تهدید دستکاری بازار سرمایه در وضعیت حجم معاملات پایین

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده گفت: متاسفانه بازار کم عمقی مانند بازار سرمایه که در آن حجم معاملات کم است را با صف خرید و فروش می‌توان دستکاری کرد.

به گزارش اکونگار به نقل از شهر بورس؛ حسین خزلی مدیرعامل کارگزاری بانک آینده در پنل روندهای نوظهور در بازارهای مالی در نمایشگاه کیش اینوکس گفت: یک بار اینترنت همه ساختارهای جهانی را به هم ریخت و با آمدن شبکه‌های جهانی، معاملات متکی بر این شبکه ایجاد شد. بیش از ۱۰ سال روی این مورد کار شد و بورس‌ها و کارگزاری‌ها از این شبکه استفاده کردند.

او ادامه داد: فعالان حوزه سرمایه در تلگرام گروه دارند و به همین دلیل به تدریج کارگزار ها به این سمت رفتند که از این شبکه استفاده کنند، این شبکه‌های اجتماعی روی فارکس، بازار سهام و بازار کامودیتی‌ها اثرگذار است.

مدیرعامل کارگزاری بانک آینده با بیان اینکه دو نوع معامله وجود دارد، یک معامله تقلیدی و دو معامله انعکاسی تصریح کرد: یک سری اینفلوئنسر‌ها در کارگزاری‌ها ایجاد شده که اطلاعات را افشا می‌کنند و بقیه آنها را دنبال می‌کنند،اگر اینفلوئنسر اشتباه کند توسط افکار عمومی حذف می‌شود و اگر در بازارهای مالی این اتفاق بیفتد نظارت مردم ایجاد می‌شود.

او ادامه داد: شبکه‌های اجتماعی فقط برای معاملات ایجاد شده است برای همین نمی‌شود بر عکس آنچه گفته شده عمل کرد.

گردش اطلاعات و آموزش با این شبکه‌های اجتماعی افزایش یافته است.

خزلی تصریح کرد: وجود اینفلوئنسر در شبکه‌های اجتماعی که از این فیلترها رد شده باشند استرس سهام داران را کم می‌کند.

او با اشاره به اینکه بازار کم عمقی مانند بازار سرمایه که در آن حجم معاملات کم است را با صف خرید و فروش می‌توان دستکاری کرد، توضیح داد: فریب و اغوا می‌تواند رفتار هیجانی و توده دار را تحریک کند، اگر پلتفرم‌ها و اینفلوئنسرها احراز هویت نشده باشد نظارت پیچیده می‌شود. در بازارهای خارج از نظارت مانند فارکس و رمز ارز این کار خیلی سخت‌تر می‌شود.

از دیگر رسانه ها
دیدگاه