شناسه خبر: ۷۶۰
لینک کوتاه کپی شد

آیا سیمان با قیمت‌ واقعی به دست مصرف‌کننده می‌رسد؟

قیمت سیمان از سوی تولیدکنندگان در روزهای اخیر بین ۵۰ هزار تا ۶۸ هزار تومان اعلام شد.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت سیمان با شروع هفته جاری تغییر کرد. گرچه همچنان بسیاری از تولیدکنندگان در سایت‌های رسمی نرخ محصول خود را بین ۵۰ هزار تا ۶۸ هزار تومان اعلام می‌کنند، اما متقاضیان در هنگام خرید گاه با نرخ‌هایی بالاتر از ۱۰۰ هزار تومان مواجه می‌شوند!

بر اساس اعلام منابع رسمی در حال حاضر سیمان تیپ ۱ آبیک در بازار ۵۱ هزار تومان قیمت دارد. سیمان تیپ ۵ تهران نیز ۶۸ هزار تومان به فروش می‌رسد. همچنین قیمت سیمان تیپ ۲ آبیک در بازار ۵۹ هزار تومان اعلام شد.

این‌ها ارقامی است که نشان از ثبات بازار در هفته‌های اخیر دارد. به‌ویژه در روزهایی که برق‌رسانی به صنایع با مشکلات عدیده‌ای مواجه است، حفظ این ثبات دو چندان سخت می‌شود. اما آیا واقعاً سیمان با این قیمت‌ها به دست مصرف‌کننده نهایی می‌رسد؟

قیمت سیمان در بازار چند؟

بررسی‌ها نشان می‌دهد چنین نرخ‌هایی صرفاً در وزارت صمت رسمیت دارد و در بازار اتفاقات دیگری رقم می‌خورد. هر چند مسئولان وزارتخانه قیمت سیمان را در محدوده همان ۵۰ هزار تا ۶۰ هزار تومان اعلام می‌کنند، اما نرخ‌های فروشی گاه به دو برابر هم می‌رسند.

به‌عنوان مثال سیمان تیپ ۲ آبیک که ۵۹ هزار تومان قیمت‌گذاری شده، در کف بازار تا ۱۰۰ هزار تومان هم معامله می‌شود. هر پاکت ۵۰ کیلویی از این سیمان در سطح خرده‌فروشی ۱۰۰ هزار و در عمده‌فروشی‌ها ۸۰ هزار تومان قیمت دارد. یعنی تفاوت ۲۱ هزار تا ۴۱ هزار تومانی با آنچه وزارت صمت به آن تأکید دارد. در صورتی بهای این سیمان ۸۰ هزار تومان محاسبه می‌شود که خریداران حداقل ۲۰۰ پاکت خرید کنند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر