شکست برنامه‌های کنترل تغییرات اقلیم/ گرمای جهانی رکورد زد

باوجود اینکه کشورهای جهان برنامه‌های متعددی برای کنترل تغییرات اقلیم و مقابله با گرمای جهانی ارائه کردند، اما بازهم روند گرم شدن زمین با شدت پیش می‌رود.

به گزارش اکونگار به نقل از ایسنا، تازه‌ترین گزارش سرویس تغییرات آب‌وهوایی کوپرنیک حاکی است جهان برای اولین بار در یک دوره ۱۲ ماهه، شاهد میانگین دمای بیش از ۱.۵ درجه بالاتر از سطح قبل از دوره صنعتی‎‌شدن بوده که رکوردی دیگر در روند گرمایش زمین محسوب می‌شود.

هدف ۱.۵ درجه کمتر از یک دهه پیش در اجلاس مهم آب و هوای پاریس تعیین شد، جایی که دانشمندان هشدار دادند که گرمایش بیش از این سطح در طول سالیان متمادی عواقب شدید جهانی خواهد داشت.

داده‌های سرویس تغییرات اقلیمی کوپرنیک درباره سال گذشته (۲۰۲۳) نشان می‌دهد که دما با سرعت نگران‌کننده‌ای در حال افزایش است و دما بین فوریه ۲۰۲۳ تا ژانویه ۲۰۲۴ میلادی (سال جاری) ۱.۵۲ درجه سانتیگراد افزایش یافته است.

کوپرنیک در عین حال می‌گوید هشت ماه گذشته، داغ‌ترین ماه‌های ثبت شده بوده و افزایش دمای دریا حتی چشم‌گیرتر است.

بر اساس یک گزارش مهم سازمان ملل در سال ۲۰۱۸ میلادی، در صورت ۲ درجه افزایش دما، به جای ۱.۵ درجه، خطر تغییرات اقلیمی مانند گرمای شدید، بالا آمدن سطح آب دریاها و از بین رفتن حیات وحش، بسیار بیشتر می‌شود.

به گزارش بی بی سی، پروفسور «لیز بنتلی»، مدیر اجرایی انجمن رویال هواشناسی انگلیس می‌گوید: عبور از یک و نیم درجه سانتیگراد در میانگین سالانه بسیار مهم است. این یک گام دیگر در جهت اشتباه است ولی ما می‌دانیم که باید چه کار کنیم.

محققان بر این نکته تاکید می‌کنند که انسان‌ها هنوز هم می‌توانند در روند گرمایش جهان تفاوت ایجاد کنند از جمله اینکه فناوری‌های سبز مانند انرژی‌های تجدیدپذیر و وسایل نقلیه الکتریکی در بسیاری از نقاط جهان رونق گرفته است.

این بدان معنا است که برخی از بدترین سناریوهای گرمایش زمین، مثلا افزایش میانگین دمای ۴ درجه سانتیگراد یا بیشتر در این قرن که تصور آن در یک دهه پیش ممکن بود، حالا بر اساس سیاست‌ها و تعهدات فعلی بسیار کمتر در نظر گرفته می‌شوند.

روند گرمایش زمین،‌ بدون شک ناشی از فعالیت‌های انسان است و بیشتر از سوزاندن سوخت‌های فسیلی حاصل می‌شود که گازهای گرمایشی مانند دی اکسید کربن آزاد می‌کند. در این باره تقریبا اجماع وجود دارد.

اما در عین حال در ماه‌های اخیر، یک پدیده طبیعی به نام «ال‌نینو» نیز دمای هوا را افزایش داده است، اگرچه معمولا این پدیده فقط حدود دو دهم سانتیگراد موجب افزایش دما می‌شود.

پیش‌تر دانشمندان آمریکایی فعال شدن اِل‌نینو را تایید کرده‌اند که به گفته آنها گرمایش زمین را که به دلیل سوخت‌های فسیلی در جریان است، تشدید خواهد کرد.

میانگین دمای هوا در نیمه دوم سال ۲۰۲۳ از زمان فعال شدن «ال‌نینو»، تقریبا هر روز از ۱.۵ درجه سانتیگراد عبور کرد و در سال ۲۰۲۴ هم تاکنون این روند افزایشی ادامه یافته است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان