شناسه خبر: ۹۸۵
لینک کوتاه کپی شد

پیش بینی وضعیت اقتصاد جهان در سال 2023

بر اساس پیش بینی بانک جهانی و صندوق بین المللی پول سال 2023، وضعیت اقتصاد جهان و تورم با رشد قابل توجهی مواجه خواهد شد و بانک‌های مرکزی باید سیاست خاصی برای این موضوع به کار گیرند.

پیش بینی وضعیت اقتصاد جهان در سال 2023

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز، بر اساس اعلام صندوق بین المللی پول وضعیت اقتصادی در سال آینده میلادی، بحرانی می‌شود و تورم در جهان همچنان روند صعودی خواهد داشت.

کریستالینا جورجیوا، مدیر صندوق بین‌المللی پول می‌گوید: سال ۲۰۲۳ سال سختی برای اقتصاد جهانی خواهد بود، اما در عین حال هرگونه کاهش قابل توجه در پیش‌بینی رشد را رد کرد.

او گفت که انتظار می‌رود این صندوق پیش‌بینی خود را برای رشد اقتصادی ۲.۷ درصدی در سال ۲۰۲۳ کاهش ندهد و ترس از قیمت بالای نفت هنوز جدی نیست و بازار‌های کار همچنان قوی هستند.

جورجیوا گفت که سال ۲۰۲۳ سال سخت دیگری برای اقتصاد جهانی خواهد بود و تورم همچنان بیداد می‌کند، اما انتظار نمی‌رود که امسال مانند سال گذشته کاهش‌های متوالی در پیش بینی‌های رشد وجود داشته باشد، مگر اینکه تحولات غیرمنتظره‌ای رخ دهد.

مدیر صندوق بین‌المللی پول به خبرنگاران در مقر صندوق در واشنگتن گفت: کندی رشد در سال ۲۰۲۳ ادامه دارد. مثبت‌ترین بخش تصویر، انعطاف‌پذیری بازار‌های کار است. تا زمانیکه مردم کار می‌کنند، حتی اگر قیمت‌ها بالا باشد، آنها هزینه خواهند کرد و این به عملکرد کمک می‌کند.

جورجیوا افزود که صندوق بین المللی پول انتظار کاهش قابل توجهی در پیش بینی‌ رشد ندارد و این خبر خوبی است.

وضعیت اقتصاد جهانی درسال 2023

بانک جهانی چند روز پیش اعلام کرد که انتظار می‌رود رشد اقتصادی جهانی در سال جاری به ۱.۷ درصد کاهش یابد و با این حال هر رویداد منفی جدید ممکن است منجر به رکود شود.

این بانک انتظار دارد که رشد اقتصاد‌های پیشرفته در سال ۲۰۲۳ از ۲.۵ درصد در سال ۲۰۲۲ به ۰.۵ درصد کاهش یابد، به استثنای چین که رشد در اقتصاد‌های نوظهور و در حال گذار از ۳.۸ درصد به ۲.۷ درصد کاهش خواهد یافت.

مدیر صندوق بین‌المللی پول افزود: امید زیادی وجود دارد، چین که قبلاً حدود ۳۵ تا ۴۰ درصد از رشد جهانی را داشت، اما در سال گذشته به نتایج ناامیدکننده دست یافت، احتمالاً از اواسط سال ۲۰۲۳ دوباره به رشد جهانی کمک کند.

او افزود: ما اکنون در دنیایی هستیم که در برابر شوک‌ها آسیب‌پذیرتر است و باید دید باز داشته باشیم؛ زیرا ممکن است تغییری در خطراتی رخ دهد که حتی فکرش را هم نمی‌کنیم. این همان چیزی است که در سال‌های گذشته شاهد بودیم که چیزی که غیرقابل تصور بوده حتی دو بار اتفاق افتاده است.

جورجیوا ادامه داد: تورم همچنان سرسخت است و بانک‌های مرکزی باید به فشار برای ثبات قیمت‌ها ادامه دهند.

پیش از این، بانک جهانی اعلام کرده بود که اقتصاد جهانی اکنون شاهد شدیدترین نرخ‌های کندی در پی بهبود پس از رکود از سال ۱۹۷۰ است.

سه اقتصاد بزرگ جهان، یعنی ایالات متحده آمریکا، چین و منطقه یورو کاهش شدید رشد را تجربه می‌کنند. در این شرایط، یک شوک خفیف به اقتصاد جهانی در سال آینده می‌تواند آن را وارد رکود جهانی کند.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر