شناسه خبر: ۸۸۴
لینک کوتاه کپی شد

جزئیات جدید درباره واردات خودرو اعلام شد

چند قید در آیین‌نامه واردات خودرو لحاظ شده است؛ یکی اینکه وقتی خودرویی وارد می‌شود باید خدمات بعد از فروش داشته باشد؛ همچنین وقتی خودرویی وارد می‌شود باید انتقال فناوری صورت بگیرد.

به گزارش اکونگار به نقل از عرشه آنلاین؛ امید قالیباف سخنگوی وزارت صمت با بیان اینکه آیین‌نامه واردات خودرو احتمالاً در هفته دولت ابلاغ می‌شود و در ادامه هم به مرحله اجرا خواهد رسید، اعلام کرد: بر اساس این آیین‌نامه سقف واردات خودرو ۲۰ هزار دلار خواهد بود، ضمن اینکه خودروهای وارداتی باید استانداردهای ۸۵ گانه را گذرانده باشند.

قالیباف با بیان اینکه خودروهای اقتصادی در سطح جهانی ۵۰ درصد تقاضا را تشکیل می‌دهند، به نحوه تأمین ارز واردات خودرو اشاره کرد و گفت: بانک مرکزی معمولاً مخالفت‌هایی دارد، اما نکته ما تصویب آیین‌نامه واردات است که این مهم انجام شده است.

همچنین سید رضا فاطمی امین وزیر صمت هم گفت: چند قید در آیین‌نامه واردات خودرو لحاظ شده است؛ یکی اینکه وقتی خودرویی وارد می‌شود باید خدمات بعد از فروش داشته باشد؛ همچنین وقتی خودرویی وارد می‌شود باید انتقال فناوری صورت بگیرد. هر کس این شرایط را ایجاد کند می‌تواند خودرو وارد کند و این منحصر به خودروسازان نیست.

وی افزود: قرار نیست خودروهای لوکس وارد شود. همچنین واردات خودروهای دست دوم هم طبق قانون ممنوع است.

وزیر صمت درباره اینکه آیا مشخص است که واردات خودروها از چه کشورهایی انجام می‌شود، گفت: بازرگانان مشخص می‌کنند که خودرو از چه کشوری وارد شود و قیدی در این خصوص وجود ندارد.

آغاز همکاری‌های جدید برای تولید خودرو ایرانی- روسی

علیرضا پیمان پاک رئیس سازمان توسعه تجارت ایران گفت: به نظر می‌رسد نمایشگاه اتوموبیلیتی مسکو، شروع جدی برای همکاری‌های بزرگ میان ایران و روسیه در حوزه تولید خودرو و مهم‌تر از آن حوزه‌های تأمین و صادرات قطعات خودرو خواهد شد. پروژه‌های مشترکی هم میان شرکت‌های ایرانی و روسیه‌ای در حوزه تولید خودرو و قطعات آن تعریف خواهد شد تا زمینه‌های لازم جهت ارتقای صنعت خودرو در هر دو کشور را ایجاد کند.

همچنین سید رضا فاطمی امین وزیر صمت از استقبال مسئولان روسی از خودرو و قطعات ایرانی خبر داد و گفت: از چند ماه پیش مذاکراتی برای صادرات خودرو و قطعه به روسیه آغاز شده است و باید روال کار طی شود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر