رونمایی از مدل‌های جدید در سامانه یکپارچه / خودروهای وارداتی لوکس نصیب افراد خاص می‌شود؟

اخیراً مدل‌هایی در سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی افزوده شده که قطعاً قیمت‌هایی بالاتر از ۲۰ هزار یورو دارند. طبق شنیده‌ها این خودروهای لوکس برای قشر جانبازان و ایثارگران در نظر گرفته شده که سقف قیمتی بالاتری نسبت به دیگر طرح‌ها دارد.

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز، بر اساس آیین‌نامه واردات خودروهای نو، سقف ارزی برای واردات خودروهای بنزینی 20 هزار یورو تعیین شده است. اگرچه اخیراً سقف ارزی خودروهای برقی تا 40 هزار یورو هم افزایش پیدا کرده است؛ اما اضافه شدن خودروهای بنزینی لوکس و گران‌قیمت برخی از متقاضیان سامانه یکپارچه خودروهای وارداتی را امیدوار کرده که می‌توانند خودروی غیرچینی را با مشخصات فنی و امکانات بهتر خریداری کنند.

بنز و بی‌ام‌و برای جانبازان است؛ مردم عادی لادا بخرند

مهدی ضیغمی، رئیس سازمان توسعه تجارت، گفت: با توجه به بند (و) تبصره( ۷) قانون بودجه ۱۴۰۲ جانبازان معزز جسمی - حرکتی می‌توانند بر اساس سطح‌بندی که توسط بنیاد شهید و امور ایثارگران انجام شده است خودروی مورد نظر خود را انتخاب کنند .

وی اظهار داشت: با توجه به قانون بودجه سال ۱۴۰۲ و آیین نامه اجرایی آن جانبازان ۷۰ درصد ویژه و بالاتر تا سقف ۳۵ هزار یورو، جانبازان ۷۰ درصد غیر ویژه تا سقف ۳۰ هزار یورو و جانبازان ۵۰ تا ۶۹ درصد تا سقف ۲۵۰۰۰ یورو می‌توانند خودروی وارداتی انتخاب نمایند . (ایرنا)

بنابراین دولت قصد دارد تا با امتیاز ویژه‌ای که برای جانبازان و ایثارگران در نظر می‌گیرد، سقف واردات هر نوع خودرو تا سقف 35 هزار یورو را برای این قشر آزاد کند. البته فعلاً جزئیات دقیق این قرارداد مشخص نبوده و طبق کفی که برای درصد جانبازی درنظر گرفته شده  در این صورت، نه‌تنها خودرو برای ایثارگران تعلق نمی‌گیرد، بلکه جانبازان با درصد معلولیت پایین‌تر از 50 درصد هم نیز قادر به خرید این خودروها نخواهند بود.

اینکه جانبازان و ایثارگران تا چه حدی به کشور خدمت کرده‌اند، شکی نیست و بنابر فداکاری‌هایی که انجام دادند، باید امتیازاتی هم دریافت کنند؛ اما سوال اصلی این است که اساساً جانبازان نیازی به استفاده از خودروهای لوکس دارند؟ در واقع این امتیاز برای خرید خودروی وارداتی از سامانه و فروش آن در بازار آزاد به جانبازان تخصیص می‌یابد تا از این طریق کسب سود کنند؛ اما نکته‌ای که دولت به آن توجه نمی‌کند، شکل‌گیری بازار سیاه دیگر برای خرید و فروش خودرو است.

طبق شنیده‌ها برخی از دلالان بازار از زمان انتشار این خبر، برای مذاکره و توافق با جانبازان دست به کار شدند تا از رانت جدید دولت بتوانند به سود خود استفاده کنند. بنابراین اگر قرار باشد که سود چنین طرحی تنها به جیب جانبازان برود، احتمالاً کمتر کسی با اجرای آن مخالفت کند؛ اما با توجه به تجربه‌های پیشین، در صورت اجرای آن قطعاً بخش بزرگی از سود واردات خودروهای لوکس به جیب دلالان خواهد رفت.

واردات خودروهای لوکس، خبر درمانی جدید دولت؟

برای بررسی خبرهای جدید واردات خودرو، باید مروری به شرایط فعلی بازار خودرو داشت. قیمت اغلب محصولات داخلی و مونتاژی از حدود سه هفته پیش با شیب نسبتاً بالایی در حال افزایش است که این صعود قیمتی با رسیدن به ماه‌های پایانی سال بیشتر می‌شود. اغلب خودروهای داخلی نسبت به اول دی ماه حدود پنج الی 10 درصد و خودروهای مونتاژی در برخی موارد تا 24 درصد گران‌تر در بازار معامله می‌شوند.

از سوی دیگر با توجه به نزدیکی انتخابات نمایندگان مجلس، احتمال می‌رود که انتشار چنین اخباری به جهت آرام کردن وضعیت بازار صورت می‌گیرد. کما اینکه با گذشت نزدیک به یک سال از ابلاغ آیین‌نامه واردات خودروهای نو، هنوز هم خودرو در مقیاس قابل قبول وارد نشده و بازار تشنه، همچنان چشم به راه رسیدن خودروهای وارداتی است.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه
اخبار مرتبط سایر رسانه ها
اخبار از پلیکان