افزایش ۱۰۰درصدی قیمت کنسرو ماهی دریک‌سال / این خوراک هم از سفره کوچک کارگران حذف شد

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات گفت: کنسرو ماهی از سفره اقشار حذف شده است.

به گزارش اکونگار، قیمت کنسرو ماهی در یک سال اخیر روند رو به رشدی داشته به گونه‌ای که قیمت تن ماهی در بهمن ماه سال 1401 حدود 38هزار تومان، در اردیبهشت ماه سال 1402 با افزایش اندکی میانگین قیمت کنسرو ماهی در فروشگاه‌ها و سوپرمارکت‌ها بین 42تا 48هزار تومان بود. 

در خرداد ماه سال 1402 قیمت کنسرو ماهی به یکباره نجومی شد و میانگین قیمت کنسرو ماهی به بیش از 70هزار تومان رسید. این درحالی است که کنسرو ماهی در جامعه به عنوان یک غذای کارگری و مناسب قشر ضعیف دسته بندی می‌شد. درحالی که حقوق یک کارگر روزانه نهایتا 300 هزار تومان است، خرید یک کنسرو ماهی یک سوم حقوق کارگر را در برمی‌گیرد. 

سال گذشته میانگین قیمت تن ماهی 38هزار تومان بود و یک کارگر با حداقل حقوق روزانه خود که حدود 250هزار تومان بود، می‌توانست 6 قوطی کنسرو ماهی درجه یک خریداری کند.اما با افزایش 20درصدی حقوق کارگران در سال جاری و افزایش چشم‌گیر تورم هر کارگر با حقوق خود نهایتا می‌تواند 3قوطی کنسرو ماهی خریداری کند. 

به گزارش ایسنا، عباس مختاری، در پاسخ به چرایی افزایش قیمت کنسرو ماهی و خارج شدن آن از سفره اقشار ضعیف اظهار کرد: افزایش قیمت نهاده‌های تولید کنسرو در سطح جهانی (اعم از افزایش قیمت ماده اولیه ماهی تون، افزایش قیمت قوطی، هزینه‌های صیادی، روغن، درب قوطی)، افزایش هزینه‌های کارگری در کارخانجات، کاهش واردات ماهی تون برای تنظیم بازار، عدم به موقع تخصیص ارز، زمان بر شدن تخصیص ازر به دلیل تغییر گروه کالایی تون ماهیان از گروه کالایی ۲۱ به گروه کالایی ۲۲ و افزایش هزینه تمام شده تولید ماهی تون از آب‌های بین المللی از دلایل افزایش قیمت کنسرو ماهی است.

وی ادامه داد: آن چیزی که تاثیر عمده و قابل توجه در افزایش قیمت کنسرو دارد در حقیقت افزایش قیمت ماهی تون صید شده است.

مدیرکل دفتر بهبود کیفیت، فرآوری و توسعه بازار سازمان شیلات در پاسخ به اینکه آیا سازمان شیلات برنامه‌ای برای کاهش قیمت این محصول در بازار دارد؟ گفت: هر چند که پدیده چسبندگی قیمت در کالاها وجود دارد، اما کاهش قیمت امکان پذیر است. در خصوص راهکارهای کاهش قیمت برنامه‌های در دست اجرا است که از جمله آنها می‌توان به کوتاه کردن زنجیره تامین و توزیع کنسرو با عرضه مستقیم کنسرو تنظیم بازاری در غرف میادین تره بار شهرداری‌ها برای تنظیم بازار، فروش سازمانی به اتحادیه‌ها و تشکل‌های کارمندی و کارگری و همچنین پیگیری حذف ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده کنسرو به عنوان غذای سلامتی در سفره مردم اشاره کرد.

وی در پایان گفت: همچنین سازمان شیلات ایران برای سال ۱۴۰۲ مجوز واردات ۲۰ هزار تن ماهی تون برای تامین مواد اولیه صنعتی کارخانجات و تنظیم بازار مصرف را صادر کرد که در شش ماهه ابتدای سال ۱۴۰۲، ۵۹۰۰ تن از این مجوز صادر شده ثبت سفارش شد و امیدواریم تا انتهای سال، باقی مجوزهای صادر شده ثبت سفارش واردات شود.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه