شناسه خبر: ۹۷۳
لینک کوتاه کپی شد

وضعیت مبهم بورس / پیش بینی بازار سهام امروز 26 دی 1401

بورس در وضعیتی پر از ابهام است که نمی توان با درباره آینده آن صحبت کرد و فعلا جدال خریداران و فروشندگان برای جهت دادن به بازار ادامه دارد.

وضعیت مبهم بورس / پیش بینی بازار سهام امروز 26 دی 1401

به گزارش اکونگار به نقل از اقتصادنیوز؛ بورس روز یکشنبه تعطیل بود اما بازار سهام روز شنبه با افت شاخص کل و رشد شاخص هم وزن همراه شد. رسیدن شاخص کل به محدوده مقاومتی حساس، معامله گران را با تردیدهایی برای ادامه روند بورس مواجه کرده است.

از طرفی وضعیت بنیادی بازار خوب است و از طرف دیگر، با توجه به رشد اخیر و رسیدن به یک محدوده مقاومتی، این احتمال وجود دارد که بازار کمی اصلاح کند. همین مسائل باعث ایجاد سردرگمی در میان معامله گران شده است.

روز شنبه این سردرگمی به طور کامل در روند بازار مشاهده می شد. البته طبیعی هم هست که بازار در برخورد با یک مقاومت مستحکم، با چنین مواردی روبرو شود.

بورس دو سال است که قصد عبور از محدوده مقاومتی فعلی را دارد اما در انجام آن ناتوان بوده، پس اگر قرار بر شکستن این مقاومت باشد، طبیعی است که بازار با افت و خیز فراوان در این محدوده مواجه شود.

سیگنال های متناقضدر بورس

بورس در معاملات روز شنبه وضعیتی نسبتا متعادل داشت. از جهت برخی پارامترها وضعیت خوب بود و از برخی جهات، نسبتا بد. بدترین اتفاقی که رخ داد، کاهش ارزش معاملات بود. ارزش معاملات خرد با کاهش 32 درصدی نسبت به روز چهارشنبه، به 6800 میلیارد تومان رسید و از این جهت یک هشدار ضعیف صادر شد.

کاهش ارزش معاملات همیشه باید به عنوان یک سیگنال منفی مورد توجه سرمایه گذاران قرار بگیرد. مخصوصا در نقاط حساس مثل نقطه فعلی که شاخص کل در آن قرار گرفته، اگر ارزش معاملات برای چند روز متوالی کاهش یابد یک سیگنال جدی برای افت بازار محسوب می شود. اما فعلا کاهش ارزش معاملات تنها در یک روز اتفاق افتاده و باید دید در روزهای آینده چه اتفاقی رخ می دهد.

روز شنبه خروج پول حقیقی ها هم از بازار به میزان 200 میلیارد تومان ثبت شد که نسبت به روز چهارشنبه تقریبا نصف شده است، اما همچنان خروج پول در جریان است که می تواند موضوعی منفی باشد. با این حال خروج پول هم باید در چندین روز متوالی رخ بدهد تا بتوان از آن سیگنال منفی قطعی تری دریافت کرد.

چشم انداز مثبت بازار امروز

اما در بخش قدرت خریداران حقیقی شاهد بهبود قدرت خریداران بودیم و فروشندگان به میزان کمی تضعیف شدند. شاخص قدرت خریداران حقیقی در روز چهارشنبه 0.99 بود که روز شنبه رقم 1.01 ثبت شد.

با توجه به موارد فوق و همچنین در نظر گرفتن شیب صعودی شاخص در نیمه دوم زمان معاملات شنبه، برای ابتدای معاملات امروز می توان رشد شاخص ها را متصور بود. اما این رشد درصورتی تا پایان زمان معاملات تداوم خواهد داشت که ارزش معاملات هم رشد داشته باشد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر