واکنش نستله با کاهش زاد و ولد در چین

نستله در پی کاهش شدید نرخ زاد و ولد در چین، قصد دارد یکی از کارخانه‌های تولیدکننده شیر خشک نوزادان خود را تعطیل کند.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ بزرگ‌ترین شرکت غذایی جهان روز چهارشنبه اعلام کرد که کارخانه شیرخشک نوزاد Wyeth Nutrition خود را در آسکیتون، شهری در ایرلند، تا سه ماهه اول سال ۲۰۲۶ تعطیل خواهد کرد، مگر اینکه خریداری برای این مجموعه پیدا شود. این کارخانه محصولات شیر خشک مخصوص نوزادان را منحصرا برای صادرات به بازارهای آسیا تولید می‌کند. این اعلامیه بینش جدیدی را ارائه می‌دهد، در مورد اینکه چگونه کاهش جمعیت چین می‌تواند بر شرکت‌های غربی که کالاها و خدمات خود را در این کشور می‌فروشند تاثیر بگذارد.

پیری جمعیت، سالمندی جمعیت یا سالخوردگی جمعیت به معنی افزایش میانه جمعیتی به دلیل کاهش نرخ باروری یا افزایش امید به زندگی در جمعیت یک منطقه است. پیری جمعیت در حال حاضر بر رشد اقتصادی چین تاثیر گذاشته است و سیاستگذاران این کشور نگران هستند که کاهش نیروی کار بتواند ثبات اقتصادی و اجتماعی را در بلندمدت تهدید کند.

بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل، انتظار می‌رود تا انتهای قرن جاری جمعیت چین به نصف مقدار کنونی برسد؛ اما این همه ماجرا نیست، چراکه در این صورت سهم افراد سالمند از جمعیت چین نیز به مراتب افزایش خواهد یافت که به‌طور مستقیم در رشد اقتصادی این کشور اثرگذار است. همچنین انتظار می‌رود در سال ۲۰۵۰ به ازای هر ۱۰۰ فرد بالغ در سن کار چینی، تنها حدود ۲۵ کودک و بیش از ۶۰ سالمند در ترکیب جمعیتی این کشور حضور داشته باشد. در طول دهه‌های اخیر چین از کشوری با نرخ زاد و ولد بسیار بالا، به کشوری با نرخ بسیار پایین تغییر وضعیت داده است.

نستله در بیانیه‌ای اعلام کرد: تعداد نوزادان تازه متولد شده در چین به‌شدت کاهش یافته است و از حدود ۱۸ میلیون در سال ۲۰۱۶ به کمتر از ۹ میلیون پیش‌بینی شده در سال ۲۰۲۳ رسیده است. بازاری که قبلا به محصولات وارداتی شیر خشک متکی بود، همچنین شاهد رشد سریع محصولات تولید داخل است. مرکز تحقیق و توسعه نستله در این کارخانه یک سال زودتر تعطیل خواهد شد و فعالیت‌های هر دو کارخانه به کارخانه‌های موجود در چین و سوئیس منتقل خواهد شد.

این تعطیلی برنامه‌ریزی شده، حدود ۵۴۲ شغل را در معرض خطر قرار می‌دهد و نستله اعلام کرد که یک «فرآیند مشاوره» را با کارمندان بیکار شده آغاز خواهد کرد. این شرکت افزود: به موازات آن، در طول این مشاوره، ما پذیرای پیشنهادهای خریداران معتبر کارخانه هستیم. فروش جهانی نستله در سال جاری به دلیل افزایش قیمت محصولاتش از جمله قهوه نسکافه و شکلات کیت‌کت آسیب دیده است. رشد فروش در ۹ ماه اول سال که روز پنج‌شنبه توسط این شرکت گزارش شد، انتظارات تحلیلگران را نادیده گرفت و سهام آن را بیش از ۲ درصد کاهش داد. فروش۷.۸درصدی این شرکت در مقایسه با سال قبل رشد کرد و قیمت‌های محصولات نستله نیز به‌طور میانگین ۸.۴درصد رشد داشت.

مارک اشنایدر، مدیرعامل این شرکت در بیانیه‌ای گفت: رشد فروش تحت تاثیر روند قیمت‌گذاری قرار گرفت، زیرا ما به حرکت در راستای سطوح تاریخی تورم ادامه دادیم. در یک معیار ساده‌تر، کل فروش با  ۰.۴درصد کاهش به۶۸.۸میلیارد فرانک سوئیس (۷۶.۶میلیارد دلار) رسید. نستله به‌طور جداگانه اعلام کرد که برای احتیاط کارخانه‌ای در سرزمین‌های اشغالی را به‌طور موقت تعطیل کرده است، اما این کارخانه اکنون دوباره کار می‌کند. اشنایدر کاهش نرخ زاد و ولد در چین را به عنوان یکی از دلایل اصلی تعطیلی اعلام و تصریح کرد که این امر باعث تحلیل و بحث بیشتر در مورد فرصت‌ها و چالش‌های آینده در فضای شیر خشک شده است.

با این حال، چندین شرکت بر این باورند که نوآوری و مقررات سخت‌گیرانه‌تر فرصت‌های زیادی را برای توسعه شیر خشک نوزادان در سال‌های آینده فراهم می‌کند، با وجود روند رو به رشد جهانی که در آن زنان، بچه‌های کمتری به دنیا می‌آورند یا در مراحل بعدی زندگی بچه‌دار می‌شوند. سازمان ملل متحد گزارش می‌دهد که انتظار می‌رود جمعیت جهان تا سال ۲۰۵۰ به دو میلیارد نفر افزایش یابد. با این حال صندوق جمعیت سازمان ملل خاطرنشان می‌کند که صرف‌نظر از این رشد، نرخ زاد و ولد جهانی در حال کاهش است و از ۵ تولد به ازای هر زن در دهه ۱۹۵۰ به ۲.۳تولد به ازای هر زن در سال ۲۰۲۱ کاهش یافته است که اروپا و آسیا از کشورهایی هستند که بیشترین آسیب را دیده‌اند.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه