شناسه خبر: ۷۰۶
لینک کوتاه کپی شد

بازار سهام صعود می‌کند؟ / پیش بینی بورس امروز 15 تیر 1401

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است، در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 69 میلیارد تومانی بسته شد.

بازار سهام صعود می‌کند؟ / پیش بینی بورس امروز 15 تیر 1401

به گزارش اکونگار به نقل از اکوایران؛ برای پیش بینی بورس امروز –چهارشنبه 15 تیر- به روند بازار سهام در روز گذشته نگاه می‌کنیم. در روز سه‌شنبه شاخص کل بورس 3 هزار و 912 واحد صعود کرد و به رقم یک میلیون و 511 هزار و 70 واحد رسید. اما شاخص کل هم‌وزن 323 واحد بالا آمد و در رقم 420 هزار و 975 واحد ایستاد. شاخص کل فرابورس 19 واحد افت کرد و به رقم 20 هزار و 220 واحد رسید.

در پایان معاملات ‌روز سه‌شنبه، 295 نماد رشد قیمت و 331 نماد کاهش قیمت داشتند، به عبارت دیگر، 47 درصد بازار رشد قیمت داشتند و 53 درصد بازار افت قیمت داشتند.

بیشترین افزایش قیمت

روز سه‌شنبه در بورس شرکت‌ نیرو محرکه (خمحرکه)، شرکت قطعات اتومبیل ایران (ختوقا) و شرکت ایرکا پارت صنعت (خکار) بیشترین افزایش قیمت را ثبت کردند. در فرابورس نیز شرکت‌ لیزینگ ایران و شرق (ولشرق)، شرکت صنایع غذایی مینو شرق (غمینو) و شرکت مواد اولیه دارویی البرز بالک (دبالک) بیشترین افزایش قیمت را داشتند.

بیشترین کاهش قیمت

در بورس نمادهای شبهرن (شرکت نفت بهران)، ختراک (شرکت ریخته گری تراکتورسازی ایران) و غمهرا (شرکت تولیدی مهرام) در روز سه‌شنبه بیشترین کاهش قیمت بازار را داشتند و در معاملات فرابورس شرکت توسعه حمل ونقل ریلی پارسیان (حپارسا)، شرکت عطرین نخ قم (نطرین) و شرکت برق و انرژی پیوند گستر پارس (بپیوند) بیشترین کاهش قیمت را داشتند.

عرضه و تقاضای بازار

عرضه و تقاضای بورس در انتهای معاملات روز سه‌شنبه، علامتی کارآمد برای پیش بینی عرضه و تقاضای بازار سهام در روز ‌چهار‌شنبه است. در پایان معاملات روز سه‌شنبه بازار با مازاد تقاضا‌ی 69 میلیارد تومانی بسته شد.

 ارزش صف‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل افزایش یافت و 41 میلیارد تومان شد. ارزش صف‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 43 درصد رشد کرد و در رقم 110 میلیارد تومان ایستاد. 

جدول صف های بورس

بیشترین تقاضاها

امروز نماد شاوان (شرکت پالایش نفت لاوان) با صف‌ خرید 38 میلیارد تومانی در صدر جدول تقاضای بازار قرار گرفت. پس از شاوان، نمادهای ختوقا (شرکت قطعات اتوموبیل ایران) و سهرمز (شرکت سیمان هرمزگان) بیشترین صف خرید را داشتند. 

بیشترین عرضه‌ها

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد خزامیا (شرکت زامیاد) تعلق داشت که ارزش آن 17 میلیارد تومان بود. پس از خزامیا، نمادهای فمراد، ختراک، غگل و سصفها بیشترین صف فروش داشتند. 

پیش بینی بورس امروز

معامله‌گران در شرایطی به استقبال آخرین روز معاملاتی هفته می‌روند که دیروز شاخص‌ کل بورس تهران برای سومین روز متوالی رشد کرد و بیش از 3 هزار واحد بالا آمد.

شاخص هم وزن نیز برای سومین روز رشد کرد اما دو مسیر متفاوت داشت. در 90 دقیقه ابتدایی رشد کرد و پس از آن روند نزولی پیدا کرد. در پایان معاملات تعداد نمادهای قرمزپوش بیشتر از سبزها بود و شاخص هم وزن 323 واحد بالاتر از روزهای قبل ایستاد.

نمادهای فولاد، شپنا، شبندر، کچاد، شتران، فملی، بوعلی، مبین، شبریز و کگل بزرگان بازار در روز سه‌شنبه بودند که بیشترین تأثیر را در رشد شاخص داشتند. در مقابل شبهرن، خودرو، وبملت، رمپنا، شستا، وتجارت، ومعادن، کویر، خساپا و شاراک قرمزپوش شدند و مانع رشد شاخص بودند.

اما دیروز ارزش معاملات خرد سهام کمی بالا کرد و با رشد 21 درصدی نسبت به دوشنبه به 3 هزار و 747 میلیارد تومان رسید. 

همچنین برای شانزدهمین روز متوالی پول حقیقی از بورس خارج شد. در 16 روز اخیر در مجموع بیش از 6 هزار میلیارد تومان سرمایه حقیقی از بازار سهام خارج شده است. 

دیروز بیشترین خروج پول حقیقی به نمادهای افق، بپاس، خودرو، شپنا، وپست، سکرما، شستا، دی، وبصادر و وبملت تعلق داشت.

تداوم خروج سرمایه بزرگترین نکته منفی معاملات بورس در هفته‌های اخیر است. با این حال حفظ کانال یک میلیون و 500 هزار واحدی نشان از حمایت بازار از این مرز داشت. به نظر می‌رسد فعلا نمادهای شاخص‌ساز متأثر از اخبار سیاسی حرکت می‌کنند. میزان قابل توجهی از خروج پول نیز به نمادهای بزرگ بازار اختصاص دارد. در مقابل بسیاری از نمادهای کوچک و متوسطی که عملکرد مالی مثبتی داشته‌اند در روزهای اخیر رشد قیمت داشتند و توانسته‌اند خود را بالا بکشند. بنابراین انتظار می‌رود در آخرین روز معاملاتی هفته نیز روند بازار متعادل باشد.

جدول بیشترین ارزش صف خرید و فروش بورس

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
ارسال نظر