شناسه خبر: ۲۹۶
لینک کوتاه کپی شد

شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه تجهیزات پزشکی پیشرفت چشمگیری دارند

بیست و سومین نمایشگاه بین‌المللی ایران هلث (تجهیزات پزشکی، دارویی و آزمایشگاهی) از سوم تا ششم خرداد در تهران برگزار شد.

به گزارش اکونگار به نقل از دنیای اقتصاد؛ این دوره نمایشگاه ایران هلث را باید یکی از خاص‌ترین نمایشگاه‌های ادوار گذشته دانست، زیرا حضور پررنگ شرکت‌های دانش‌بنیان و دستاوردهایشان، بیش از پیش بازدیدکنندگان را به آینده بهتر امیدوار کرد.

در حاشیه این مراسم، حسین چمنی، یکی از فعالان حوزه سلامت، گفت: ایران در حوزه سلامت به ویژه تجهیزات پزشکی و دارو، جزو کشورهای برجسته دنیاست و بدون تردید ایران  در منطقه براساس سند چشم‌انداز، در این حوزه یکی از سرآمدها است.

او افزود: امسال تمرکز نمایشگاه، بیشتر روی شرکت‌های دانش‌بنیان بود و چقدر خوب است که مردم با این ظرفیت و دستاوردها آشنا شوند. در عنوان سال ۱۴۰۱، کلمه دانش‌بنیان لحاظ شده و شایسته است حمایت در این بخش واقعی و نه شعاری باشد، مخصوصا که به واسطه تحریم‌ها، شرایط مملکت خاص است و ضرورت دارد، نقشه راه متفاوتی را در پیش گرفت.

این فعال حوزه سلامت تصریح کرد: در شرایط تحریم، ممکن بود دو مشکل پیش‌پای حوزه سلامت کشور قرار گیرد. اول، تامین نیاز داخل با چالش‌ مواجه و تاخیر در ارائه خدمت  موجب افزایش آمار مرگ و میر شود. دوم اینکه، تحریم‌ها این فرصت را به برخی تامین‌کنندگان خارجی و وارد‌کنندگان می‌داد که از این فضای غبارآلود، سوءاستفاده کرده و با افزایش قیمت‌ها هزینه درمان را در کشور افزایش دهند.

چمنی در ادامه گفت: بها دادن  به شرکت‌های دانش‌بنیان در بسیاری از حوزه‌ها باعث شد این دو تهدید رفع و به فرصت تبدیل ‌شود. در وهله اول، مسیر خودکفایی طی ‌شود و هزینه‌ها به پشتوانه تولید داخل به‌شدت کاهش یابد.

او یادآور شد: به عنوان مثال، در ایران حدود  ۴۰ هزار بیمار کلیوی نیاز به دیالیز دارند. خوشبختانه با تلاش‌هایی که در ایران توسط شرکت‌های دانش‌بنیان صورت گرفت، مسیر خودکفایی با قدرت جلو رفت  و دستگاه‌های پیشرفته پزشکی مانند دستگاه همودیالیز، الکتروشوک، مانیتور علائم حیاتی، الکترو کاردیو گراف، ساکشن، اتوکلاو و سایر تجهیزات مورد نیاز مراکز دیالیز توسط شرکت‌های متعدد دانش‌بنیان داخلی تولید و در اختیار بیماران قرار گرفت. در این حوزه هم‌اکنون علاوه بر تامین نیاز داخلی، ما در قالب شرکت مدیریت صادرات سلامت‌محور قادر به صادرات ۲۲ قلم تجهیزات پزشکی مورد نیاز مراکز دیالیز در سایر کشورها هستیم. توانمندی دانشمندان ایرانی در طراحی و تولید تجهیزات پزشکی نوآورانه باعث شده تا بسیاری از کشورها بی‌توجه به عواقب  تحریم خواستار استفاده از محصولات ایرانی باشند.

چمنی گفت: امروز در کشور تجهیزاتی مانند میکروسکوپ اتمی ‌تولید شده که ایران را در رتبه دوم یا سوم جهان قرار داده است. ایران پنجمین کشور صاحب دانش طراحی و تولید دستگاه همودیالیز در جهان  شناخته می‌شود. در همین بخش طی دو، سه سال گذشته با تامین نیاز داخلی از خروج حداقل ۱۰میلیون دلار ارز جلوگیری شده و علاوه بر آن حدود ۸ میلیون دلار قرارداد صادراتی با کشورهای اندونزی، عراق، افغانستان و ونزوئلا امضا شده است. در بسیاری از حوزه‌های دیگر نیز این اتفاق مبارک را شاهد هستیم. مهدی سبک‌دست، یکی دیگر از فعالان حوزه سلامت در نمایشگاه ایران هلث گفت: ما بزرگ‌ترین ارائه‌دهنده خدمات دیالیز در مراکزخصوصی  در کشور به صورت زنجیره‌ای هستیم.

او افزود: این مراکز با نظر وزارت بهداشت و دانشگاه‌های علوم پزشکی در مناطقی که از نظر تخت دیالیز مشکل داشتند، راه‌اندازی شده است.  سبک‌دست تصریح کرد: در حال حاضر، مجموعه ما ۱۵۰ تخت دیالیز فعال در کشور دارد و این ظرفیت تا پایان سال ۱۴۰۱ به ۲۵۰ تخت بالغ خواهد شد. قسمت خوشحال‌کننده موضوع این است که همه این ظرفیت، با تجهیزات  بومی ‌فعال شده است.  این فعال حوزه سلامت یادآور شد: ما نگاهی هم به ارائه و صدور خدمات در خارج از کشور داریم.

چندی پیش، مرکز دیالیز فعالی در هرات افغانستان راه‌اندازی شده  و در حال تجهیز مرکزی در نجف عراق هستیم و پیشنهادهایی از اندونزی و روسیه هم به دستمان رسیده است. این مراکز با محصولات  ایران ساخته، تجهیز و موجب ایجاد اشتغال و ارزآوری می‌شود.  وی گفت: اصلی‌ترین ماموریت ما، افزایش کفایت دیالیز است و می‌خواهیم راهی را برویم که بیماران در فاز دیالیز مزمن به حداقل برسند؛ یعنی باید مرحله پیشگیری را با جدیت بیشتر دنبال کرد. آموزش بیماران و پرستاران به‌طور جدی پیگیری می‌شود. بیمار از بدو ورود به مجموعه برنامه آموزشی دارد  و از طرفی، پرسنل نیز، از طریق آموزش‌های حضوری و وبینار، آموزش ضمن خدمت می‌بینند تا کیفیت کار بهتر شود.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر