«دردودل» فعالان زنجیره تامین دارو با مدیران سازمان غذا و دارو

جلسه هم‌اندیشی با موضوع "چالش‌ها و راهکارهای پیش‌روی صنعت داروسازی در شرایط فعلی" روز شنبه ۱۱ شهریور ماه ۱۴۰۲ در طبقه نهم ساختمان ستاد مرکزی دانشگاه تهران سالن دارالفنون با حضور رئیس سازمان غذا و دارو، مدیران کل این سازمان و مدیران شرکت‌های زنجیره تامین دارو برگزار شد.

به گزارش اکونگار به نقل از فانا؛ کانال تلگرامی سازمان غذا و دارو در خبری کوتاه از استقبال چشمگیر شرکت‌های دارویی از این جلسه خبر داده، با این حال فانا مطلع شده که محمد عبده‌زاده رئیس سندیکای صاحبان صنایع داروهای انسانی ایران به عنوان نماینده صنعت داروسازی ایران و همچنین برخی دیگر از اعضای هیات مدیره سندیکا مانند مهدی پیرصالحی، عباس کبریایی‌زاده و محمود نجفی عرب هم در این جلسه حضور نداشتند. اگرچه مرتضی خیرآبادی، هاله حامدی‌فر و علی مهرآمیزی از دیگر اعضای هیات مدیره سندیکا در این جلسه حضور داشتند.

در این جلسه مدیران سازمان غذا و دارو حرف‌های خودشان را زدند و شرکت‌های دارویی هم حرف‌های خودشان را زدند و در نهایت جلسه بدون جمع‌بندی خاتمه یافت. همچنین خبر جدیدی که بتوان از آن به عنوان یک خبر خوب یا خبر مهم برای زنجیره تامین دارو یاد کرد، در این جلسه اعلام نشد و جلسه بیشتر به دردودل فعالان زنجیره تامین دارو با مدیران سازمان غذا و دارو گذشت.

فعالان زنجیره تامین دارو در این جلسه به مشکلاتی مانند عدم تامین نقدینگی و ارز و همچنین قیمت‌گذاری نامناسب محصولات اشاره کردند.

حضور با تاخیر محمد پیکانپور، مدیرکل امور دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو در جلسه و همچنین حضور محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو در این جلسه از دیگر نکات جالب این جلسه بود. از محمدرضا شانه‌ساز به عنوان مشاور تاثیرگذار حیدر محمدی رئیس سازمان غذا و دارو یاد می‌شود.

موضوع دریافت مابه‌التفاوت ارزی ناشی از اجرای طرح دارویاری از شرکت‌های دارویی که طی هفته‌های گذشته به مناقشه اصلی بین سازمان غذا و دارو و شرکت‌های دارویی تبدیل شده هم در جلسه دیروز مطرح شد که مسوولان سازمان غذا و دارو عنوان کرد که این موضوع از سوی سازمان بازرسی کل کشور دنبال می‌شود و از اختیار سازمان غذا و دارو خارج شده است. با این حال فعالان حوزه دارو معتقدند که طبق یک مصوبه، وزارت بهداشت متولی دریافت این مابه‌التفاوت بوده و شرکت‌های دارویی در این شرایط بحرانی اقتصادی نباید درگیر دادگاه جرایم اقتصادی می‌شدند.

دیدگاه