مخالفت دوباره سازمان محیط زیست با احداث پتروشیمی میانکاله

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست گفت: سازمان حفاظت محیط زیست خادم مردم و مراقب طبیعت و اموال مردم است و به دلیل صیانت از همین وظایف، مجوز استقرار "پتروشیمی میانکاله" صادر نشد.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، مناقشه پتروشیمی میانکاله وارد ماه شش شده و همچنان عده‌ای در دولت اصرار بر استقرار آن دارند و مردم و عده‌ای از دلتمردان مخالف استقرار آن هستند. 

رییس سازمان محیط زیست هم از ابتدای تا کنون مخالفت خود را با راه‌اندازی پتروشیمی میانکاله علنی کرده و بر عدم استقرار آن تاکید کرده است. 

 علی سلاجقه؛ رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با حضور در برنامه تلویزیونی صبحانه ایرانی اظهار کرد: معمولاً مدیریت سرزمین در هر کجای دنیا، برای استقرار هر صنعت و تأسیسات ضوابط و قوانینی وجود دارد. هر پروژه‌ای که بخواهد بارگذاری شود درخواست استقرار می‌دهد و این درخواست در یک مجموعه تخصصی تحت عنوان سازمان حفاظت محیط زیست کشور به عنوان متولی مدیریت سرزمین کشور داده می‌شود و این درخواست در تیم‌های کارشناسی بر اساس قوانین موجود و آیین‌نامه‌ها مورد بررسی قرار می‌گیرد.

وی ادامه داد: پس از بررسی این طرح‌ها یا قبول و یا جواب رد داده می‌شود؛ در مواردی نیز توصیه می‌شود تمهیداتی در نظر گرفته شود.

پتروشیمی میانکاله مجوز استقرار ندارد

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: پروژه پتروشیمی میانکاله هم درخواست داده و این درخواست بررسی شده است. این صنعت هیچگونه مجوز استقرار ندارد. برخی مواقع درباره رویکرد سازمان در قبال این صنعت جبهه‌گیری می‌شود این در حالی است که سازمان حفاظت محیط زیست یک سازمان تخصصی و بی‌طرف است که به نمایندگی از ملت ایران مدیریت سرزمین را بر عهده دارد و بر اساس قوانین و آیین‌نامه‌ها مسائل را بررسی می‌کند و در خصوص پتروشیمی میانکاله هم همینطور است.

سلاجقه افزود: مجموعه‌ای تحت عنوان پارک امیرآباد برای تولید پروپیلن درخواست صدور مجوز زیست‌محیطی داد و موضوع بررسی شد. این مجموعه از دید سازمان حفاظت محیط زیست هیچ مجوز زیست‌محیطی ندارد و هیچ مسائل شخصی و ... در این میان مطرح نیست. ما فقط خادم مردم و مراقب طبیعت و اموال مردم هستیم.

وی به بی‌توجهی برخی صنایع با مخالفت‌های سازمان محیط زیست اشاره کرده و ادامه داد: ما همچنان در مسئله فرهنگ‌سازی محیط زیست مشکل داریم و هنوز نتوانسته‌ایم جایگاه محیط زیست را برای مردم و حتی مسئولان به عنوان یک مسئله درجه یک تبیین کنیم.

در دولت سیزدهم هیچ طرحی بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست کلنگ نخورده است

معاون رئیس جمهور اضافه کرد: کشور اولویت‌هایی دارد و برخی اوقات بعضی اولویت‌ها بر مسائل محیط زیستی ترجیح داده می‌شود، اما در دولت سیزدهم به محیط زیست اولویت داده شده و این موضوع که در دو سال اخیر هیچ طرحی بدون مجوز سازمان حفاظت محیط زیست کلنگ نخورده است، این موضوع را به خوبی نشان می‌دهد.

سلاجقه درباره فشارهایی که گاهاً در رابطه با الزام سازمان با موافقت با پروژه‌ها وجود دارد، گفت: من شاگرد دانشگاه هستم و ادبیات محیط زیست را در دانشگاه تهران تدریس می‌کنم، لذا اگر از نظر مدیریتی تحت فشار قرار بگیرم تا مجوزی برای احداث پروژه‌ها صادر شود، ترجیح می‌دهم به همان جایگاه درس و تدریس بازگردم تا چنین اتفاقی نیفتد. من از نظر خصوصیات فردی، شخصی نیستم که زیر بار فشار بروم.

وی با بیان اینکه مسائل محیط زیستی فرایندمحور هستند و گزارش ارزیابی زیست‌محیطی برای ایجاد یک صنعت در یک مجموعه کارشناسی و تخصصی بررسی می‌شود، تصریح کرد: بنده هیچ اطلاع و دخالتی در این روند ندارم و در آن بخش نماینده‌های اقشار هم شرکت می‌کنند و موضوعات کاملاً به‌صورت فنی و منطبق قوانین و آیین‌نامه‌ها رسیدگی می‌شود و امضا و ابلاغ آن نیز توسط معاون مربوطه انجام می‌شود. لذا بنده در جریان فرایند نیستم که بگویم در صدور مجوزها تحت فشار قرار می‌گیرم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست تأکید کرد: گاهاً در سرمایه‌گذاری‌های کلانی که در کشور اتفاق می‌افتد یک فرد مکان مشخصی را برای پروژه خود در نظر می‌گیرد که ممکن است این مکان از دید او مناسب باشد، اما از دید متخصصان و مسئولان مربوطه ضوابطی برای استقرار وجود دارد.

امضای تفاهم‌نامه همکاری با عراق درخصوص کنترل پدیده گرد و غبار

سلاجقه با اشاره به معضل گرد و غبار کشور گفت: در داخل و خارج مرزهای کشور کانون‌های گرد و غبار زیادی وجود دارد. در بسیاری از مواقع این ریزگردها از کشورهایی که فاصله زیادی با ایران دارند، وارد می‌شوند و کشور را تحت تأثیر قرار می‌دهند که این مسئله نشان می‌دهد محیط زیست مرز ندارد.

وی با تأکید بر اهمیت دیپلماسی محیط زیست اظهار کرد: ایران در 54 کنوانسیون و دستگاه‌ بین‌المللی عضو است. ما تکلیف داریم که از ظرفیت‌های عالی کشور استفاده و در زمینه منشأ خارجی ریزگردها به‌صورت عملی فعالیت کنیم. سازمان حفاظت محیط زیست کشور این اقدام مشترک را از کشورهای همسایه آغاز کرده و در این راستا نیز 21 تیرماه سال 1401 اولین نشست منطقه‌ای با کشورهای همسایه با حضور رئیس جمهور برگزار شد.

معاون رئیس جمهور افزود: این نشست دستاوردهای مناسبی از جمله بیانیه تهران، تشکیل سازمان منطقه‌ای محیط زیست، صندوق منطقه‌ای محیط زیست و دبیرخانه محیط زیست را داشت. امور مربوط به اساسنامه‌ آن انجام شده و وزارت خارجه در حال تبادل آن با کشورهای عضو است.

سلاجقه با بیان اینکه تعامل با کشورهای همسایه درخصوص گرد و غبار بسیار سخت است، گفت: دلیل آن هم این است که ممکن است این مسئله در اولویت سایر کشورها نباشد اما به‌طور کلی نشست‌های خیلی خوبی با کشورهای همسایه و به‌ویژه کشور عراق داشتیم. سازمان ملل از کشور ما بابت نشست منطقه‌ای تقدیر و بر این اساس ایران را میزبان نشست منطقه‌ای در شهریورماه 1402 انتخاب کرد.

وی افزود: حدود یک ماه گذشته، هیئت کارشناسی سازمان حفاظت محیط زیست متشکل از نمایندگان سازمان، وزارت جهاد کشاورزی، وزارت نیرو و وزارت نفت به کشور عراق رفتند و برای نخستین بار قرارداد اجرای طرح‌های مشترک در چهار استان عراق و دو استان ایران امضا شد. پیش از این فقط در قالب تفاهمنامه با این کشور در زمینه مدیریت گرد و غبار اقدام شده و هیچ کار اجرایی در این کشور انجام نشده بود.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست توضیح داد: قرار است در استان مثنی در عراق در مساحت 200 هزار هکتار اقدامات مشارکتی انجام شود و خوشبختانه این کشور به توانمندی جمهوری اسلامی ایران در خصوص مهار گرد و غبار واقف است. بر اساس زمان‌بندی‌های تعیین شده با استفاده از پوشش گیاهی، خاک‌پوش‌ها، بادشکن‌ها و یا استفاده از مسائل بیومهندسی و ... فعالیت اجرایی انجام خواهد شد. همچنین در شهر دیرالزور سوریه نیز به‌صورت عملیاتی وارد عمل خواهیم شد.

سلاجقه درباره تقسیم کار دستگاه‌ها در مدیریت گرد و غبار گفت: سازمان حفاظت محیط زیست یک دستگاه حاکمیتی و نظارتی است و ایجاد گفتمان مشترک با کشورهای دیگر برای اینکه این مسئله جزو اولویت‌های دنیا باشد وظیفه ما است که خوشبختانه در حال حاضر به این دستاورد رسیده‌ایم.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست افزود: در قسمت اجرایی کار باید دستگاه‌های اجرایی مربوطه همچون وزارت جهاد کشاورزی، سازمان منابع طبیعی و آبخیزداری کشور و وزارت نیرو پاسخگو باشند.

کمتر از 15 درصد قانون هوای پاک اجرایی شده است

سلاجقه با بیان اینکه سازمان حفاظت محیط زیست متولی نظارت بر اجرای قانون هوای پاک است، اظهار کرد: در آخرین نشستی که درباره قانون هوای پاک برگزار شد، تکالیف تمامی دستگاه‌ها بر اساس قانون را اعلام کردیم و در جلسات مشترکی که در قالب ستاد کاهش آلایندگی به ریاست معاون اول رئیس جمهوری برگزار شد، درصد عملکرد هر کدام از دستگاه‌ها بیان شد.

وی با تأکید بر اینکه گرد و غبار، آلودگی هوا و انتشار آلاینده‌ها مسئله‌ای نیست که طی یک یا دو سال کاهش پیدا کند ، گفت: در اجرای قانون هوای پاک قصور بسیاری وجود دارد. در نشست‌هایی که با دستگاه‌های 12گانه داشتیم به این نتیجه رسیدیم که حدود 103 هزار میلیارد تومان و حدود 3 میلیارد دلار نیاز است که در سال جاری دستگاه‌ها بتوانند تکالیف خود را در قانون هوای پاک انجام دهند. در بودجه سال 1402 دستگاه‌ها تقریباً وضعیت مناسبی دارند اما نمی‌توانیم یکباره کل اعتبارات کشور را به این مسئله اختصاص دهیم.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: خوشبختانه اقدامات بسیار مناسبی توسط وزارت صمت در تهران انجام و 100 ایستگاه برقی‌سازی خودورها در تهران و کرج ایجاد شده است و حدود 1000 دستگاه اتوبوس برقی و موتورسیکلت برقی وارد شهر تهران خواهند شد و 9 خودروی برقی توسط رئیس جمهوری بازدید شد و این مسائل دستاوردهای بسیار مناسبی در زمینه حمل و نقل هستند، اما مسئله مهم ایجاد زیرساخت‌های حمل و نقل عمومی مناسب با شهر تهران و کنترل سوخت‌های منابع متحرک است که در این زمینه دستگاه‌ها و صنایع متخلف حتماً متوقف می‌شوند و یا به آن‌ها برای اصلاح سبک فعالیت فرجه می‌دهیم.

سلاجقه افزود: در بهترین حالت حتی 15 درصد قانون‌ هوای پاک  هم در کشور اجرا نشده است. اجرای قانون هوای پاک به اعتبارات بسیار بسیار کلانی نیاز دارد. طی این دو سال اقدامات مناسبی از سوی تمام دستگاه‌هایی که مخرب هوا، آب و خاک بودند، در خصوص مدیریت آلاینده‌ها، پساب‌ها و... انجام شده است. به‌طور مثال هر صنعتی که می‌خواهد راه‌اندازی شود در ابتدای کار تصفیه‌خانه خود را آماده و سپس آغاز به فعالیت می‌کند.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست یادآور شد: سازمان حفاظت محیط زیست یک ضابط قضایی است و می‌تواند سراغ صنعت متخلف برود و آن را پلمب کند که این اتفاق نیز رخ داده است. صنایعی در کشور داریم که منابع آب و خاک را از بین می‌بردند، بنابراین وارد عمل شدیم و خوشبختانه تا دو ماه دیگر تصفیه‌خانه‌ آن‌ها ایجاد می‌شود و مجوز باز کردن پلمب را می‌دهیم.

 

 

دیدگاه