شناسه خبر: ۴۵۹
لینک کوتاه کپی شد

قیمت تراکتور در کارخانه افزایش یافت

بخش کشاورزی از آن جهت دارای اهمیت فراوانی است که یکی از زنجیره‌های مهم تامین مواد غذایی و امنیت غذایی در کشور به شمار می‌رود و تهدید این بخش یا وارد ساختن شوک به آن می‌تواند ضررهای جبران ناپذیری به همراه داشته باشد.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ در این بین ادوات کشاورزی و ماشین آلات مورد نیاز برای کاشت، داشت و برداشت نیز تاثیر فراوانی روی قیمت محصول نهایی دارد و کاهش یا افزایش قیمت ادوات کشاورزی به صورت مستقیم می‌تواند روی نرخ محصولات کشاورزی نقش ایفا کند.

با بررسی بازار تراکتور و دیگر ادوات کشاورزی مشخص می‌شود که در دو هفته اخیر قیمت تراکتور در کارخانه ۲۰ درصد و در بازار آزاد تا ۳۰ درصد افزایش یافته است. این افزایش قیمت پس از تایید سازمان حمایت مصرف‌کنندگان و تولیدکنندگان صورت گرفته و در سامانه ۱۲۴ نیز بارگذاری شده است. گفتنی است درخواست افزایش قیمت محصولات تراکتورسازی از حدود یک ماه پیش و براساس افزایش هزینه‌های تولید توسط کارخانه تراکتورسازی به سازمان حمایت ارسال شده بود.

شرکت تراکتورسازی بالاخره قیمت‌ها را افزایش داد

با این توضیحات در ادامه تحلیل بازار تراکتور و دیگر ادوات کشاورزی رضا فرخی فعال بازار ادوات کشاورزی گفت: شرکت تراکتورسازی تبریز به عنوان اصلی‌ترین تامین‌کننده تراکتور موردنیاز کشاورزان کشورمان محسوب می‌شود که چندین ماه بود قصد افزایش قیمت محصولات را داشت و اخیرا با موافقت سازمان حمایت ۲۰ درصد قیمت انواع تراکتور افزایش یافت.

رضا فرخی ابراز کرد: در بازار آزاد نیز شاهد افزایش قیمت حدود ۳۰ درصدی انواع تراکتور هستیم. البته دلالان نیز دست به کار شده‌اند و تراکتورهایی که خریده و انبار کرده بودند را با قیمت بالایی در حال فروش دارند.

او افزود: به عنوان مثال تراکتور کشاورزی ۳۹۹ جفت دیفرانسیل در کارخانه ۳۸۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد، ولی در بازار آزاد نزدیک ۵۱۰ میلیون تومان قیمت دارد. این فاصله قیمت باعث افزایش دلالان در این بازار می‌شود. فرخی همچنین ادامه داد: تراکتور ۴۷۵ نیز ۳۵۳ میلیون تومان توسط کارخانه تراکتورسازی قیمت خورده است، ولی در بازار آزاد حدود ۴۷۰ تا ۴۸۰ میلیون تومان به فروش می‌رسد.

وابستگی قیمت دیگر ادوات کشاورزی به تراکتور

فرخی در خصوص دیگر ادوات کشاورزی نیز گفت: قیمت این ادوات نیز وابسته به قیمت تراکتور بوده و چون قیمت تراکتور رشد کرده پس به مرور شاهد افزایش قیمت دیگر ادوات نیز خواهیم بود.

او ادامه داد: امیدواریم دولت زمینه حذف قیمت گذاری دستوری از بازار تراکتور را فراهم کند، اختلاف قیمت تراکتور در کارخانه با بازار آزاد باعث رواج دلال بازی در بازار ادوات کشاورزی به خصوص تراکتور می‌شود. بدون شک رشد قیمت تراکتور علاوه بر اینکه خرید این ماشین کشاورزی را برای کشاورزان مشکل می‌کند، موجب خواهد شد که قیمت خدمات کشاورزی هم افزایش یابد و از این طریق می‌تواند روی قیمت همه محصولات کشاورزی تاثیر بگذارد.

تراکتور بیشتر برای شخم زدن زمین‌های کشاورزی به کار می‌رود و رشد قیمت آن قطعا به رشد قیمت دستمزد برای شخم زدن زمین کشاورزی منجر خواهد شد. این مساله در نهایت موجب افزایش قیمت محصولات کشاورزی از جمله گندم و جو خواهد شد؛ بنابراین از این طریق افزایش قیمت در نهایت امنیت غذایی مردم را به خطر خواهد انداخت و روی زندگی عموم مردم جامعه تاثیرگذار است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر