شناسه خبر: ۸۶۸
لینک کوتاه کپی شد

افزایش صادرات کاشی و سرامیک با چاشنی دیپلماسی اقتصادی

ظرفیت تولید کاشی و سرامیک در کشور سالانه ۷۰۰ میلیون متر مربع است، اما امروزه در بهترین حالت ۵۰۰ میلیون متر مربع کاشی و سرامیک تولید می‌شود که البته از این میزان حدود ۱۸۰ میلیون متر مربع آن فراتر از تقاضای داخلی است و باید صادر شود اما متاسفانه علاوه بر تحریم‌ها و چالش‌های نقل و انتقال پول، فقدان دیپلماسی اقتصادی باعث شده تا کشورهای مقصد با وضع عوارض سنگین بر کاشی و سرامیک ایرانی، موانع متعددی برای تولید‌کنندگان این صنعت به وجود بیاورند.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ از سوی دیگر لغو معافیت مالیاتی واردات ماشین‌آلات خارجی در سال جاری باعث شده تا برخی از شرکت‌های تولید‌کننده کاشی و سرامیک که با فرسودگی خطوط تولید مواجه هستند، به دیده تردید نسبت به ادامه تولید نگاه کنند؛ این در حالی است که اغلب ماشین‌آلات و دستگاه‌ها نمونه مشابه داخلی ندارند و در واقع راهی جز واردات پیش پای تولید‌کننده نیست.

بهنام عزیززاده، مدیر اجرایی انجمن تولید‌کنندگان کاشی و سرامیک کشور گفت: یکی از عمده‌ترین مشکلات صنعت کاشی و سرامیک، قطع یک تا دو روز برق در طول هفته است که باعث کاهش تولید ۲۰ درصدی شرکت‌ها شده است. این در حالی است که موضوع اشتغال و تولید در چند سال اخیر همواره مورد تاکید قرار گرفته است.

این مقام صنفی به میزان تولید کاشی و سرامیک کشور اشاره کرد و ادامه داد: در سال ۱۴۰۰ میزان تولید کاشی و سرامیک کشور ۴۸۰ میلیون متر مربع بوده که از این میزان ۱۸۲ میلیون متر مربع صادر شده است. به نظر می‌رسد میزان تولید در سال جاری نسبت به سال گذشته تغییری نداشته باشد.

او درباره واردات کاشی و سرامیک گفت: تولید کاشی و سرامیک در داخل کشور با کیفیت و استانداردهای بالا و قیمت ارزان‌تر نسبت به نمونه‌های مشابه خارجی انجام می‌شود، به گونه‌ای که از هر نظر توانایی رقابت با برندهای بزرگ دنیا را داریم. بنابراین واردات کاشی و سرامیک منطقی به نظر نمی‌رسد و به همین دلیل دولت واردات این کالا را ممنوع اعلام کرده است؛ با وجود این چنانچه محصولی در بازار به نام وارداتی عرضه شود، قطعا از مبادی غیر‌رسمی وارد شده است.

عزیززاده در پاسخ به این سوال که گفته می‌شود تولیدات ایرانی از نظر ابعاد توانایی رقابت با تولیدات کشورهای اسپانیا و ایتالیا را ندارند، تصریح کرد: تعداد محدودی از تولید‌کننده‌های کاشی و سرامیک در دنیا، کاشی و سرامیک با ابعاد بزرگ یا اسلب تولید می‌کنند که کاربرد عمومی ندارند و در موارد خاصی مورد استفاده قرار می‌گیرند که امروزه این محصولات خاص توسط برخی شرکت‌های داخلی با کیفیت بسیار بالا و قیمتی ارزان‌تر از کشورهایی مانند ایتالیا و اسپانیا تولید می‌شود.

مدیر اجرایی انجمن تولید‌کنندگان کاشی و سرامیک کشور با اشاره به صادرات کاشی و سرامیک افزود: بخش عمده صادرات کاشی و سرامیک ایران به عراق صورت می‌گیرد و میزان صادرات به سایر کشورها نسبت به پتانسیل‌های این صنعت در خور توجه نیست؛ قطعا ما در حوزه صادرات نیازمند توجه جدی و رایزن بازرگانی هستیم در صورتی که در اغلب موارد یا شاهد رایزن بازرگانی نیستیم یا در بهترین حالت یک رایزن در مقاصد عمده صادراتی مانند عراق داریم. وی ادامه داد: امروزه برخی کشورها مانند پاکستان که با توجه به جمعیت بالا می‌تواند بازار بسیار خوبی برای ایران باشد، تعرفه‌های سنگین گمرکی برای واردات کاشی و سرامیک ایرانی وضع کرده است که کار را برای صادرات با مشکل مواجه می‌کند.

قطعا دیپلماسی اقتصادی موثر می‌تواند در این زمینه و همچنین وصول مطالبات شرکت‌های کاشی و سرامیک موثر باشد؛ با وجود مکاتبات متعدد در دولت‌های مختلف اقدامی صورت نگرفته است. عزیززاده درباره تامین مواد اولیه صنعت کاشی و سرامیک اظهار کرد: گلوله‌های سرامیکی، جوهر حتی زیرکونیوم از جمله مواد اولیه وارداتی صنعت کاشی و سرامیک به شمار می‌روند و به دلیل اینکه برخی از این مواد در داخل کشور هم تولید می‌شوند، دولت برای حمایت از تولید‌کننده داخلی، محدودیت واردات ایجاد کرده و شرکت‌ها صرفا در ازای خرید ۵۰ درصد از مواد اولیه داخلی، اجازه واردات ۵۰ درصد دیگر را کسب می‌کنند، در حالی که مواد داخلی از نظر کیفیت و قیمت به ویژه برای برندهای صاحبنام قابل اتکا نیست و در موارد بسیاری نسبت به این تولیدات داخلی معترض هستند.

او در ادامه به مشکلات واردات ماشین‌آلات خطوط تولید کاشی و سرامیک اشاره کرد و افزود: متاسفانه در ابتدای سال جاری معافیت مالیاتی واردات ماشین‌آلات طی بخشنامه‌ای از طرف وزارت اقتصاد لغو شده است تا از طریق مالیات‌های واصله از این محل، بخشی از مخارج دولت تامین شود. این در حالی است که اغلب ماشین‌آلات در داخل کشور تولید نمی‌شود و از طرفی عمر مفید ماشین‌آلات صنعت کاشی و سرامیک ۲۰ ساله است.

حتی برخی از شرکت‌ها که ماشین‌آلات وارد کرده‌اند همزمان با ابلاغ این دستورالعمل، باید هزینه‌های هنگفتی به گمرک بپردازند؛ بنابراین این بخشنامه به فرسودگی صنعت کاشی و سرامیک دامن می‌زند و حتی منجر به تعطیلی برخی از کارخانه‌ها می‌شود.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر