جزییات قانون جدید مدت خدمت سربازی اعلام شد

سخنگوی شورای نگهبان از موافقت با طرح کاهش مدت سربازی خبر داد.

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصاد آنلاین،  هادی طحان نظیف، سخنگوی شورای نگهبان امروز 26 اسفندماه اعلام کرد: شورای نگهبان در مرحله قبل نسبت به ابهامات حکم کاهش مدت سربازی برنامه هفتم توسعه ایراداتی داشت. با اصلاحاتی که مجلس انجام داد و با رعایت ماده ۴ قانون خدمت وظیفه عمومی و در چارچوب تدابیر ستاد کل نیروهای مسلح، این حکم خلاف موازین شرع و قانون اساسی شناخته نشد.

جزییات قانون جدید مدت خدمت سربازی

گفتنی است بهمن ماه امسال بود که سید محسن دهنوی،عضو هیات رئیسه مجلس در رابطه با طرح کاهش مدت سربازی گفت: طی چندین جلسه کارشناسی با حضور قالیباف و سردار باقری برای رفع ابهام از مصوبه مجلس شورای اسلامی مبنی بر اصلاح سربازی در برنامه هفتم توسعه تصمیماتی را گرفتیم.طبق این توافق میانگین خدمت سربازی با احتساب دوره آموزشی به ۱۴ ماه خواهد رسید؛ یعنی حداقل ۳ ماه از خدمت تمامی سربازان کاهش پیدا می‌کند.

نماینده تهران بیان کرده بود : ستاد کل نیروهای مسلح با تامین اعتبار دولت، نسبت به جایگزینی سرباز با سایر عضویت‌ها در حد اعتبار تامین‌شده اقدام خواهد کرد. با این مصوبه، کاهش نیاز به سرباز، محقق شده و استفاده از سربازان در جایگاه‌های تخصصی افزایش می‌یابد.

همچنین جوکار، رییس کمیسیون امور داخلی کشور و شوراها در مجلس در رابطه با لزوم تصویب کاهش مدت خدمت سربازی بیان کرده بود: مشمولان غایب و غیر غایب سربازی به دلیل نرفتن خدمت سربازی از بسیاری از خدمات اجتماعی محروم هستند، بنابراین لازم بود مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای راهکاری را برای حل مشکل این افراد با هماهنگی ستاد کل نیروهای مسلح در نظر بگیرد و این مصوبه بسیار اثربخش است.

معافیت سربازی

لازم به ذکر است؛ بهمن ماه امسال نمایندگان مجلس در راستای رفع ایرادات شورای نگهبان در لایحه برنامه هفتم توسعه، مصوبه قبلی خود درباره معافیت سربازی متاهلین را اصلاح کرد که مقرر شد مشمولان بالای ۳۵ سال سن و دارای ۲ فرزند یا بیشتر از خدمت وظیفه عمومی معاف شوند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان