دوپینگ بورس با ترزیق ۴۰۰ میلیارد تومانی صندوق توسعه ملی / افزایش ۱۰هزار واحدی شاخص

شاخص کل بورس امروز با رشد ۱۰هزار واحدی به ۱ میلیون و ۹۶۱ هزار واحد رسید.

به گزارش اکونگار، پس از ریزش 50هزار واحدی بورس در روز گذشته، بازار سراسر سرخ پوش شد. ریزش شاخص در روز گذشته با واکنش‌های جدی رو به رو شد و رییس سازمان در واکنش به مباحث مطرح شده و احتمال تعطیلی بازار عنوان کرد: تمامی این موارد به تصمیمات شورای عالی بورس بستگی دارد.

شروع کم رمق بورس 

صبح امروز در ابتدای معاملات بازهم بازار کم رونق فعالیت خود را آغاز کرد. در ابتدای معاملات بازار با افت 889واحدی رو به رو شد، اما با سبزپوشی گروه‌های سیمانی وضعیت کمی تغییر کرد. در ادامه معاملات هم 76درصد نمادهای گروه‌های خودرویی سبزپوش شد. روند افزایش تقاضا در میانه معاملات 70درصد نمادها را سبزپوش کرد و در میان آنها نمادهای انبوه سازی، سیمانی و شیمیایی تقاضای بیشتری برخوردار شدند. 

در میانه معاملات شاخص با رشد 5هزار واحدی به یک میلیون و 956 واحد رسید. نمادهای شپنا، وبملت، فولاد، شستا، بوعلی، شبندر و شتران در صدر مثبت سازان شاخص قرار داشتند. 

افزایش 10هزار واحدی شاخص در پایان معاملات

در پایان معاملات امروز، شاخص کل با افزایش بیش از 10هزار واحد به یک میلیون و 961هزار رسید. شاخص کل هموزن نیز با افزایش 5841واحدی همراه بود که به 659واحد رسید. 

در جریان معاملات روز جاری خودرو، فلزات اساسی و انبوه سازی به ترتیب با ارزش معاملات 439میلیارد تومان، 283میلیارد تومان و 235میلیارد تومان برترین صنایع امروز بازار سرمایه بودند. 

در جریان معاملات امروز، ارزش معاملات خرد به رقم 3473میلیارد تومان رسیده است و تعداد نمادهای مثبت امروز در بازار 470و تعداد نمادهای منفی 329 بوده است. 

ترزیق 400 میلیاردی صندوق توسعه ملی به بورس 

عضو هیئت عامل صندوق توسعه ملی از واریز ۴۰۰میلیارد تومان در روز جاری به صندوق تثبیت بازار سرمایه خبر داد و گفت: این اقدام صندوق توسعه ملی در جهت عمل به تعهدات در برنامه عملیاتی سال جاری صندوق تثبیت بازار سرمایه و با هدف کمک به بازار سرمایه صورت گرفت.

وی با بیان اینکه صندوق تثبیت بازار سرمایه از دو طریق شامل منابع داخلی سازمان بورس اوراق بهادار و نیز یک درصد منابع ورودی صندوق توسعه ملی، تأمین مالی می‌شود ابراز کرد: با توجه به اینکه صندوق توسعه ملی عضو هیئت امنای صندوق تثبیت بازار سرمایه است، این صندوق متعهد شد در سال جاری بیش از 6000 میلیارد تومان از منابع ریالی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه، سپرده‌گذاری یا سرمایه‌گذاری کند. 

در این رابطه هادی نصیر، کارشناس بازار سرمایه به اکونگار گفت: تزریق مستقیم پول به بازار دردی از آن دوا نمی‌کند. 

وی با اشاره به اینکه، سازمان بورس به عنوان نهاد ناظر مسولیت نظارت بر عملکرد فعالان را دارد، اظهار داشت: سازمان به عنوان نهاد ناظر و قانون‌گذار می‌تواند در تغییر برخی قوانین اقدام کند و مابقی امور باید به روند طبیعی بازار سپرده شود. 

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه، روز گذشته بازار تحت تاثیر حمله زمینی اسراییل به غزه سراسر سرخ پوش شد، گفت: واقعیت این است که بازار سرمایه به صورت مستقیم از تنش‌های داخلی و تنش‌های خارجی تاثیرگذار بر اقتصاد کشور تاثیر می‌پذیرد.

وی ادامه داد: با این حال باید بگوییم که وضعیت کنونی بورس، ریشه در مشکلات متعددی مانند چالش‌های اقتصادی کشور، تنش‌های بین‌المللی، اقتصاد دستوری و بخش‌نامه‌های خلق الساعه دارد. 

وی در پایان خاطر نشان کرد: قوانین متعدد و دخالت‌های نهاد ناظر بر بازار سرمایه نه تنها آثار مثبتی نداشته، بلکه در  بلند مدت منجر به نتیجه عکس شده است. 

 

 

از دیگر رسانه ها
دیدگاه