سایه سنگین رکود صنعت ساختمان بر سر بازار خرید و فروش آهن و فولاد

رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد گفت: ساخت و ساز به دلیل بالا رفتن هزینه ساخت مسکن و گرانی آن راکد است، این امر تقاضا برای آهن و فولاد را کاهش داده زیرا بیشترین مصرف آهن و فولاد در صنعت ساختمان صورت می گیرد، این رکود به کاهش تقاضا در داخل انجامیده است.

به گزارش اکونگار به نقل از ایلنا، حمیدرضا رستگار، رئیس اتحادیه فروشندگان آهن و فولاد از تعادل نسبی در بازار آهن و فولاد کشور خبر داد و گفت: چند سالی می شود که تولید آهن و فولاد در ایران با مازاد رو به روست، بنابراین در عرضه این محصولات مشکلی نیست با این حال این مازاد به ارزانی در بازار داخلی منجر نشده، حتی افزایش هزینه های تولید و نرخ جهانی فولاد به افزایش نسبی قیمت آهن و فولاد نیز انجامیده است.

وی افزود: بازار در کل از ثبات نسبی برخوردار است و نوسان قیمتی چندانی را تجربه نمی کند.  

رستگار درباره وضعیت تقاضا در برابر مازاد عرضه یادشده گفت: ساخت و ساز به دلیل بالا رفتن هزینه ساخت مسکن و گرانی آن راکد است، این امر تقاضا برای آهن و فولاد را کاهش داده زیرا بیشترین مصرف آهن و فولاد در صنعت ساختمان صورت می گیرد، این رکود به کاهش تقاضا در داخل انجامیده است. با این حال بازارهای صادراتی فولاد ایران همچنان به قوت خود باقی هستند و همین امر محرک تولید در واحدهای فولادی کشور است.  

وی اضافه کرد: از سویی دیگر شماری از مقاطع فولادی علاوه بر اینکه کالاهای مصرفی هستند، کالاهای سرمایه ای هم به شمار می آیند و به عنوان محل حفظ ارزش سرمایه خریداری می شوند، در پی همین ویژگی ها تقاضا برای آهن و فولاد همچنان برقرار است و بازار هر چند ایده آل نیست اما با ثبات نسبی پیش می رود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه