تولیدکنندگان چشم به راه حمایت دولت

یک فعال بخش خصوصی می‌گوید: مهمترین خواسته بخش خصوصی از دولت حمایت مادی و معنوی است.

به گزارش اکونگار، بیست و سومین نمایشگاه صنعت تهران با استقبال صنعتگران، معدن‌کاران و ماشین‌سازان ایرانی در محل دائمی نمایشگاه‌های بین‌المللی تهران در حال برگزاری است. اکونگار در حضوری میدانی به سراغ صنعت‌گران حاضر در نمایشگاه رفته و از چشم‌انداز و چالش‌‍‌های آن‌ها پرسیده است.

صادق ولی‌زاده، مدیرعامل شرکت «چرخ پارس» تولیدکننده چرخ‌‍‌های گردان و ثابت صنعتی در گفتگو با «اکونگار» به آینده صنعت در ایران اشاره کرد و گفت: اگر خوش‌بین باشیم می‌توانیم آینده صنعت را هم خوب بدانیم و اگر بدبین باشیم آینده را هم بدتر از امروز باید پیش‌بینی ‌کنیم. این خیلی بستگی به نگاه و تجربه هر شخصی در صنعت دارد.

وی اضافه کرد: بزرگترین چالش‌هایی که ما امروز با آن‌ها سروکار داریم، بحث کمبود نیروی انسانی و نقدینگی است. تولیدکننده‌ای که در حال توسعه است، نیاز به منابع مالی، خرید ماشین آلات جدید و مواد اولیه باکیفیت دارد. این جریان مدام در حال تکرار است و برای دوام قطعا نیاز به حمایت دولت و بانک مرکزی دارد.

2

وی همچنین ادامه داد: مشکلات امروز با بانک مرکزی و قوانین خلق الساعه بخشی از چالش‌های ما در صنعت است. قوانین مالیاتی و قوانین واردات و صادرات در بعضی موارد بسیار جای بحث دارد.

مدیرعامل گروه صنعتی ولی‌زاده افزود: در حال حاضر ما خودمان صادرکننده قطعه هستیم؛ در حالی که همزمان همین کالا به کشور وارد هم می‌شود. چند سال پیش قانون این بود که اگر کالایی صادر می‌شود، دیگر نباید واردات همان کالا را داشته باشیم. وضع قوانین استاندارد و حمایت از تولید داخلی می‌تواند به ارزآوری قابل‌توجهی در کشور بیانجامد.

این فعال بخش خصوصی در پایان افزود: چشم‌انداز ما نسبت به آینده این است که بتوانیم تا 3سال آینده به حدود 15 کشور صادرات داشته باشیم. در حال حاضر با ترکیه، عراق و ترکمنستان همکاری خوبی داشته‌ایم، با کشور عمان هم در حال مذاکره هستیم ولی این کافی نیست و به کشورهای بیشتری فکر می‌کنیم.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه