شناسه خبر: ۲۵
لینک کوتاه کپی شد

آیا مالیات بر ارزش افزوده پروازهای خارجی حذف می‌شود؟

با انتقادات به وجود آمده به مورد مالیات بر ارزش افزوده نرخ بلیط پروازهای خارجی یک مقام مسئول از احتمال حذف این مالیات خبر داد.

آیا مالیات بر ارزش افزوده  پروازهای خارجی حذف می‌شود؟

به گزارش «اکو نگار» و به نقل از مهر، یک مقام مسئول ارشد سازمان هواپیمایی کشوری با اشاره به ابهام قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده برای بخش حمل و نقل هوایی، از احتمال حذف این پایه مالیاتی برای بلیت پروازهای خارجی خبر داد.

از بامداد دیروز دوشنبه ۱۳ دی ماه، بر اساس قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده، حمل و نقل هوایی بار و مسافر که تا پیش از این معاف از این پایه مالیاتی بود، مشمول مالیات بر ارزش افزوده شده است.

دبیر انجمن ایرلاین‌ها: مالیات بر ارزش افزوده هزینه سفرهای خارجی را به شدت افزایش داده است

مقصود اسعدی سامانی دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی نیز اظهار کرد: از دیروز با توجه به حذف قانون کسر ۵ درصد از فروش بلیت به شهرداری‌ها و جایگزینی این قانون با قانون جدید مالیات بر ارزش افزوده که قرار است از این پس ۹ درصد از فروش هر بلیت پروازهای داخلی به عنوان مالیات بر ارزش افزوده کسر شود، لذا ۴ درصد به قیمت هر بلیت پروازهای داخلی افزوده خواهد شد.

وی ادامه داد: این پایه مالیاتی به پروازهای خارجی هم تعلق گرفته و از فروش هر بلیت پرواز خارجی ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده اعم از ایرلاین‌های داخلی و خارجی کسر می‌شود.

اسعدی سامانی: هم مالیات بر ارزش افزوده بلیت پرواز خارجی اخذ می‌شود هم عوارض خروج از کشور

به گفته اسعدی سامانی، این رقم به مصرف کننده نهایی تعلق می‌گیرد و شرکت هواپیمایی به عنوان مسئول وصول این پایه مالیاتی است که درآمدهای حاصل از مالیات بر ارزش افزوده به خزانه داری کل و از آنجا به سازمان امور مالیاتی منتقل می‌شود.

اسعدی سامانی می‌گوید در حالی که عوارض خروج از کشور از مسافران دریافت می‌شود، ۹ درصد نیز مالیات بر ارزش افزوده به آنها تعلق می‌گیرد.

آنالیز قیمت بلیت پروازهای خارجی با احتساب ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده

بر اساس آنالیز قیمتی که وب سایت هواپیمایی جمهوری اسلامی ایران برای فروش بلیت رفت و برگشت تهران-وین-تهران ارائه داده، مبلغ پایه بلیت این پرواز (به صورت رفت و برگشت) ۲۶ میلیون و ۴۵۴ هزار تومان است.

به این نرخ، ۳ میلیون و ۸۴۹ هزار تومان افزوده می‌شود که شامل ۳۳۲ هزار تومان ترانسپورت مسافر، ۳۲۴ هزار تومانی امنیت پرواز، ۲۴۴ هزار تومان مالیات، ۳۵ هزار تومان عوارض فرودگاهی، ۲ میلیون و ۳۸۱ هزار تومان مالیات بر ارزش افزوده، ۱۱۰ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه نظارت بر خدمات ایمنی مسافر و ۵۱۲ هزار و ۵۰۰ تومان هزینه عوارض فرودگاه مقصد افزوده می‌شود.

هزینه نهایی بلیت پرواز رفت و برگشت تهران-وین-تهران با ایران ایر، ۳۰ میلیون و ۳۰۳ هزار تومان است.

احتمال حذف مالیات بر ارزش افزوده از نرخ بلیت پروازهای خارجی

یک مقام مسئول در سازمان هواپیمایی کشوری اظهار کرد: امروز سه شنبه ۱۴ دی ماه جلسه‌ای میان مسئولان سازمان هواپیمایی کشوری با سازمان امور مالیاتی درباره مالیات بر ارزش افزوده حمل و نقل هوایی بار و مسافر برگزار شد.

وی ادامه داد: قرار شد دغدغه‌های خود را به سازمان امور مالیاتی به صورت مکتوب اعلام کنیم؛ آنها هم پاسخ ما را به صورت مکتوب ارائه دهند؛ چون ما در بخش حمل و نقل هوایی نمی‌دانیم باید چه کار کرد.

سازمان هواپیمایی: نمی‌دانیم واقعاً باید چه کار کنیم

این مقام مطلع در صنعت حمل و نقل هوایی افزود: مثلاً یکی از دغدغه‌های ما این است که بلیتی که فرضا ۱۰ دست چرخیده باشد، باید ۱۰ تا ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده کسر شود یا یک بار این ۹ درصد اخذ شود.

وی تصریح کرد: سازمان امور مالیاتی یک نظر دیگری دارد و سازمان هواپیمایی نظری متفاوت؛ با این حال هنوز هیچ چیزی نهایی نشده است.

۹ درصد از جیب مسافر می‌رود نه ایرلاین

این مقام مسئول ارشد در سازمان هواپیمایی گفت: طبق قانون این ۹ درصد مالیات بر ارزش افزوده قطعاً از جیب مصرف کننده نهایی می‌رود نه شرکت هواپیمایی.

وی یادآور شد: قانون فعلی مالیات بر ارزش افزوده بخش حمل و نقل هوایی، ابهام دارد؛ ولی رفع آنها نیاز به لایحه جدید دولت ندارد؛ این ابهامات شامل پروازهای داخلی، خارجی، کانکشن (پروازهای غیرمستقیم)، دست به دست شدن بلیت‌ها و موضوعات دیگر است که باید تعیین تکلیف شود که قانون پس از شفاف شدن، اجرایی خواهد شد.

این منبع آگاه با تأکید بر اینکه در اجرای قانون شکی نیست گفت: قانون مالیات بر ارزش افزوده پروازهای خارجی شفاف نیست و ممکن است این پایه مالیاتی از پروازهای خارجی حذف شود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر