افت و خیز قیمت در بازار خودرو/ پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آینده

قیمت خودرو امروز جمعه ۵ آبان ۱۴۰۲ وضعیت یکسانی ندارد. برخی از خودروها، افزایش چند میلیونی داشتند؛ اما برخی دیگر افت ۶۰ میلیون تومانی یا ثبات قیمت را برگزیدند.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز، قیمت خودرو امروز 5 آبان 1402 از روند یکسانی برخوردار نیست. در هر دو بازار داخلی و مونتاژی، افت و خیز قیمت یا ثبات قیمتی به وضوح دیده می‌شود.

بازار خودرو در نتیجه اتفاقات هفته گذشته، فعلاً روند خود را نمی‌داند. واردات خودرو و فروش آن در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی از یک‌‌سو و افزایش تعرفه واردات قطعات خودروهای مونتاژی در کنار نوسانات ریز نرخ دلار روی بازار تأثیر می‌گذارد. در صورتی که شدت یا زور هر کدام از این عوامل بیشتر باشد، احتمالاً هفته آینده نیز روی قیمت‌ها اثرگذار خواهد بود.

با توجه به نرخ‌های اعلامی وب‌سایت کارنامه، قیمت خودرو امروز وضعیت باثباتی ندارد.

قیمت خودروهای داخلی امروز نوسانات جزئی دارد.

پراید 111 با مدل 1399 یکی از ارزان‌ترین و محبوب‌ترین هاچ‌بک‌های تولیدی شرکت سایپا بوده که امروز هم بدون ذره‌ای تغییر نسبت به روزهای گذشته، با نرخ 330 میلیون تومان معامله می‌شود.

کوییک دنده‌ای S هاچ‌بک جدید این شرکت محسوب می‌شود که حدود دو میلیون تومان افت قیمتی داشته و با نرخ 346 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پژو پارس LX TU5 سدان محبوب شرکت ایران خودرو برخلاف دیگر محصولات، سه میلیون تومان گران‌تر از روز گذشته و به قیمت 623 میلیون تومان معامله می‌شود.

دنا پلاس 6 دنده توربوشارژ یکی از خودروهای گران قیمت ایران خودرو، با افت دو میلیونی نسبت به روز گذشته، به نرخ 739 میلیون تومان رسید.

قیمت خودروهای مونتاژی برخلاف داخلی‌های بازار، تغییرات چند ده میلیونی دارند.

ام‌وی‌ام X22 دنده‌ای اسپرت لاکچری یکی از ارزان‌ترین کراس‌اوورهای کامپکت مدیران خودرو است که پنج میلیون تومان نسبت به روز گذشته گران‌تر شده و به نرخ 710 میلیون تومان رسیده است.

هایما S5 دنده‌اتوماتیک کراس‌اوور مونتاژی شرکت ایران خودرو، که روز گذشته حدود پنج میلیون تومان ارزان‌تر شده بود، 10 میلیون دیگر کاهش یافت و به قیمت یک میلیارد و 205 میلیون تومان رسید.

فردا T5 کراس‌اوور مونتاژی شرکت فردا محسوب می‌شود که تغییرات چندانی در بازار نداشت؛ اما این خودرو امروز 60 میلیون تومان ریخت و به کانال یک میلیارد و 390 میلیون تومان سقوط کرد.

فیدلیتی پرایم نیو 5 نفره کراس‌اوور محبوب بهمن موتور به شمار می‌رود که حدود 10 میلیون تومان نسبت به روز گذشته افزایش یافته و با قیمت یک میلیارد و 520 میلیون تومان خرید و فروش می‌شود.

پیش‌بینی قیمت خودرو در هفته آینده

عماد جعفری، کارشناس بازار خودرو اظهار کرد: طی روزهای گذشته نوساناتی روی نرخ دلار صورت گرفت که به صورت اسمی، قیمت برخی از خودروها را در بازار افزایش داد، اما عملاً قابل مشاهده بود که معامله‌ای در بازار صورت نمی‌گیرد.

وی ادامه داد: در حال حاضر، خودروسازان همانند گذشته به صورت قطره‌چکانی درحال عرضه خودرو در بازار هستند و همچنین وعده‌های دولت برای واردات خودرو، محقق نشده؛ اما بازار خودرو همچنان در رکود خود به سر می‌برد و فعلاً کسی خریدار نیست.

جعفری گفت: هفته گذشته عباس علی‌آبادی، وزیر صمت وعده گشایش و اتفاقات خوب را در بازار خودرو داد که در گذشته معمولاً بازار به چنین وعده‌هایی، واکنش منفی نشان می‌داد و قیمت خودرو افزایش می‌یافت؛ اما رکودی که در بازار فعلی به وجود آمده، احتمالاً طی هفته آینده نیز تکرار خواهد شد و بعید به نظر می‌رسد که قیمت‌ها در این هفته، افزایشی شود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه