کاهش محسوس صادرات کنسرو ماهی تن

مدیرعامل شرکت ویلوپروتئین پارس گفت: گرانی مواد اولیه یکی از دلایل افزایش قیمت کنسروماهی تن بوده که منجر به از دست دادن بازارهای صادراتی شده است.

به گزارش اکونگار به نقل از اگروفودنیوز؛ فرهاد اسکندری، مدیرعامل شرکت ویلوپروتئین پارس گفت: تامین مواد اولیه در تولید کنسرو ماهی به سختی انجام می‌شود، ماهی مهمترین ماده اولیه و تاثیر گذارترین آن در قیمت گذاری کنسرو است که به لطف جامعه صیادی و عدم نظارت دستگاه های مرتبط، قیمت ماهی صید داخل سر به فلک کشیده و روز به روز نیز افزایش پیدا می‌کند.

او افزود: حجم صید داخل، به هیچ عنوان پاسخگوی تولید نیست و هیچگونه آمار دقیق و شفافی از سمت مراجع ذیربط منتشر نمی‌شود تا تولید کننده نسبت به پیش بینی تولید و تامین مواد اولیه در طول سال اقدام نماید.

اسکندری ادامه داد: در فصل توقف صید ماهی داخلی، واردات تنها راه ادامه حیات و عدم تعطیلی کارخانه‌ها است که خود این موضوع تبدیل به چالشی بزرگ شده و گذر از موانع داخلی، به سختی انجام می‌شود.

مدیرعامل شرکت ویلوپروتئین تصمیمات خلق الساعه و بروکراسی اداری در صدور مجوزهای واردات و ترخیص ماهی را از مشکلات این صنعت برشمرد و تصریح کرد: محدودیت واردات توسط وزارت خانه، ثبت سفارش و مشکلات موجود در تخصیص، تامین و حواله ارز، خرابی گاه و بیگاه دستگاه های آزمایش سازمان دامپزشکی و تاخیر در جواب آزمون و تحمیل هزینه های گزاف دموراژ دلاری به تولیدکننده و خروج ارز از کشور ، همه و همه زخم‌های کاری بر پیکره کم جان صنعت کنسرو وارد می‌کند.

او گفت: همانطور که در ابتدای سال پیش بینی شده بود، صادرات کنسرو ماهی تقریبا قطع شده و بازارهای هدف و مشتریان سابق مانند عراق و افغانستان، جذب کنسروهای ترکیه‌ای ، تایلندی و چینی شده اند.

اسکندری افزود: حتی نتوانستیم از شرایط طلایی و ویژه تحریم روسیه توسط اتحادیه اروپا استفاده کنیم لذا صادراتی ناچیز به روسیه و حوزه اوراسیا صورت می‌گیرد.

مدیرعامل شرکت ویلوپروتئین پارس ادامه داد: با توجه به قوانین برگشت ارز صادراتی به کشور و گرانی مواد اولیه، تفاوتی چشمگیر در پیشنهادات کنسرو ایرانی و کشورهای رقیب وجود دارد که خریداران عطای خرید کنسرو ایرانی را به لقایش می‌بخشند.

فرهاد اسکندری در پایان اظهار کرد: صنعت کنسرو بیش از تحریم خارجی، در تنگنای تحریم‌های داخلی اسیر شده است و مسئولین تلاشی برای رفع مشکلات تولید انجام نمی‌دهند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه