«اکونگار» بررسی کرد

سهم‌های کوچک ناجی بورس / رشد کم جان شاخص کل

در پایان معاملات امروز، شاخص کل با رشد ۲هزار و ۳۳۳ واحدی روی کانال ۲میلیون و ۵۵هزار واحد ایستاد.

به گزارش اکونگار، در ابتدای معاملات امروز، بورس با رشد آرام و کم هیجان کار خود را آغاز کرد. شاخص در ابتدای معاملات با رشد 431واحدی نسبت به روز گذشته پررونق‌تر کار شروع به کار کرد. در ابتدای معاملات 70درصد نمادها در مدار سبز قرار گرفتند.در ابتدای معاملات صف خرید نسبت به صف فروش وضعیت بهتری داشت و نسبت 3درصد به 2درصد را نشان می‌داد.

یکی از مهمترین عوامل تاثیرگذار بر بازار امروز قیمت گاز پتروشیمی‌ها بود. خوراک در 5ماه نخست سال 7هزار تومان بود در شهریورماه 5هزار و 600  و در مهرماه 5هزار و 200 تومان در هر متر مکعب بوده است.که به اعتقاد کارشناسان بازهم نرخ خوراک پتروشیمی‌ها برای بورس چالش آفرید. 

در میانه معاملات نزدیک به 70درصد بازار سبزپوش بود و 91درصد نمادهای گروه‌های خودرویی سبز بودند.

نمادهای اهرم، دارایکم، ثشاهد، پالایش،ختوفا و شستا بیشترین ارزش معاملات را به خود اختصاص دادند.

نمادهای گلدیرا، توریل، افرا،غالبر، کترام، پلاست و تعاون در جریان معاملات امروز، بیشترین صف خرید را داشتند.

نمادهای وآتوس، چنویا، فنرژی،خفولا،شستان و غمارک بیشترین ارزش صف فروش را  در بازار امروز داشتند.

در پایان معاملات امروز نمادهای شستا، خودرو و اپال در صدر مثبت سازان شاخص کل بودند و نمادهای کگل، فولاد، فملی و پارسان نیز منفی بودند.

انبوه سازی، خودرو و فلزات اساسی به ترتیب با ارزش معامله 437میلیارد تومان،429میلیارد تومان و 308میلیارد تومان برترین صنایع امروز بودند که بیشترین ارزش معامله را داشتند.

در پایان معاملات امروز، شاخص کل بورس طی معاملات روز جاری 2331واحد افزایش یافته و در رقم دو میلیون و ۵۵هزار واحد متوقف شد.

از سویی شاخص کل هم وزن نیز ۴۶۱۱ واحد رشد یافته و رقم ۷۰۵هزار و ۶۳۱واحد را به ثبت رساند. معامله‌گران در این بازار بیش از ۳۲۰هزار معامله به ارزشی بالغ بر ۴۹هزار و ۷۰۷میلیارد ریال انجام دادند.

گفتنی است که معدنی و صنعتی گل گهر، فولاد مبارکه اصفهان، ملی صنایع مس ایران، سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی، ایران خودرو، فرآوری معدنی اپال کانی پارس و گسترش نفت و گاز پارسیان بیشترین تاثیر را بر شاخص کل بورس ایجاد کردند.

علاوه بر این شاخص کل فرابورس نیز ۱۰۹واحد افزایش داشته و در رقم ۲۵هزار و ۱۲۸واحد ایستاد. فعالان در این بازار بیش از ۱۸۲هزار معامله به ارزشی بالغ بر ۲۵۳۲هزار میلیارد ریال انجام دادند.

لازم به ذکر است که گروه انتخاب الکترونیک آرمان، بهمن دیزل، تجلی توسعه معادن و فلزات، فولاد هرمزگان جنوب، پتروشیمی تندگویان و صنایع گلدیران از جمله نمادهایی بودند که بیشترین تاثیر را بر شاخص کل فرابورس ایجاد کردند

مهدی بکایی، کارشناس بازار سرمایه در این رابطه به «اکونگار» گفت: یکی از مهمترین اتفاقات امروز بازار مورد توجه بودن سهم‌های کوچک بود.

وی با اشاره به اینکه نزدیک به دو ماه است که بازار در یک فاز کاهشی به سر می‌برد، اظهار داشت: دلیل این اتفاق خروج سهام‌داران خرد از بازار و خروج نقدینگی از بورس بود که منجر به کاهش ارزش معاملات شد.

این کارشناس بازار سرمایه عنوان کرد: اهرم‌های ریسک چند وقتی است که بر بازار فشار وارد می‌کند و به همین دلیل حجم معاملات و ورود نقدینگی به بازار چنگی به دل نمی‌زند. برای مثال جنگ غزه تبدیل به یک اهرم برای افزایش فشار ریسک‌های سیستماتیک بر بازارسرمایه شده است. از آن زمان تا کنون بازار بیشتر با خروج نقدینگی مواجه بوده تا ورود نقدینگی.  

وی با تاکید بر اینکه ریسک‌های وارداتی بر بازار کمتر شده و بورس در یک روند آرام پیش می‌رود، گفت: روند کنونی بدون هیجان و التهاب است. ورود نقدینگی با آرامش خاصی صورت می‌گیرد، اگر دستکاری در بازار صورت نگیرد و ریسک خاصی بر اقتصاد کشور و منطقه وارد نشود، انتظار می‌رود که سهم‌های شاخص ساز در روزهای آینده حرکت‌های قدرتمندتری داشته باشند.

وی تصریح کرد: البته شفاف سازی نرخ خوراک پتروشیمی‌ها هم بر بازار تاثیر داشت و ضرر و زیان تصمیمات دولت و مجلس را سهام‌داران می‌پردازند. روند به گونه‌ای شده است که سهام‌داران ترجیح می‌دهند ریسک تصمیمات خلق الساعه را به جان نخرند. 

این کارشناس بازار سرمایه در پایان خاطر نشان کرد: قدرت ریسک سرمایه‌گذاران در بورس پایین آمده و سرمایه‌ها بیشتر به بازارهای کم ریسک وارد می‌شوند. یکی از دلایلی که امروز سهام کوچک کانون توجه بود، همین موضوع است. ورود نقدینگی زمانی قوت می‌گیرد که ریسک‌های احتمالی کمتر شود. در این صورت شاهد قدرت‌نمایی سهم‌های بزرگ و  شاخص ساز می‌شویم.

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه