تعیین قیمت جدید خودروها از سوی شورای رقابت / خودرو گران می‌شود؟

سخنگوی شورای رقابت در رابطه با افزایش قیمت خودرو و گرانی مجدد آن توضیحاتی ارایه داد.

به گزارش اکونگار، روز گذشته شورای رقابت رسما دستور افزایش برخی خودروها را اعلام کرد. بر همین اساس قیمت کارخانه‌ای دناپلاس و برخی خودروهای داخلی افزایش یافت. 

در چند وقت اخیر مشکلات جدی میان وزارت صمت و شورای رقابت به وجود آمده است. وزیر صمت معتقد است که قیمت‌گذاری خودرو باید بر عهده این وزارتخانه باشد و شورای رقابت بر اساس قانون باید قیمت‌گذاری را انجام دهد. این آمد و رفت‌ها به گونه‌ای شده است که سخنگوی دولت در واکنش به چالش قیمت‌گذاری خودرو گفته است: مجلس باید شورای رقابت را تعیین تکلیف کند.

روز گذشته هم شورای رقابت ابلاغیه افزایش قیمت کارخانه‌ای برخوردهای وارداتی را صادر کرد. 

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، سپهر دادجوی توکلی مدیر کل روابط عمومی شورای رقابت گفت: در خصوص قیمت‌گذاری خودرو، شورای رقابت  با توجه به وضعیت انحصاری بازار خودرو در کشور، موظف است برای ساماندهی این بخش بر اساس قانون دستورالعمل تدوین کند.

او گفت: بر این اساس، دستورالعمل تنظیم بازار خودرو در قالب مصوبه ۵۴۳ تایید شد و اکثریت آرای شورا را کسب کرد و تا زمانی که تغییری در آن مصوبه صورت نگیرد ما هیچ تغییری در آن نخواهیم داشت و هر زمانی اعضای شورا نیاز به تغییر را تشخیص دهند پس از رأی‌گیری و اخذ اکثریت آرا در شورا، آن تغییر اطلاع‌رسانی خواهد شد اما در حال حاضر قیمت‌گذاری خودرو همچنان به روال قبل است.

دادجوی توکلی در خصوص  نحوه قیمت‌گذاری خودرو گفت: همچنان طبق روال سابق، قیمت خودرو از سوی سازمان حمایت محاسبه و پس از آن به کارگروه خودروی شورای رقابت ارسال می‌شود.  قیمت‌های ارسالی در صحن شورا بررسی و سپس در خصوص آنها رأی‌گیری می‌شود.

مدیر روابط عمومی شورای رقابت در خصوص این که خودرو گران می شود یا خیر؟ گفت: در واقع این موارد بستگی به موارد مختلف مانند دلار، مواد اولیه و غیره دارد ولی در جلسه روز گذشته افزایش مجدد قیمت خودرو رد شد.

دادجوی توکلی گفت: مهم‌ترین کاری که شورا در این دوره انجام داده است حذف دلالی بوده که به رغم مخالفت‌ها و مقاومت‌های بسیار این اتفاق افتاد و باعث شد قیمت بازار به قیمت کارخانه در نزدیک‌ترین شرایط ممکن باشد. هم‌اکنون شورای رقابت نقش تعیین‌کننده در قیمت‌گذاری خودرو را دارد.  

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه