زیاده‌خواهی خودروسازان با افزایش پیاپی قیمت خودرو/ واردات راه مقابله با خودروسازان

عضو کمیسیون صنایع مجلس با اشاره به این که واردات خودرو می‌تواند جلوی زیاده خواهی خودروسازان و درخواست‌های مکرر آن ها برای افزایش قیمت را بگیرد گفت: امیدواریم وزیر صمت که خود نیز مصمم به واردات خودرو است این موضوع را عملیاتی کند.

به گزارش اکونگار به نقل از تسنیم، خودروسازان در ماه‌های اخیر درخواست افزایش قیمت کارخانه‌ای محصولات را تقدیم وزارت صمت کرده‌اند. از سوی دیگر جمع کثیری از مردم با ثبت‌نام در سامانه فروش یکپارچه خودرو به امید خرید خودرو با قیمت مناسب هستند. حال اینکه زمزمه‌های یکی شدن قیمت کارخانه‌ای و قیمت بازار آزاد خودرو جدی شده است بسیاری از مردم از این موضوع متضرر شده و از انتظار در صف تحویل خودرو انصراف داده‌اند. از سوی دیگر همزمان با تکیه علی‌آبادی بر صندلی وزارتخانه صمت بحث واردات خودرو‌های خارجی جدی‌تر شده و تمامی دستورالعمل‌ها و آیین‌نامه‌ها در پاستور و خانه‌ ملت نهایی شده است. بازار در انتظار حضور خودروهای خارجی است و قیمت‌ها هم به تبع آن روند کاهشی به خود گرفته‌اند. در این میان بازهم خودروسازان با یک رکود منابع رو به رو شده و درخواست افزایش قمیت کارخانه‌ای محصولات تولیدی را داده‌اند. 

در این رابطه، عضو کمیسیون صنایع مجلس گفت: در صورتی که واردات خودرو به درستی انجام نشود خودروسازان به بازی افزایش قیمت ادامه می‌دهند.

دهقانی درباره عدم تعیین تکلیف قیمت خودرو‌هایی مانند شاهین اتوماتیک و اطلس که در دومین طرح سامانه یکپارچه فروش خودرو به فروش رفته است، گفت: قیمت این خودرو‌ها باید هرچه سریع‌تر تعیین تکلیف شود؛ ما نیز این موضوع را در کمیسیون صنایع و معادن مجلس پیگیری می‌کنیم.

نماینده مردم ورزقان در مجلس شورای اسلامی افزود: هرچند این موضوع را پیگیری می‌کنیم، اما سیاست‌ها باید به سمتی پیش رود که خودروسازان نه تنها به دنبال افزایش قیمت نباشند بلکه ناچار شوند برای جذب مشتری به سراغ کاهش قیمت نیز روند.

عضو هیات رئیسه کمیسیون صنایع و معادن مجلس درباره تلاش خودروسازان برای افزایش مجدد قیمت خودرو، تصریح کرد: خودروسازان همواره این بحث را مطرح می‌کنند و در سال چندین بار خواستار افزایش قیمت هستند.

وی با بیان اینکه مجلس با تصویب قانون واردات خودرو‌های کارکرده و نو، بستر افزایش عرضه خودرو را فراهم کرد، ادامه داد: در صورتی این قوانین به درستی اجرایی شود خودروسازان ناچار می‌شوند که در وهله نخست خودرو‌های باکیفیت تولید کنند تا توان رقابت با خودرو‌های وارداتی را داشته باشند و در گام بعدی با کاهش هزینه تولید، قیمت خودرو‌ها را کاهش دهند.

دهقانی اضافه کرد: اگر دولت اراده‌ای برای اجرای درست این قوانین نداشته باشد و هر روز با مسائلی مثل کمبود ارز، مسائل زیست محیطی و... مانع واردات شود، روش فعلی خودروسازان برای افزایش قیمت همواره ادامه خواهد داشت.

این نماینده مردم در مجلس یازدهم با بیان اینکه در صورتی که واردات خودرو به درستی انجام نشود خودروسازان همچنان به بازی افزایش قیمت خود ادامه می‌دهند، گفت: امیدواریم وزیر صمت که خود نیز مصمم به واردات خودرو است این موضوع را عملیاتی کند تا شاهد کاهش قیمت خودرو‌های تولید داخل باشیم.

 

 

 

دیدگاه