استقبال سرد از شیرخشک‌های وارداتی / شیرهای ترکی روی دست دولت ماند

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان با اعلام اینکه شیرخشک های وارداتی روی دست دولت مانده است گفت: درحال حاضر مشکل عرضه داریم به این صورت که سازمان غذا و دارو می‌گوید مابه‌التفاوت ارزی را بیمه سلامت باید پرداخت کند در مقابل بیمه سلامت هم گفته است که تاکنون در این خصوص صحبتی نشده است و ساز و کار آن مشخص نشده است.

به گزارش اکونگار، از ابتدای تابستان کمبود شدید شیرخشک در بازار به یک بحران تبدیل شد. درحالی که تولیدکنندگان شیرخشک با عدم تخصیص ارز مورد نیاز برای واردات مواد اولیه رو به رو بودند، دولت برای مدیریت بازار اقدام به واردات شیرخشک از کشور ترکیه کرد. 

تشدید بحران شیرخشک دولت را برآن داشت تا ارز مورد نیاز تولیدکنندگان را تامین، اما آن را به ارز 28هزار و 500 تومانی تغییر دهد، همین موضوع باعث یک بحران جدید برای تولیدکنندگان شده و دولت حمایت از واردات را بر حمایت از تولید ترجیح داد. درحالی که آمارهای متناقضی از میزان واردات شیرخشک از کشور ترکیه به کشور اعلام شده است، خبری از شیرخشک‌های وارداتی در بازار نیست و مردم همچنان ترجیح می‌دهند از محصولات با کیفیت داخلی استفاده کنند. با این حال سازمان غذا و دارو اعلام کرده که کمبودی در بازار شیرخشک وجود ندارد و میزان استقبال از شیرخشک‌های وارداتی پایین است. 

مردم تمایلی برای خرید شیرخشک‌های وارداتی ندارند

به گزارش فارس، سید هادی احمدی گفت: سازمان غذا و دارو به محض کم شدن شیرخشک در بازار به دنبال واردات است و هم اکنون شیرخشک های وارداتی روی دستش مانده است! والدین از شیرخشک‌های وارداتی استقبال نمی کنند و ترجیح می‌دهند شیرخشک قبلی را مصرف کنند.

وی گفت: تولید شیرخشک در مقایسه با سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است؛ مشکل تولید شیرخشک موقتاً حل شده است اما ما درحال حاضر مشکل عرضه داریم به این صورت که سازمان غذا و دارو می‌گوید مابه‌التفاوت ارزی را بیمه سلامت باید پرداخت کند در مقابل بیمه سلامت هم گفته است که تاکنون در این خصوص صحبتی نشده است و ساز و کار آن مشخص نشده است.

افزایش 40درصدی قیمت شیرخشک در بازار 

احمدی ادامه داد: درحال حاضر شیرخشکی که به مردم فروخته می‌شود، ۴۰ درصد افزایش قیمت داشته است که بیمه سلامت باید آن را به داروخانه پرداخت کند این در حالیست که گفته می‌شود هیچ سازوکاری برای این پرداخت وجود ندارد؛ با گذشت دو ماه از این طرح، بیمه سلامت هنوز هیچ مبلغی به داروخانه‌ها پرداخت نکرده است.

وی افزود: خرید شیر خشک با مبلغ نقدی یا ۱۵ روزه است به این صورت که ما باید شیرخشک را از شرکت‌های تأمین‌کننده به صورت نقدی یا ۱۵ روزه تهیه کنیم اما اینکه چه زمانی پولش را پرداخت کنند مشخص نیست بنابراین بسیاری از همکاران توان نقدی برای خرید شیرخشک را ندارند.

شیرخشک

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان گفت: در حال حاضر داروخانه‌ها به دلیل کاهش نقدینگی توان خرید شیرخشک را ندارند به عنوان مثال اگر بیمه به ما بگوید که این مابه‌التفاوت را حداقل دوماه یا سه ماه دیگر به ما می‌دهند ما این گفته آنان را می‌پذیریم در حالی که بیمه می‌گوید ما هیچ قراردادی نداریم.

وی تصریح کرد: اخیراً محمدی رئیس سازمان غذا و دارو به بیمه سلامت نامه‌ای ارسال کرده است که سرانجام این طرح را مشخص کند اما تاکنون بعد از گذشت دو ماه، پول داروخانه‌ها پرداخت نشده است. ما زمانی در تأمین مواد اولیه با مشکل مواجه بودیم که پس از مذاکراتی این مشکل موقتاً حل شده است؛ مشکل فعلی ما، توزیع و عرضه شیرخشک است.

بیشتر بخوانید:

دود افزایش قیمت شیرخشک در چشم داروخانه‌ها

مدیر روابط عمومی انجمن داروسازان ادامه داد: پیشنهاد ما به عنوان انجمن داروسازان این بود که یارانه شیرخشک حذف شود و شیرخشک مانند سایر دارو‌ها باشد تا قاچاق معکوس صورت نگیرد اما قیمت شیرخشک را ۴۰ درصد افزایش دادند شیرخشکی که در گذشته ۷۰ تومان بوده است در حال حاضر ۱۲۰ تومان شده است ولی همین شیرخشک در مرز‌ها به قیمت ۵۰۰ هزار تومان به فروش می‌رود بنابراین قاچاق معکوس همچنان انجام می‌شود و جلوی آن گرفته نشده است زیرا یارانه آن به طور کامل برداشته نشده است.

وی با بیان اینکه کمبود نقدینگی مربوط به همه شرکت‌های شیرخشک است افزود: اگر شرکت مرتکب تخلفی شده است سازمان غذا و دارو باید پیگیر آن تخلف باشد و قوه قضاییه این مشکل را حل کند. همچنین سازمان غذا و دارو باید پیگیر تأمین ارز باشد تا تولید فدای واردات نشود.

احمدی گفت: پروسه تولید، پروسه زمانبر است و باید از همه زوایا دیده شود. چرخه تولید و توزیع و عرضه باید ساز و کار مشخص داشته باشد، به نظر می‌رسد سازمان غذا و دارو برنامه مشخصی برای این پروسه نداشته است و الان داروخانه‌ها توانایی خرید شیرخشک ندارند.

سازمان غذا و دارو به دنبال واردات است

مدیر روابط عمومی انجمن دارؤسازان تصریح کرد: سازمان غذا و دارو به محض کم شدن شیرخشک در بازار به دنبال واردات است و هم اکنون شیرخشک‌های وارداتی روی دستش مانده است! والدین از شیرخشک‌های وارداتی استقبال نمی‌کنند و ترجیح می‌دهند شیرخشک قبلی را مصرف کنند. برخی والدین اعلام می‌کنند ضائقه فرزند ما تغییر می‌کند و برخی نیز عنوان می‌کنند نوزادان شیرخشک جدید را نمی‌خورد و اینجاست که ارز کشور از بین می‌رود. کشور ما صادرکننده شیر خشک بود اما متأسفانه امروز وارد‌کننده شدیم و باید نگاه ویژه‌تری نسبت به این موضوع داشته باشیم.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان