برجام رفت، توافق مخفی جایگزین آن شد؟ / ایران و آمریکا در مسیر تعهدات غیررسمی

خبرهای رسمی حاکی از توافق غیر رسمی میان تهران و واشنگتن می دهند.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، در چند وقت خبرهای متعددی از توافق میان ایران و آمریکا به گوش می‌رسد. حضور سران کشورها در مسقط، سفر پادشاه عمان به ایران به خبرهای توافق میان تهران و واشنگتن رسمیت می بخشد و به نظر می رسد که مسقط میانجی طرفین است. 

ردپای یک توافق مخفیانه گام به گام بین تهران و واشنگتن در اخبار جهان نمایان شده است. توافقی که احتمالاً فقط احیای برجام را در بر نمی‎گیرد. همچنین ممکن است تا بعد از انتخابات ریاست جمهوری آمریکا گام‌های بزرگی برداشته نشود و با همین توافقات جزئی ادامه پیدا کند.

پرونده برجام به شرایطی رسیده است که نه تهران و نه واشنگتن دیگر به دنبال احیای آن نیستند. در حالی که جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید چندی قبل نقشه راه جدید میان تهران و واشنگتن را ترسیم کرده است. در حقیقت ایران و آمریکا وارد یک توافقی شده‌اند که فراتر از برجام است و شاید بعد امنیتی آن قالب شده است.

به نظر می‌‎رسد مذاکرات مسقط تا بعد از انتخابات آمریکا و مشخص شدن نتیجه در همین حد باقی خواهد ماند. البته در دنیای سیاست هر اتفاقی ممکن است و شاید تا قبل انتخابات توافقی بزرگ بین تهران و واشگتن رقم بخورد.

 

دیدگاه