هشدار سازمان امور مالیاتی به لوکس‌سواران / مهلت پرداخت مالیات رو به اتمام است

به گفته رئیس سازمان امور مالیاتی، مالکان خودروهای لوکس تا پایان بهمن‌ماه فرصت دارند تا مالیات خودروهای لوکس خود را پرداخت کنند.

به گزارش اکونگار، مدیرکل سازمان امور مالیاتی، «سیدمحمدهادی سبحانیان»، به مالکان خودروهای گران‌قیمت برای پرداخت مالیات هشدار داد. به گفته او، مالکان این خودروها تا پایان بهمن‌ماه فرصت دارند تا مالیات خودروهای لوکس خود را پرداخت کنند. درحال‌حاضر خودروهایی با قیمت بیش از سه میلیارد تومان مشمول مالیات خودروهای لوکس هستند.

سازمان امور مالیاتی در سال ۱۴۰۲ با دریافت اطلاعات ۱۵۱ هزار خودروی لوکس از طریق ناجا، بالغ بر ۲ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان مالیات از مالکین این خودرو‌ها مطالبه کرد.

سبحانیان گفت: «به مالکان خودرو و خانه‌های لوکس که مالیاتشان را پرداخت نکرده‌اند، اعلام کرده‌ایم که در صورت عدم پرداخت، با محدودیت‌هایی در نقل‌وانتقال مواجه می‌شوند. این سازمان طی سال گذشته هشتصد میلیارد تومان مالیات از مالکان ۶۷ هزار خودرو لوکس دریافت کرده بود.»

طبق قانون بودجه سال ۱۴۰۲، کلیه دارندگان خودروهای سواری لوکس که ارزش آن‌ها بیش از ۳ میلیارد تومان باشد شامل مالیات خودروهای لوکس می‌شوند. این افراد می‌بایست نسبت به پرداخت یک الی چهار درصد مالیات نسبت به مازاد اقدام نمایند. به عنوان مثال، مالیات سالانه خودرویی با قیمت 3.5 میلیارد تومان، معادل 105 میلیون تومان خواهد بود. البته این مالیات به‌صورت پلکانی افزایش می‌یابد که جزئیات آن را در جدول زیر مشاهده می‌کنید:

قیمت خودرو نسبت به مازاد میزان مالیات سالانه

۰ تا ۱۰ میلیارد ریال

 

-

معاف از پرداخت مالیات

 

۱۰ تا ۱۵ میلیارد ریال

 

۱۰ تا ۱۵ میلیارد ریال

 

۱ درصد

 

۱۵ تا ۳۰ میلیارد ریال

 

۱۵ میلیارد ریال

 

۲ درصد

 

۳۰ تا ۴۵ میلیارد ریال

 

۳۰ میلیارد ریال

 

۳ درصد

 

بالاتر از ۴۵ میلیارد ریال

 

۴۵ میلیارد ریال

 

۴ درصد

 

وضع مالیات بر خودروها و خانه‌های لوکس ازجمله مسائل حاشیه‌ساز حوزه مالیات کشور طی چند سال اخیر بوده است. مالکان این خودروها و منازل اعتقاد دارند که دلیل اصلی افزایش بهای خودرو و خانه آن‌ها، تورم سنگین و مداوم است. به عنوان مثال، خودرویی که در میانه دهه 1390 با قیمت تقریبی 200 الی 300 میلیون تومان خریداری شده، درحال‌حاضر بیش از 3.5 میلیارد تومان قیمت دارد. دلیل اصلی این افزایش قیمت کاهش ارزش پول ملی، ممنوعیت واردات و همچنین تورم سالانه است. تمامی این موارد در کنار هم باعث می‌شود تا تمامی اجناس به‌شکل شگفت‌انگیزی گران شوند.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه