شرکت‌های خودروساز در بهار۱۴۰۳ چگونه عمل کردند؟

اطلاعات کدال مربوط به خرداد ۱۴۰۳ منتشر شد تا مشخص شود شرکت های خودروساز در فصل بهار چگونه عمل کردند.

به گزارش اکونگار به نقل از  اقتصادنیوز، تولید خودروی سواری در سه خودروساز بزرگ کشور در بهار سال جاری به نسبت مدت مشابه سال گذشته با افت بیش از 12 درصدی مواجه شده است. ایران خودرو، سایپا و پارس خودرو در مجموع تا پایان خرداد 1403 حدود 203 هزار و 800 دستگاه انواع خودروی سواری تولید کردند. 

اما سه خودروساز بزرگ کشور در همین بازه زمانی در سال گذشته حول و حوش 232 هزار و 400 دستگاه محصول سواری تولید کردند. بنابراین شاهد هستیم که تولید خودروی سواری در بهار امسال به نسبت بهار 1402 با کاهش حدود 28 هزار و 600 دستگاه همراه بود. براساس بررسی خبرنگار اقتصادنیوز، ایران خودرو با تولید حدود 113 هزار و 500 دستگاه انواع محصول سواری در صدر جدول تولید سه خودروساز بزرگ کشور قرار گرفت. سایپا نیز با حول و حوش 65 هزار و 600 دستگاه خودروی سواری جایگاه دوم را کسب کرده است.

وعده پوچ ۸۰هزار خودرو برقی برای کلانشهرها/تولید خودرو با تکنولوژی۳ دهه پیش افتخار نیست

پارس خودرویی ها نیز طبق معمول رتبه سوم را به خود اختصاص دادند. زیر مجموعه خودروسازی سایپا در بهار امسال نزدیک به 24 هزار و 700 دستگاه انواع محصولات سواری خود را در خطوط تولید تکمیل کرد.

تولید و عرضه خودروهای سواری همواره یکی از ملاک های تعیین قیمت بازاری خودرو محسوب می شود؛ بنابراین این افت تولید بالطبع روی عرضه شرکت های خودروساز تاثیر منفی گذشته و همین اتفاق بر روی قیمت های بازاری خودرو نیز به گونه ای اثر گذاشته و سبب افزایش آن می شود. اما با توجه به جو حاکم بر بازار خودرو شاهد هستیم که قیمت بازاری محصولات پُرتقاضای خودروسازان تا کنون چندان از این کاهش تیراژ تاثیر نگرفته است. 

بنابراین به نظر می رسد خطر رشد قیمت بازاری خودرو از بیخ گوش متقاضیان گذشته است. به گزارش اقتصادنیوز، چنانچه افت تولید خودرو روی قیمت بازاری خود اثر خود را می گذاشت؛ شاهد رشد قیمت های بازاری خودروهای پُرتقاضا به گونه ای بودیم که دست متقاضیان خودرو بیش از پیش از خرید محصولات شرکت های خودروساز از مسیر بازار کوتاه می ماند.

تحلیگران بازار خودرو معتقدند تا اینجای کار بازار خودرو به نوعی شانس آورده که قیمت بازاری محصولات خودروسازان هنوز از آیتم کاهش تیراژ تولید تاثیر نگرفته است و اگر این اتفاق می افتاد؛ براساس بررسی اقتصادنیوز، نمودار قیمت بازاری خودرو به گونه ای روند صعودی به خود می گرفت که بخشی از مشتریان مجبور می شدند از بازار خودرو خارج شوند.      

مشخص نیست بازار خودرو چه زمانی از کاهش تیراژ تولید خودروسازان تاثیر بپذیرد؛ اما به نظر می رسد متقاضیان خودرو در ادامه امسال کمتر از این موقعیت ها به دست خواهند آورند و بازار خودرو به زودی شاهد تاثیر کاهش تولید و عرضه شرکت های خودروساز خواهد بود.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان
تمامی اخبار این باکس توسط پلتفرم پلیکان به صورت خودکار در این سایت قرار گرفته و سایت اکونگار هیچگونه مسئولیتی در خصوص محتوای آن به عهده ندارد