبتاً زیاد بود اما استقبال نسبتاً خوبی از نمایشگاه شده است، گفت: شغل ما به نوعی است که در آذر و دی بازار پر رونق تر است و اگر نمایشگاه در آن تاریخ برگزار می‌شد، قطعاً بازخورد بیشتری داشت. اما تقویم نمایشگاه در آن موقع برای صنف‌های دیگر در نظر گرفته شده بود.

یراقی خاطر نشان کرد: با توجه به اینکه لوستر و منسوجات خانگی، کالایی شکستنی است، حمل و نقل و همچنین نصب آن‌ها هزینه بسیار بالایی دارد. اما با این وجود از شهرهای دیگر نیز در این نمایشگاه حاضر شدند و محصولات خودشان را عرضه می‌کنند.

امتیازات ویژه برای خریداران ایجاد شد

مسئول حاضر در یکی از غرفه‌های فرش گفت: به دلیل اینکه هزینه‌های فروشندگان فرش بالا رفته دیگر برای آن‌ها حضور در نمایشگاه توجیه اقتصادی ندارد.

او با بیان اینکه غرفه داران هوای مشتریان را دارند، افزود: تا ۲۰ درصد تخفیف خرید برای بازدید کنندگان نمایشگاه از غرفه من در نظر گرفته شده است. علاوه بر این خریداران می‌توانند با پرداخت تنها ۳۰ درصد مبلغ، مابقی را از طریق اقساط بدون بهره ۸ ماهه بپردازند.

این غرفه دار ادامه داد: همکاری مجموعه نمایشگاه اصفهان در سطح خوبی انجام‌گرفت و انتظار داریم تا با تبلیغات گسترده شهری نیز این دوره از نمایشگاه بیشتر اطلاع رسانی شود. زیرا برای چندمین بار است که برای فروش و عرضه محصولات به اصفهان می‌آییم و مشتریان خاص خود را داریم.

او گفت: می‌توان گفت که اصفهان از جمله شهرهایی است که شرکت در نمایشگاه‌های این شهر از ارزش قابل توجهی برای ما برخوردار است که حاضر هستیم از تبریز به اینجا بیایم.

این غرفه دار با بیان اینکه غرفه‌اش تنوع زیادی دارد، می‌گوید: در این غرفه تنوع زیاد محصولات حفظ شد و در یک مجموعه کوچک سعی کردیم تا انواع مختلفی از محصولات فرش را عرضه کنیم.

قیمت‌ها برای ما بازنشستگان زیاد بود

یکی از بازنشستگان حاضر در این نمایشگاه می‌گوید: برای‌ ما که بازنشسته هستیم قیمت‌ها خیلی زیاد است و وقتی یک لوستر ۱۶ میلیون تومان قیمت دارد من باید دو ماه از حقوقم را برای خرید تنها یک عدد لوستر بدهم و دیگر پولی برای خرید اقلام دیگر نمی‌ماند.

او اضافه می‌کند: شرایط فروش خوب بود اما کسی‌مثل من که بازنشسته است توان خرید ندارد و مجبور هستیم به جای لوستر از همان لامپ ساده استفاده کنیم.

دوازدهمین نمایشگاه لوستر و چراغ‌های تزئینی و یازدهمین نمایشگاه تخصصی منسوجات خانگی و فرش که به مدت پنج روز در مرکز نمایشگاه‌های بین المللی استان اصفهان برپا بود، در حالی پایان یافت که مردم سعی کردند تا با خرید اجناس ساخت داخل از تولیدکنندگان داخلی حمایت کنند. غرفه داران نیز با وجود اینکه چند وقتی است کسب و کارشان با رکود همراه است محصولات خود را با تخفیف و تسهیلات ویژه از جمله امکان پرداخت اقساط و بدون در گرفتن بهره عرضه کردند تا از مشتریان خود حمایت کنند.

دیدگاه