شناسه خبر: ۱۰۸۱
لینک کوتاه کپی شد

اخراج 12 هزار نفر از نیروهای آلفابت / ماجرا چیست؟

آلفابت، شرکت مادر گوگل اخیرا اعلام کرد که قصد اخراج 12 هزار نفر از کارکنان خود را دارد.

اخراج 12 هزار نفر از نیروهای آلفابت / ماجرا چیست؟

به گزارش اکونگار به نقل از تجارت‌نیوز؛ آلفابت، شرکت مادر گوگل درحال تعدیل حدود 12 هزار نفر از کارکنان خود است و علت این اتفاق رویارویی این شرکت با مشکلات اقتصادی اخیر در ایالات متحده است. کارکنان آلفابت در یادداشتی اعلام کردند که این شرکت استفاده از هوش مصنوعی را تا دو برابر افزایش داده و کارکنان بخش پروژه‌های آزمایشی را نیز تعدیل کرده است.

موج عظیم تعدیل نیرو در غول‌های فناوری

بر اساس داده‌های رویترز، این تعدیل که طبق بررسی‌ها بر 6 درصد از نیروی کار تاثیر می‌گذارد، به دنبال تعدیل نیروی گسترده در سایر غول‌های فناوری مانند آمازون، متا، مایکروسافت و … است.

سهام آلفابت مستفر در کالیفرنیا که نیروی کار خود را تا سال 2021 تا حدودی افزایش داد، روز گذشته با افزایش 4 درصدی مواجه بود. این درحالی است که این سهام در 12 ماه گذشته 30 درصد کاهش داشته است.

مدیرعامل آلفابت مسئولیت اخراج‌ها را بر عهده گرفت

ساندار پیچای، مدیرعامل این شرکت در یادداشتی که روز جمعه منتشر کرده بود، مسئولیت تمام تصمیماتی که منجر به اخراج کارکنان شد را بر عهده گرفت.

پیچای همچنین اعلام کرد: این اتفاق به منظور توسعه تمرکز، مهندسی مجدد و هدایت استعداد و سرمایه شرکت به سمت اولویت‌های آن است. او همچنین افزود که آلفابت به دنبال این بود که محصولات خود را با هوش مصنوعی ادغام کند.

آلفابت که مدت‌ها در توسعه هوش مصنوعی پیشرو بود، با رقیبی مانند مایکروسافت که اخیرا به دنبال افزایش سهام خود در چت گپ است، روبه‌رو است. چت گپ یک ربات مبتنی بر هوش مصنوعی است که در پاسخ به پرسش‌ها عملکردی شبیه به انسان دارد.

نظر کارشناسان اقتصادی پیرامون تعدیل نیروی کار

سوزانا استریتر، تحلیلگر اقتصادی معتقد است که آلفابت هم مانند سایر شرکت‌های بزرگ فناوری از بحران‌های اقتصادی اخیر مصون نیست و نگرانی‌ها درباره رکود اقتصادی در ایالات متحده درحال افزایش است.

او با اشاره به اینکه آلفابت توانسته میلیاردها دلار از طریق تبلیغات به‌دست آورد افزود: با این حال رقابت بازار تبلیغاتی داغ است و شرکت‌هایی مانند تیک تاک، اینستاگرام و یوتیوب بزرگ‌ترین رقبای این شرکت به‌شمار می‌‌آید.

تحلیلگر دیگری پیرامون مشکلاتی که برای آلفابت به وجود آمده گفت که رکود در این شرکت ممکن است خطرات زیادی را برای سال مالی 2023 به وجود آورد.

مارک شومولیک، تحلیلگر برنشتاین اما ضمن اظهار نظر مثبت درباره این تعدیل نیرو اعلام کرد که تعدیل نیروی آلفابت قادر است 2.5 تا 3 میلیارد دلار از هزینه‌های این شرکت را کاهش دهد.

با تعدیل نیرو در آلفابت، اخراج نیروی کار در شرکت‌های بزرگ فناوری در چند ماه گذشته تا کنون به 51 هزار نفر رسیده است. آنها حتی در شرایطی که بازار کار ایالات متحده همچنان با رکود دست‌وپنجه نرم می‌کند، این کار را انجام داده‌اند.

استوارت کول، اقتصاددان «Equiti Capital»، معتقد است که این موج تعدیل نیرو در شرکت‌های فناوری از منفی شدن چشم‌انداز امنیت شغلی خبر می‌دهد.

شرکت اپل نیز که تاکنون در بحث تعدیل نیرو عملکرد محتاطانه‌ای داشته روز گذشته اعلام کرد که شروع به اخراج کارمندان غیرفصلی در برخی فروشگاه‌های خود کرده است.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر